Animefest (1.5.-3.5. 2015)

6. května 2015 v 20:12 |  REPORTÁŽ
Došlo na mně už i druhým rokem a já se podruhé stala návštěvníkem Animefestu. Avšak oproti loňskému roku má návštěva skýtá mnoho rozdílů. Například ten, že se mi podařilo ukecat a provázet tam další lidi a navléct se sama do cosplaye.Rozdíl mezi letošním a minulým ročníkem
Oproti loňskému roku jsem si Animefest užila od začátku až do konce. V pátek jsem si vystála tu roztomilou frontu v dešti a pobývala jsem dvě třetiny na conu od rána až do večera (spíše do noci). Stihla jsem o mnoho víc přednášek než minulý rok a dokonce i jedno promítání. Hlasovala jsem v AMV soutěži. A i když se mi nepodařilo se dostat na zahájení, vyhlašování výsledků v neděli a následné zakončení jsem si opravdu užila. A asi to nejdůležitější, během minulého roku jsem pozbyla fóbii z cosplayů a dokonce jsem se do této kratochvíle připojila taky. Je to docela legrace.

Cosplay
Jestli jste byli návštěvníky Animefestu též a narazili jste tam na tu bezpáteřní sviňi z druhé řady anime Psycho-pass s modrou bundou a v kancelářském kostýmku, tak to jsem byla já (Shimotsuki Mika, kdyby někdo nevěděl). Asi to doporučím všem, aby zkusili něco jednoduchého či složitějšího cosplayovat, protože vás to navnadí na tento con ještě víc.

Z ostatních cosplayů (i cosplayerů) jsem už takový strach neměla, vlastně (většinou) vůbec žádný. Některé se mi opravdu líbily víc než jsem si kdy představovala. Asi mojí srdcovkou se stala slečna, která ztvárnila postavu Mastičkáře (Kusuiuriho) z anime Mononoke Bohužel jsem si ji nestihla vyfotit, nějak mi utekla (netušila jsem, že se dá v takových sandálech pohybovat tak rychle, asi jsem pomalejší než jsem si myslela). Místo toho jsem si vyžádala její fotku na Facebooku.


Co se týče do počtu oblíbenosti- prakticky to tam byl samý Kaneki z Tokyo Ghoul až mi to malinko lezlo krkem, dále pak velký počet yandere slečen Gasai Yun a v závěsu se drželi Erenové, Mikasy či Levinové ze Snk. K mé velké radosti se ale objevilo i pár postaviček z Kill la Kill či několikrát Hei z Darker than Black. A jeden naháněč z anime Psycho-pass, což mile překvapí, že nejsem jediná komu se tento seriál natolik líbí, aby nějakou postavu z něj cosplayoval.

Nechybělo tu ani plno "Hug" skupinek, které povětšinou v oblečcích nějakých plyšových zvířátek obletovaly areál Výstaviště. Nepovažovala bych je za rušivé elementy, ale to, že jsem to od nich schytala taky, mě chvílemi děsilo. Dvakrát snad od toho objímajího ninji zezadu (což je velice nesportovní a zákeřné, ale svým způsobem milé). Kdyby to bylo kdekoliv jinde, bála bych se, že přijdu o peněženku, ale zde to byla nedílná součást AF a myslím, že velice prospěšná, protože "bonding" je docela super záležitost i z lékařského hlediska.

Na AF se vyskytovali i docela zákeřná parta "Zázračné generace", která vás obkroužila a objala. Několik jejích členů znám již z dřívějška v čele s Kurokem- blogerkou Hunter. Na Facebooku můžete nalézt jejich fotky a snad i video jejich obkličování nebohé oběti. Já jsem díky své neviditelnosti (tzv. Kurokově komplexu) unikla.

(prosím, prosím, přesný zdroj jsem nenalezla, kdo ví ať jej prosím ohlásí nebo nechá být)

Odbavování
V pátek v brzkém odpoledni jsem se setkala s tolika lidmi s kolika jsem si domluvila, že se uvidíme. Nebylo jich málo. Někteří se po chvíli odpoutávali, protože měli náramky a mohli už jít dovnitř a jiní dorazili, protože přišli pozdě vsunuli se záškodnicky mezi nás. Mezitím samozřejmě muselo začít pršet a já jsem byla ráda za svůj cosplay, který mě zahaloval prakticky celou(chudáci "onepiecesáci"). Naše konečná sestava při odbavování byla asi tak osmi- deseti lidí. Pouštěli nás vždy po pár osobách. Letos ,protože jsem přišla už v pátek, jsem vyfasovala i conovou tašku s časopisem FestZin, osobně vybranou klíčenkou (slečna, která mě odbavovala mi prozradila, že zástupce řádu je "ten nejlepší"), jmenovkou, programem a letáčky. Všechno proběhlo takřka v klidu bez jediného škobrtnutí. Dostala jsem na levou ruku bílý náramek (pardon, vlastně stříbrný- jen soudruzi v Číně to nějak s barvami nezvládli) a spolu s kamarádkou jsme se zařadily k týmu Řád, což v našem osmičleném uskupení byla menšina.
Následovala procházení Výstaviště, Rotundy, pomáhání na záchodcích kolegyním do cosplaye a marné čekání na zahájení, kam se nám nepodařilo se dostat.


Přednášky a promítání
Jediné, co se mi nepovedlo, bylo dostat se na zahájení AF- prostě jsme stáli na špatném místě, to je celé. Jinak každou přednášku na kterou jsem stála frontu jsem viděla.
V pátek to dopadlo docela dobře a předčilo to má očekávání, že po odbavení nebudu schopná ničeho. Přednáška "Mýty ohledně psaní" mi zvedla náladu. Hezká, příjemná rozprava o tvůrčím psaní v útulném sále C.


Sobota byla o něco hektičtější ale i zábavnější. Dopoledne jsme s kamarádkou nestihly sice nic, odpoledne se to rozjelo. Soutěžní přehlídka AMV považuji za dobrý start. Později se ukázalo, že to můj favorit dokonce vyhrál a také si odnáším inspiraci na co se budu po večerech během roku dívat. Později jsme se do sálu A vrátily na přednášku "Tokusatsu- hrdinové, monstra a?" kterou jsme doslova musely přežít. Nechci být zlá, ale proč nováčkovi, který nikdy nepřednášel (a ani s tím evidentně neměl žádné zkušenosti) dávají jeden z nejprostornějších sálů, které má Animefest k dispozici? Dost lidí se nudilo a odcházelo a někteří by možná spali, kdyby tam neřvala ta doprovodná videa a nezlobila celkově technika. Příště by to chtělo aspoň lépe uspořádanou prezentaci na ní se to dle mého celé zbortilo. Následující přednáška nám to ale celé vykompenzovala. Hlídka AF (Orgové) nás nevyhnala ze sálu, jen jsme se museli posunout blíž k oknům. Povídání o "Klišé športovných anime" mi opravdu příjemně zvedlo koutky úst. Mám do příštího conu příliš mnoho inspirace a začínám se dívat na dívčí sportovní anime z osmdesátých let s německým dabingem. Nadále mě zajímá Free a jak se dá křičet pod vodou, či jestli se mi pojede líp na kole jestliže si budu zpívat opening anime ve kterém se budu nacházet. A také anime o driftování díky němuž se jedna značka auta stala velice oblíbenou.
Dalším bodem bez jediné přestávky byl film "Tamačina love story"- ačkoliv na komedie tohoto moe typu nejsem, docela slušně jsem se bavila. Když promítání skončilo, klátila jsem trochu nohama a bylo mi hůř z dehydratace organismu (v sálech zásadně nepiji) a když jsem se podívala na hodiny bylo najednou něco kolem půl deváté večer. To nám ale s kamarádkou nedělalo problém se během hodinky oklepat a letět přes půl areálu do sálu Morava na přednášku o samurajích. Historické přednášení "Samurajové- rytířství na japonský způsob" patří mezi topky, které jsem viděla. Nebo spíš patřila by asi mezi to nejlepší kdyby nebyla takhle pozdě. Ačkoliv přednášející byl ve své úloze starý mazák, mluvil rychle, obsáhle a chytře se šťávou od půl desátý se mu polovina sálu klátila únavou. Buď je to nezajímalo a byli unavení anebo byli pouze vyčerpání z celodenního shonu. Historické přednášky, kde nejde jenom o legraci (především o fakta) by se měly provádět za světla, kdy většina lidí udrží pozornost. Mně jako noční sově to nevadilo, ale na následující "Kodex v bušidó a vnímání smrti v Japonsku" už jsme odešly, protože se jedná o závažnější téma a když člověk neudrží pozornost kvůli únavě je hloupé zabírat místa čilejším zájemcům o přednášku. Navíc jsme jen takhle mohly stihnout poslední tramvajový spoj.


V neděli jsme si s přítelkyní naplánovaly "Sedm zlotřilců z cely 206" jenomže místo toho jsme se dostaly na "Archeotypy v homoerotické literatuře". O přednášející Nagat jsem slyšela hodně, ale nechtěla jsem to poznat. Za všechno opět může tým "Zázračné generace" mezi kterým mám pár známych a zakecala se s nimi v té dlouhatánské frontě s doměním, že buď uskočím až se to pohne nebo to na nás nevýjde (ne, že bych to zájemcům přála). Uskočit jsem nestačila, šlo to opravdu rychle a tak jsme najednou seděli v sále na docela slušných místech blízko pódia. Přednáška začala později a také skončila později než měla a tím se posunul celý další program. Z této profesionální prezentace si odnáším poddruhy "top" a "bottom", várku nových anglických výrazů a vědomí, že po tom úvodním videu už se mnou nebude nikdy nic v pořádku.
Na film "Giovanniho ostrov" už taky síly nestačily (přeběhnout ke Kongresovému centru z Rotundy během několika málo minut) a tak jsme se chvíli oklepávaly z nových dojmů a pak se opět vesele zařadily do té osudové fronty před sálem Rotunda a pokorně čekaly na vyhlášení výsledků a následné zakončení conu.


Stánky
Nevím proč, ale minulý rok mi sortiment zboží přišel o něco pestřejší než letos- nepovažuji to zase za takové velké mínus, jenom jsem pro mamku nesehnala klíčenku s jejím oblíbeným Big Bang Theory, kterých tam minulý rok bylo požehnaně. Anebo je také můj vkus a výběr anime natolik specifický, že se nevyplácí takové zboží nakupovat- například plakát s Mononoke by se mi hodil či více druhů obrázků s anime Psycho-pass, Darker than Black… Vůbec jsem si třeba nevšimla motivů Ao Haru Ride i když o tomto snímku se mluví tolik až se vychvaluje do nebes. A po Death Parade ani stopy- pravděpodobně asi neumím dobře hledat. Jinak jsem ale spokojená s tím co jsem našla- placky s Psycho-pass, Fate/Zero, Kami-sama Hajimemashita, Durarara. Zonner Press vyprodával mangy za dvacku a tak jsem se odhodlala k shoujo pocukrovanému "Polibku katany". A také jsem sehnala více předmětů s motivem Animefestu jako například tričko, plakát, placky…
Jedinou nepříjemností mi byl stánek, kde mi jedna slovenská slečna vytýkala, že jim přehrabuju plakáty. Bylo to trochu nespravedlivé, protože když nejste dost silní a vysocí a těch plakátů je tolik nedokážete je srovnat někam jinam (ano, někam, nebylo ani kam). Nic jsem nepotrhala a slečna měla být ráda, že o ně měl někdo aspoň zájem. Jen je zvláštní, že těm vysokým pohledných chlapcům co dělali úplně to stejné jako já nic neřekla. Tímto děkuji všem trpělivým stánkařům u kterých jsem málem zpřeházela jejich pole působnosti a mnohdy odešla s prázdnou, že byli rádi, když jsem s na ně aspoň omluvně usmála a pomohla jim to seřadit zpátky zase tu hromadu. Jinak jsem během festu neměla s ničím a nikým jediný problém.

Focení
Na letošní con jsem se vybavila fotoaparátem místo mobilního telefonu, který je momentálně ve svém posledním tažení. Bohužel, že bych měla nějakou závratnou hromadu fotek se říci nedá. Ještě jsem si neosvojila umění užívat si atmosféru Animefestu, lítat od stánku ke stánku, vystávat fronty na přednášky, objímat se, vybavovat se s absolutně cizími lidmi a k tomu všemu ještě pořizovat fotodokumentaci. Ale do příštího roku se to naučím. Budu pilně cvičit. Většinu fotografií, co tu jsou, jsem nafotila sama, popřípadně jsem pohledala na facebookových stránkách letošního AF. Fotografie jsou především z neděle, během předchozích dvou dní jsem pomalu ani nevytáhla fotoaparát.


Socializace
Krom starých známých jsem potkala i nové známe :). Tím je myšleno, že jsem se tak dvakrát třikrát dala do řeči s cizími lidmi. Vždycky šlo jen o pár slov či pár úsměvů, ale i tak je tato maličká zkušenost taky dobrá. Byl mi párkrát pochválen cosplay i když přesně nevím za co, když jsem nováček. Nějaké to obejmutí, úsměvy. Jsem ráda, že jednou za rok se něco takového koná, kde se tyhle věci mohou dít. Možná zkusím být dopříště ještě víc společenštější.
Co se týče orgů (hlídky AF) už jsem si zvykla, že někdy na lidi řvou. Ačkoliv jsou to taky lidé, možná někdy škodolibí a nespravedliví (jako ostatní), na udržení pořádku mezi 3 700 lidmi je docela důležité ten hlas a ráznost používat. Co vím, nikdo nebyl ušlapán a snad ani nijak važně zraněn. Orgové jsou nedílnou součástí Animefestu a snad to taky i zůstane. Zatím jsem s nimi problém neměla.


Zakončení conu
Povedlo se nám dostat na vyhlášení výsledků soutěží a tušili jsme, že bude pokračovat i zakončení conu. Tu hodinu a něco co to trvalo jsem se bavila opravdu dobře. Organizátoři, tleskání a nakonec i ten povedený videoklip ze kterého jsem byla opravdu nadšená. Dokonce vím, kde se to natáčelo a trochu závidím kamarádce, že to bylo na jejich škole. Až ta písnička bude k mání, asi si ji stáhnu. Je to velice chytlavé. Pravděpodobně hodím i odkaz na onen videoklip, ale myslím si, že to nebude až tak potřeba. Hledat si umí každý sám. Stačí nakliknout na oficiální stránky Animefestu či aspoň jeho Facebook.

A to mě dostává k vítězné frakci letošního Animefestu. Vyhrál Řád a já jsem z toho šťastná jako malé děcko. Myslím, že takové cony nám na chvíli dovolují být malými dětmi, mít radost a dělat věci, které bychom si v normálním obyčejném životě asi nedovolili. Snad si to užiju i příští rok. Letos to bylo krásné i přes to počasí zezačátku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pandaq Pandaq | Web | 6. května 2015 v 21:45 | Reagovat

Parádní recenze! Takové klidné vyádření toho, jak to na Animefestu vlastně vůbec vypadá. :D Já už si ho užívala počtvrté, a pokaždé je to uplně něco jiného. A obvzlášť, když je člověk v cosplayi, a furt se hlídá, jestli mu někde napadá šátek, nebo mu ještě neodumřely nohy a podobně - ale nakonec zjistí, že to za tu námahu stojí a je to pak ještě lepší :D A ještě jednou moc děkuju za pochvalu :3 fakt si toho moc vážím, a překvapujeme mě to, a uprímně mě to těší -^///^-

2 Yumi-chan15 Yumi-chan15 | Web | 6. května 2015 v 22:04 | Reagovat

Také jsem si užívala AFka již po druhé a poprvé v cosplayi, jen mě trošku zaráží, že jsem tě nikde nepotkala. Ale to snad nevadí, pokud pojedeš příští rok, stála bych o to, že bych se s tebou setkala :D
Ono, k sortimentu bych se chtěla vyjádřila tak, že možná byl pestřejší, ovšem kvalitou pokulhával. Aspoň dle mého :/

3 Porcelánová panna Porcelánová panna | E-mail | Web | 7. května 2015 v 8:41 | Reagovat

Šla bych hned. Ale spíš na to kde jsou kostýmy z her. Nevím jak se tomu říká. Comic con to myslím není, ne?

4 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 7. května 2015 v 8:55 | Reagovat

Byla jsem po těch skoro deseti letech konečně letos poprvé a i když mě program buď nezaujal nebo se mi nechtělo hodinu stát v těch frontách, skvěle jsme si to s naší grupou užily a rozhodně se chystám jet zas, i když jsou ty čtyři hodiny ve vlaku dost velký zabiják. :'D

5 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 7. května 2015 v 13:48 | Reagovat

To s těmi HUG skupinkami zní pro mě trochu jako horor, snad tam nebudou takové pořád :D

6 Tori.U Tori.U | Web | 7. května 2015 v 17:59 | Reagovat

Letos jsem na AF také konečně vydala (respektive jsem konečně sehnala doprovod). Přednáška od Jacindy byla opravdu vydařená; na té od Nagat jsem skončila taky, ale protože jsme neměly jít kam jinam ^^'
Na 7 zlotřilců jsem šla hned v pátek a myslím, že jsi nic zásadního nepropásla. Čekala jsem něco jiného, navíc se většinou promítala jen část série.

7 Sykysan Sykysan | Web | 7. května 2015 v 19:31 | Reagovat

Hezky napsaný a velice čtivý report! Díky.

8 Hëllena Hëllena | Web | 10. května 2015 v 10:09 | Reagovat

Animefest se mi vždycky líbil, ale nikdy jsem se nedostala do takového kontaktu s otaku komunitou, abych se tam odvážila. Byla jsem spíš vždycky jen tichý čtenář nebo divák, popřípadě obdivovatel módy, ale žádná interakce :D

9 Doky Doky | 11. května 2015 v 21:26 | Reagovat

[5]: Hug skupinky tě neobejmou, když neprojevíš zájem (Většinou :D) My ze zázračné generace (Já byl Midorima - ten zelenej schovanej :D) jsme objímali většinou jen nebohé free hugery, aby okusili trošku své medicíny :3 :D

10 Amazonka Amazonka | Web | 16. května 2015 v 11:03 | Reagovat

Ale o věci z knížek či seriálů nejde, to používám taky :D Stejně tak dalších milion vět furt říkám. Ale spíš jde o "super stěrky" kterýma člověk ukazuje jak je lepší než ty a že ho vůbec nemusí zajímat, co vlastně říkáš :D
jinak na animefestu jsem nebyla, ale pár mých kamarádů mi o tom vyprávělo :D

11 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 18. května 2015 v 19:16 | Reagovat

[1]: Za málo. Tvůj kostým byl opravdu parádní :3

[2]: Tak, snad se příští rok zadaří, určitě se před příštím AF ozvu.

[3]: Jo, bývají tam z her, bohužel já hry nehraju, tak je vždycky přelítnu očima, ale i pro hráče je tam dostatek prostoru

[4]: No, čtyři hodiny ve vlaku je dost, uf a já myslím, že v posledních letech ty strašné fronty na přednášky k AF prostě patří.

[5]: Obávám se že budou :D

[6]: Tak na Sedm zlotřilců se podívám doma, díky za upozornění :)

[8]: Tak když jsem tam byla minulý rok poprvé, držela jsem se jen v hloučku kamarádů... letos jsem ten hlouček tahala všude možně ^^" někdy to zkus, stojí to za to a když tak tě tam nikdo držet nebude ;)

12 (skořicová) Raven (skořicová) Raven | Web | 18. května 2015 v 23:13 | Reagovat

Jako jedna z "onepiecesáků" musím říct, že počasí fakt nepřálo, ale stejně jsem si to užila. Nejšílenější asi bylo, když jsem se pokoušela dostat z bodu A do bodu B a každých pět metrů mě někdo zastavoval, fotil nebo objímal. Normálně děsivý, na AF úžasný. :D

13 Emily Emily | Web | 24. května 2015 v 19:03 | Reagovat

Taky jsem chtěla na animefest jet, ale bohužel, mám to přes celou republiku, tak to jaksi nevyšlo... Tak si aspoň čtu z něj reporty :D Zaujal mě ten cosplay mastičkáře, myslela jsem, že tohle anime je skoro neznámé :D

14 Saint Saint | E-mail | 31. května 2015 v 13:22 | Reagovat

Som rad ze prednaska o klise sa pacila a ze inspirovala k pozeraniu takych kultovych kuskov ako Mila Superstar ci Hikari no Densetsu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama