Je knihovník a "knihovník"

24. března 2015 v 15:26 | Naoki-Keiko |  TT
Řekněme slovo "knihovník" a většině z nás se vybaví osoba sedící za výpujčním pultem bez špetky smyslu pro toleranci dotěrných návštěvníků knihovny (informační instituce), kteří je jen chtějí poctít svým dotazem a zájem a jsou spražení nenávistným pohledem, že narušují harmonický vztah mezi osobou knihovníka a prostorem oné informační instituce. Abych byla upřímná, on to není pouhý předsudek, ale smutná realita.


Upřímně, kdo se kdy setkal s větším počtem mladých knihovníků z povolání než s větším a převažujícím počtem těch postarších? Například obecní knihovny na vesnicích si mladého knihovníka neopečovávají, místo toho jim tam jednou týdně dělá dobrovolnou výpomoc nějaký důchodce za malou almužnu (nestydím se to říct). Nikoho nezajímá, že ten člověk ke knihovně nikdy předtím nepřičichl a krom červené knihovny či "Vondrušky" nevzal nic jiného do ruky.

Nezajímá to nikoho, protože nejsou peníze. V knihovnictví chyběly finance vždycky. Pokud není zaměstnance z čeho obstojně platit, nebudou k vám zrovna těmi nejmilejší, ale to je lidské.
Podstatou knihovnictví je, že knihovník se nestará jenom o fond knihovny (obsah knihovny- knihy, časopisy, noviny, CD, nahrávací pásky...), ale také o informační uspokojení a kulturní blaho návštěvníka oné instituce. Ke schopnostem knihovníka by měla patřit otevřenost k novým věcem (protože informační technologie jdou s vývojem kupředu) a také k lidem. To však je velkým problémem celého knihovnictví.

Když už se jedinec rozhodně dělat knihovníka z vlastní vůle hned po škole, jedná se často o člověka, který si vypěstoval zášť a někdy i nenávist k ostatním lidem, což k předchozímu bodu vstřícností k okolí příliš nepasuje. Svět je sice zlý a nespravedlivý a mnoho lidem zajistil do života nějaké to trápení, ale v případě pro pozici informačního pracovníka je to velmi neprofesionální a nevhodné. Prostě je to tak, mnoho zaměstnanců knihoven zapomíná, že knihovny jsou tu hlavně pro lidi.

Takže knihovník Moravskozemské knihovny v Brně se musí připravit na otázky, proč nemají Harryho Pottera ve volném výběru, když oni jsou odbornou vědeckou knihovnou a beletrie se k nim dostává pomalu jen povinným výtiskem, který nemůžou nikomu půjčit domů. Pracovník ve fakultní knihovně musí uživateli vysvětlit, že tady ten dokument s červeným kolečkem na hřbetu nemůže půjčit absenčně jako asi 80% knih z oné knihovny, může jen nabídnout formu elektronickou nebo krátkodobou absenční službu a to jen se zatnutými zuby. Knihovnice obecní knihovny nějakého zapadákova musí čtenáři vysvětlit, že toho nejnovějšího Vondrušku prostě nemají, kvůli penězům, které jim zřizovatel neposkytuje.

Knihovník se musí smířit s tím, že na tyto požadavky a otázky bude muset reagovat za svou kariéru v knihovně nespočetkrát. Stále se jej bude někdo ptát, stále někdo bude něco chtít, takže když na něj jakožto zaměstnanec povolaný budete civět s touhou po vraždě, tak se vás lekne, uteče a už se nikdy nemusí vrátit. A bude jedno, jestli je ta knihovna nejmodernější a nejbohatší v celém státě, že v ní nechybí místa na sezení, bezbariérový přístup, dostatečný fond... když jej nebude mít kdo využívat, bude to všechno k ničemu a ty peníze, které se přeci jen za skřípění zubů a nehtů uvolnily ze státní kasy, přijdou přeci jen nazmar.

Mám otázku, kdo z vás rozuměl všemu, co jsem v předchozích odstavcích napsala? A pochopili jste všechny použité pojmy, víte zhruba co znamenají? Pokud sami nejste knihovníkem, nestudujete knihovnictví či jste k tomu jinak nepřičichli, pravděpodobně vaše odpověď bude znít ne.

A to je dalším problémem mezi knihovníky. Už od studíjních let (střední, vysoké) si tito lidé žijí tak nějak pro sebe. Během studia je to neškodné, studenti mají pocit, že přeci někam patří. Do společnosti, která má (většinou) knihy a knihovny ráda. Ono je to sice dětsky roztomilé posmívat se každému nečtenáři nebo dokoncekaždému kreténovi či každé s*až*e, že nemá nejméně čtyři průkazky do knihovny a nezná toho borce Zdeňka Václava Tobolku či Melvila Deweye a v životě nebyli na stránkách NKP, jenže pak začnou někteří z těchto lidí v knihovně pracovat a legrace končí. Uživatelé knihovny nikdy k vyhledávání spisovatelů asi nepoužijí Databázi národních autorit (neboli AUT), ale Wikipedii. Někteří budou žít v omylu, že vše funguje na lístkový systém i přes fakt, že celé knihovny už dnes stojí na počítačových databázích (možná až na nějakou tu "horní-dolní", kde se svých šuplátek s lístky ještě nerozloučili, i když o tom pochybuji).
Tyto dezinformace a předsudky nejsou jen chybou veřejnosti, která je ke všemu lhostejná (nebudeme je omlouvat, veřejnost většinou lhostejná je, o nic se nezajímá), ale chybu na tomto neporozumění nesou i sami knihovníci a knihovny, odmítají zasvětit obyčejného čtenáře do svého světa, aby si uvědomil o co jde a proč druhá strana nemůže fungovat tak jak uživatel píská.

Jestli si myslíte, že práce knihovníka je jen jakási zástěrka k "pravé podstatě" knihovnického poslaní, jste na omylu. Většinou ve své práci knihovníci neprovozují černé mše či jiné okultistické rituály. Nehledají Svatý grál a ani se nepřipravují na třetí světovou válku. A chcete vědět, co knihovník vlastně dělá?

Úředničí.

Knihovník je jedna z forem úředníka. Administrace. Práce s informacemi. Dovoluji si říct i byrokractické zřízení. Takže právý opak rebelství, terorismu či nadpřirozených jevů (to co zaměstnanec knihovny dělá ve volném čase je mi šuma fuk, je to stejné jako každý jiný zaměstnanec jiných institucí).


Takže jaký by měl vlastně být knihovník:
-nápomocný (v knihovně se nemusí vyznat každý a otázek je tolik...)
-asertivní (i knihovník má právo na rovný přístup ke své osobě, zlatá střední cesta)
-tolerantní (sto lidí, sto chutí, co víc říct)
-neosobní (je mi jedno, že je to moje nenáviděná sousedka, právě teď je uživatelkou knihovny a já ji musím uspokojit její informační choutky)
-nezaujatý (pocházím z české undergroundové rodiny a támhle se na mě v polici směje Marxův Kapitál? No a co?)
-vnímavý (tak ukradne ten časák nebo ne? Kam jdete?!)
-klidný ( vůbec ale vůbec mi nevadí, že mi ta banda parchantů rozhrabe všechny police a já budu mít zábavu na zbytek odpoledne až do noci. Nesmím je zabít... nesmím... nesmím... vraždáááá!)
-praktický ( vypadá to, že se na nás obec zase vykašlala a pod stromeček knížky do knihovny nebudou, takže budeme muset vystačit s těmi starými vydáními Máje tisklé vlastním nákladem v roce 1889, tak mi podejte izolepu, tady se odchlípl hřbet)
-vynalézavý ( pane řediteli, my na bibliobox nemáme, ale když zavedeme půjčování i v sobotu dopoledne, tak sem budou chodit i pracující lidé, kteří makaj během týdne od nevidím do nevidím...)

Možná to působí, že si kopu svůj vlastní hrob, ale kdo by měl umět zhodnotit situaci líp než student, který toto studuje? On to bude jednou dělat, bude pracovat jak s knihami tak s lidmi. Bojovat o každý nuzný příspěvek a využívat alternativní řešení kvůli roztrhaným knížkám za pomocí lepící pásky. Kdo bude balit knihy, kdo je bude evidovat? A bude to dělat (chce to dělat) desítky let?

Jak si tak všímám, studenti knihovnictví se chystají, že v zavedeném úřednickém systému rozpoutají revoluci, že nezůstane kámen na kameni a pak najednou naráží na "ty lidi" kteří je "nechápou" a "stále otravují", takže knihovník začne sledovat jen své vlastní zájmy a ostaní jej moc nezajímá, krom jeho vlastního světa. Knihovník by se měl pro informace, jejich nosiče a uživatele knihovny rozkrájet, protože to je jeho prací.

Tak, co bude dál? Vykašlou se knihovníci aspoň trošičku na svou knihovnickou čest a stanou se byrokraty zahrávájící si s informacemi? Nebo i ti z mladé generace se stanou obdobou svých postarších kolegů a knihovnictví krachne jako kdejaký podnik v devadesátých letech?

***
Tímto článkem se omlouvám všem postarším knihovníkům či důchodcům za pulty obecních knihoven, kteří počítače nepovažují za zplozence Satana a nerozhodný či zmatený návštěvník není pro ně převlečený pekelník. V místě svého bydliště, mám přesně takovou knihovnici, která se pro své čtenáře může přetrhnout. Moc ji za to děkuji a je mým vzorem i když původním zaměstnání byla účetní.

V tomto článku jsem se zaměřila především na interakci mezi uživateli knihovny a zaměstnanci knihovny. Knihovnictví není jednoduchý pojem, který by se dal rozebrat v jedné větě či v jednom článku, kdybyste měli zájem, můžeme si o tom popovídat i když se stále počítám do kolonky "lajka".

Takže teď vás nabádám, abyste si zkontrolovali svou průkazku. Není nutné ji obnovit? A v knihovně se nechovejte hlučně, především ve studovnách, potřebují na to klid. Už ste vrátili tu knížku, zítra vám končí výpůjční doba, ale můžete si ji ještě dvakrát prodloužit. Nakonec ale asi to nejdůležitější- nebojte se knihovníků ptát, nesežerou vás (neměli by, když tak jim dejte přečíst tento článek) a...Chodíte do knihovny?

Znáte nějakého fajn knihovníka?

Jaké vlastnosti by podle vás měl mít správný knihovník?

Přemýšleli jste někdy o studiu knihovnictví?

Re: Tenhle článek patří mezi ty, které chcete po letech vzít a celé je komplektně přepsat nebo jej nejraději zničit s takovým tím nepříjemným pocitem "jak jen tohle mi mohlo přejít přes klávesnici". Psal se rok 2015, já byla malá a pitomá a jestli už jsem v té době malá a pitomá nebyla, tak jsem řešila věci, které jsem dnes už dávno vyřešila nebo je hodila za hlavu a řeším úplně jiné, díky za pochopení.
Květen 2018

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Rorry Rorry | Web | 24. března 2015 v 15:45

Pěkný článek :) musím říct, že knížky zbožňuji a u nás v knihovně je moc milá knihovnice, vždy si s ní popovídám :D. Chtěla jsem jít studovat knihovnictví, ale nakonec jsem se rozhodla pro farmacii :D

2 Choi Mari Choi Mari | Web | 24. března 2015 v 16:27

V knihovně, kam chodím, pracuje i jeden "mladík", kterými asi čerstvě bylo třicet. A pak pár paní mezi třiceti pěti a padesáti. Snad nikdy se mi nestalo, že by byli nějací nepříjemní nebo něco a když někdo potřebuje pomoci, tak pomůžou.

Úplný opak byla naše školní knihovna, kterou měla na starosti sestra V. Ona půjčovala knihy na hrozně krátkou dobu, byla taková nepříjemná (hodiny ekonomiky s ní jsem nenáviděla) a chtěla strašně vysoké poplatky z prodlení (v normální knihovně je to o měsíc později asi 30 Kč a ona chtěla skoro 400 Kč).

3 Hoody Hoody | Web | 24. března 2015 v 16:51

Celkom fajn článok :) Do knižnice som chodil jednu dobu, ale teraz na to už nie je veľa času. No v tej našej knižnici je veľa dobrých knihovníkov/knihovníčiek a až na niektoré divné prípady sa kľudne môžeme spytať všetko, čo potrebujeme.
Knihovník by asi mal mať rád knihy a tak isto by mal byť zvyknutý na komunikáciu s ľuďmi.

4 Egoped Egoped | E-mail | Web | 24. března 2015 v 17:26

Zajímalo by mě, jaké předměty se na knihovnictví (tak se ten VŠ obor jmenuje?) vyučují, aby v sobě obsáhly ty vlastnosti, které jsi popsala, že by měl knihovník mít. Ptám se vážně, nevidím do knihovnicko-školních lavic. Takhle to vypadá, že dělat knihovníka může v podstatě kdokoliv, kdo se umí vhodně chovat - tedy ne nějaké znalosti teoretick .., tak proč na to mít VŠ obor?

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 24. března 2015 v 18:10

[4]: No, já studuju SŠ obor, ale je i VŠ obor, abych to uvedla na pravou míru. Nejde jen o chování (i když jsem v článku popsala, že je důležité), protože bez těch znalostí se v tom neobejdeš. Knihy se například netřídí jen podle abecedy podle jmen autorů (musíš si poradit s knihou která nemá uvedeného autora, třeba nějaká sbírka, či sestavená práce). Jinak se chováš k periodikům a neperiodický publikacím. Evidence je taky věda, publikace se musí evidovat, nesmí v tom být chaos. Dále znalost počítačových knihovnických programů abys s těmi knihami mohl pracovat. Urgování knih, reklamace knih. Revize knihoven. I to jak kniha vypadá, z čeho se skládá (desky, titulní list, co je to errata apod.)
A nejen o knihách, knihovny nabízí služby jako například rešerše (některé knihovny). Typy výpůjček. Jak funguje vědecká knihovna na rozdíl od veřejné, fakultní, národní... Knihovna pro nevidomé a tak. Navíc knihovnictví se žene kupředu, protože přístup k informacím se mění. Je to informační obor a rozhodně je potřeba vědět jak funguje. On se ten obor jmenuje informační služby a je nejen o knihovnictví, ale jak říkám (píšu) úředničina.
Jistě, nároky se řídí podle toho, kam se potom hlásíš. Někde na vesnici tě vezmou i bez jazykové znalosti, v městské knihovně či v knihovně národní se na to budou dívat jinak.
To jak to vidíš ty, by bylo dostačující za první republiky. To ti stačilo to hezké chování, gramotnost a možná nějak Tobolkovy knihovnické kurzy. To stačilo. Ale dobrá otázka, aspoň jsem si zjistila, co už vím :-D

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 24. března 2015 v 18:44

V jedné venkovské knihovně dělá knihovnici babička. Je tam víc než jeden den v týdnu a o knížkách ví dost. A navíc je to obrovská výhoda, když potřebuju něco sehnat :)

7 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 24. března 2015 v 18:49

Narazila jsem na pár skutečně milých knihovníků, kteří mi ochotně poradili případně doporučili nějakou zajímavou knihu, jak už to tak ale bývá, setkala jsem se i s pár velmi nepříjemnými a tady musím říct, že nebýt mé velké lásky ke knihám, asi by mě takoví jedinci od chození do knihoven odradili. :D
Z poslední doby mi vyvstává na mysl jedna obzvlášť protivní knihovnice, v jejíž blízkosti jsem se i bála dýchat a raději bych hledala mezi regály hodiny, než abych se jí na něco zeptala. Nevím, proč tu práci dělá, jelikož je naprosto zřejmé, jak ji nebaví, je protivná na všechny, i na ty, kteří neudělali nic špatného, jen si dovolili vytáhnout knihu z regálu... :-?

8 Reina-sun Reina-sun | 24. března 2015 v 22:23

Tak to mám štěstí, že naše knihovnice (všechny) jsou strašně milé, příjemné, vyznají se - takže doporučí, mají přehled i o novinkách, dá se s nimi mluvit, nechají člověka se v klidu porozhlédnout...
Celkem idylka :D

9 ASH ASH | Web | 25. března 2015 v 17:43

Ještě tak před dvěma lety jsem ani nevěděla, že se knihovnictví dá studovat. Jinak jsem s článkem neměla problém. Nějak nevím, čemu bych tam neměla rozumět. S mnoha pojmy jsem se musela naučit zacházet kvůli častému chození do vědecké knihovny. Člověka to hold donutí, když nerad někoho otravuje. Samozřejmě netvrdím, že znám úplně vše. To neznám, přeci jen jsem laik a tvůj obor nestuduji. :)

Jinak, máme univerzitní knihovnu a ty knihovnice tam... škoda komentovat. Ochota, slušné jednání a pracovitost jim očividně nic neříkají. Když jsem tam poprvé přišla, tak mi červené pruhy nic neříkali a hold jsem si nevědomky chtěla půjčit knihu, která se může půjčovat jen prezenčně. Chování knihovnice dle mého názory nebylo příliš adekvátní. Už tak jsem tehdy z nástupu na VŠ byla dost vystresovaná. Na druhou stranu, ve Vědecké knihovně města jsou super knihovníci. Jsou milí, nápomocní a občas opravdu zírám, když mi přinesou knihu za třicet sekund, kterou já hledala třeba deset minut. (Ta slepota) :D Navíc dokáží poradit, když nevím, kterou z knih bych si měla půjčit. A přesně takto si představuji dobrého knihovníka. :)

10 ASH ASH | Web | 25. března 2015 v 17:45

[9]: Ehmm... pruhy... nic neříkaly. Jsem ostuda. A pak ty překlepy.

11 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 25. března 2015 v 17:56

[10]: Ostuda nejsi, většině smrtelníkům  ty pruhy a puntíky opravdu nic neříkají. A když už v knihovně není tabulka kde je vypsáno, co každá barva a značka znamená (např. červený prezenčně, zelený absenčně atd.) tak se nikdy nestane, že by se ti podařilo vynést tu knihu ven. Knihovník v takovém případě nemá na tebe pištět, jak se snažíš okrást knihovnu, ale nabídnout jinou alternativu, jak se k těm materiálům dostat jinou cestou (kopie, krátkodobá výpůjčka atd.), ale bohužel to někdy jinak nejde, než s ní strávit pár hodin v knihovně.

12 ASH ASH | Web | 25. března 2015 v 20:52

[11]: Naštěstí dva roky na VŠ byly alespoň k tomu, že už se teď v knihovnách vyznám, ale tehdy mi to připadalo jako španělská vesnice. :D

To je pravda, kolikrát člověk v knihovně musí být opravdu dlouho. Navíc když potřebuje knihu, která je pouze prezenčně.

Teď u nás zavedli samoobslužný pult, ale stejně ho moc nevyužívám. Přeci jen je ten kontakt s lidmi lepší. Tedy za předpokladu slušných lidí. Vím, že pokrok zastavit nelze a ani bych nechtěla, ale se strojem si člověk moc nepokecá a doporučení nedostane. Na druhou stranu je pokrok v jistých směrech velmi užitečný. Elektronické katalogy jsou totiž super. Už se jen tak nestane, že by člověk šel do knihovny zbytečně. :)

13 Melanie Melanie | Web | 26. března 2015 v 21:29

V knihovně ve městě, kam jsem chodila na základku, byla fakt protivná, kyselá baba. Nesnášela jsem ji. :-D Navíc ani ta knihovna nebyla dobře zásobená, polovinu z mých oblíbených autorů tam neměli, knihovnice o nich nikdy neslyšela (já vím, že nemůže znát každého autora, ale šlo o ten její přístup... já jsem se jí zeptala, jestli nemají knížky třeba od Gerritsenové a ona: "Ne, nemáme, co to má být?" takovým tím tónem, kterým mě posílala do háje.)
Teď chodím na střední do jiného města a tam je to mnohem lepší. Nejen, že je knihovna mnohem líp vybavená (a mají tam Gerritsenovou! :-D), ale pracují tam dva knihovníci. Vzhledem k tomu, že do knihovny chodím nejčastěji v pátek po škole (to mám fůru času), tak jednoho z nich prakticky neznám, ale ta, co tam bývá v pátek, je strašně fajn, ochotná, milá, prostě paráda. Dokonce už si mě pamatuje! :D Nedávno jsem si tam rezervovala nějakou knížku a když jsem si pro ni zašla, tak ona na mě: "Já jsem si na vás hned vzpomněla." :-D Prostě je super. A když se ptám na nějakou knihu, tak se neošklíbá a nedělá jí problém se podívat. (Protože já naprosto neumím hledat v elektronickém katalogu. :D)

14 Liliane Sarah Fric Liliane Sarah Fric | Web | 28. března 2015 v 15:23

Ciao! :D
Já vím, že jsem tu - hodně, hodně, hodně - dlouho nebyla. Takže budu trochu - hodně - mimo :D
Ty studuješ na knihovnici? O_O  - Klidně mě oprav, jestli to je špatně
Do knihovny chodím už většinou jen studovat, nepůjčuji si knihy - bohužel nemám poslední dobou čas na čtení, a když ano, sáhnu většinou po 'amatérských povídkách' na wattpadu. Ale jelikož jsem na knihách vyrostla, vždy je lepší si sednout někam do koutku s knížkou. Takže mě knihovnice už znají :D a naštěstí se chovají celkem vstřícně.

15 Terka Terka | E-mail | Web | 29. března 2015 v 16:13

Já měla vždycky štěstí na opravdu milé knihovnice a knihovníky. Neřekla bych, že by někdo z nich byl vyloženě protivný, s každým, kterého máme v naší městské knihovně (roku) vycházím dobře a dá se s ním mluvit. :-) Jedna knihovnice přešla z dětské knihovny, kam jsem chodila jako malá, do té hlavní, takže ji znám a ona poznává i mě. :-) Vlastně mě překvapuje, že mě i po letech, kdy mě neviděla, poznala. :-)

Tvůj článek přidávám do výběru článků na téma týdne. (Viz web) :-)

16 userka userka | E-mail | Web | 31. března 2015 v 19:36

[5]: Wow! A pojem "errata" jsem ani neznala.

Pěknej článek, jsem ráda, že jsem na něj díky týdennímu výběru narazila. Taky pracuju s knížkami, takže souhlasím snad ve všem (akorát v tom nejsem vzdělána). Jaký by měl být knihovník se snažím dodržovat i pro svou práci. Ono by se to dalo přenést skoro na každou práci s lidmi.

17 Kemata Kemata | E-mail | Web | 4. dubna 2015 v 19:25

Fajn knihovnici jsem poznala jen na dětském oddělení, i když tam nějakou dobu nechodím, pořád ji ráda zdravím, skvělá a milá paní, co dokáže skvěle poradit. Co se týče toho dospěláckého... Mě ty lidi tam děsí. Už asi dvakrát jsem odložila dotaz, jestli tam tedy mají tu Valhalu, když podle katalogu by tam někde být měla, ale ani po prohrabání toho "skvělého systému polic v naší knihovně" jsem ji nenašla. No, uvidím.

Jinak vážně skvělý článek. :)

18 Artis Artis | Web | 8. dubna 2015 v 18:19

Tvůj článek mě velice překvapil, nevěděla jsem, že existuje takový obor, ale je pravda, že je to nejspíš nutné, jelikož je třeba znát literaturu, které určitě "všichni" věnují ve škole pozornost (neodsuzuji všechny, ale znám své spolužáky, jsem jediná, koho literatura baví a píše si zápisky).
Asi se mám dobře jako ty, jelikož máme úžasnou knihovnici a ráda chodím do knihovny. O to víc al chodím do antikvariátů, kde jsem zatím potkala jen ty nejlepší. Vůně knih je neodolatelná a já doufám, že všechny omámí a bude knihovní svět v pořádku.
Jsem ráda, že jsem tento článek četla, jelikož jsme se hodně poučila. Děkuji. :-)

19 Dahaka Dahaka | 10. dubna 2015 v 9:02

Hm...tak jsem to tak četla a nestačila jsem se těmto názorům divit. Hold mám asi trochu jiné zkušenosti a tohoto povolání knihovníků si nesmírně vážím. Sama jsem v knihovně pracovala jako ten brigádník za almužnu, a i když mi to nepokrylo náklady ani na dojíždění, tu práci jsem milovala, protože jsem milovala i knihy a lidi, kteří je chtěli číst. Vždy mi tak připadali jako spřízněné duše.

Musím uznat, že já v životě potkala dva typy knihovníků. První na základní škole, v takovém tom zapadákově. Tato "paní" o knihách sice něco věděla, ale byla tak krajně nesympatická, že jsem se do knihovny bála dokonce za její služby chodit, protože na mě vždy hleděla jako kdybych neměla právo se těch knih dotýkat a vůbec existovat.
Na střední už jsem navštěvovala knihovnu ve větším městě (ne velkoměstě) a musím říct, že do paní knihovnice jsem se zamilovala platonickou láskou. Byla pro mě vzorem, byla to úžasná osoba, která toho měla hodně načteno, vždy mi dokázala poradit, bavit se o knihách. Vždy věděla, kde která kniha je, vždy věděla, co by se mi mohlo líbit a většinou se i trefila. Pro mě byla v takových chvílích návštěva knihovny jako posvátný obřad. Ostatní chodili do kostela, já do knihovny no.
Být v knihovně pro mě byla čest, vždy jsem se na návštěvu těšila. A mluvit s paní knihovnicí... no to byl vždy zážitek na celý další týden.
Takhle podle mě má vypadat knihovnice. A opravdu splňovala všechny udané specifikace napsané v tomto článku.

Jaké bylo mé velké překvapení, když paní, těsně před důchodem (myslím nějak pět let) prostě vylifrovali a obsadili dvěma knihovnicemi mladými. To byl takový šok, to si neumíte představit. Mladé paní knihovnice uměli více s PC, byli flexibilnější a podobně, však to známe.
Z toho jedna zacházela s knihami jako s kusem hadru (což jsem opravdu nenáviděla, když je prostě chytla a hodila je ledabyle na stůl s hlasitým třísknutím) na ní bylo vidět, jak jí daná práce nudí a že by si raději dělala doma manikůru.

Jelikož jsem člověk, co studoval obor veřejných služeb (hotelnictví) tak vím, jaké předpoklady se kladou na lidi, kteří pracují ve službách. Nebo by se měli klást. Nám to do hlavy bouchali klínem, to byl dril: "Usmívejte se, buďte příjemní, zdvořilý, i kdyby vám umřel zrovna křeček..."
Takže mi hodně vadí přístup lidí, kteří pracují ve službách a takto se nechovají. Kurňa je to sice jen práce, za kterou jsou většinou mizerně placeni, ale když už dělám horníka, musím taky nosit helmu, když dělám v kravíně, musím smrdět od hnoje. A když dělám ve službách, musím tomu také podřídit své chování a jednání.
Škoda že to tak bohužel nefunguje, i když by mělo.

20 Berry Berry | Web | 16. dubna 2015 v 23:29

Haha, znám člověka, co nejen knihovníkem je, ale pár let na knihovnické škole i učil. A asi jsem se v celém článku chytala, tak moc nevím, kde je chyba... :-( Pravdou je, že knihovny mám moc ráda a mám průkazky do tří různých, abych mohla najít vše, co potřebuji. I když teď převažuje literatura do školy. Ale pak ten slastný pocit, kdy jsem si včera mohla půjčit Alenku ze zemské z přírodovědného oddělení, je k nezaplacení :-)

21 Winter Winter | Web | 21. dubna 2015 v 20:53

Knihovnictví jsem studovala na střední škole v Táboře a úspěšně jsem ho ukončila před třemi lety. A musím říct, že jsem se díky tvému článku vrátila do dob, kdy pro mě největší noční můrou bylo balení knih v knihovně (ze začátku mi to nešlo), Deweyho desetinné třídění a šprtání teorie z Informačních procesů a Informačních systémů a služeb.:-) Ničeho nelituji a někdy si přeji, abych se mohla vrátit do těch bezstarostných a radostných let. Ale během studia jsme kromě praxe v knihovně měli i práci v muzeu a ta mě bavila daleko víc. Chodím do naší městské knihovny a tam se skoro se všema knihovnicema znám a jsou v pohodě. Když tam přijdu, tak se většinou ptají jak se mám, co studium a tak. Za mě by měl mít knihovník všeobecný přehled, měl by být tolerantní a komunikativní (což v mém případě byl tak trochu problém). Jo a děkuji za milý komentář k dopisu.

22 Tea Tea | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 10:13

Vyrůstala jsem v knihovně od první třídy základky, několik dní v týdnu jsem strávila s knihovnicemi u nás v Ostravě a musím říct, že jsem nikdy neměla nejmenší problém, pořád jsme pořádali různé akce pro děti, noc Ch. Andersena, každý víkend vyrábění, psala jsem do časopisu knihovnického, byla jsem tam opravdu skoro, jako doma, milovala jsem knihy a chtěla být knihovnice, hodně jsem o tom uvažovala, ale pak přišel strach z přijímaček a já šla na něco jiného :) Od 15 chodím do stejné knihovny jen do dospělého oddělení a tam už se jedna či dvě ne příliš příjemné knihovnice potkaly, které při každém dotazu tvářili, jako by to byl trest jít a poradit, ale pořád tam byly i paní knihovnice, které se usmívaly a věnovaly se ti, pokud jsi opravdu potřebovala a šlo vidět, že je to baví a povídají si s tebou o knihách, o škole a tak dále :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama