Higashi no Eden

3. ledna 2016 v 12:48 | Naoki-Keiko |  FILM & SERIÁL
Noblesse Oblige, prosím, pokračujte ve své práci spasitele
Morimi Saki se na konci studia vydá se svým ročníkem do USA, přesněji New Yorku, ale ke konci výletu se od zbytku oddělí a zajede si do DS k Bílému domu. Věří, že se dostala do centra světa a zároveň centra jejích i světových problému (svým způsobem je toto smýšlení dost zavádějící). Přes plot sídla nejmocnějšího muže planety začne házet mince se snahou strefit se do fontány, která se nachází v zahradě a protože je zde každé špatné šlápnutí považováno za terorismus je po malé chvilce obklopena policií. Může to být snad ještě horší? Může. Ve chvíli, kdy už to vypadá na zatykání se mezi auty vyjeví mladík, který drží v ruce mobil a pistoli a to je jediné, co má při sobě, oblečení včetně kalhot nebo spodek nikoliv. Strhne se veliká mela a Saki se podaří zbavit nechtěné pozornosti, brzy na to se ale s neznámým nudistou setkává znovu. Šokem, ale i solidaritou mu věnuje svůj růžový kabát, šálu a čepici a rychle se z "centra světa" klidí. Čeká ji cesta na letiště a pak rychle domů, doufá, že jí tento exes nezpůsobí žádné další problémy, pas v kapse kabátu je taky nějaká jistota…


Higashi no Eden patří mezi méně známá anime a to je škoda, protože je to kvalitní, humorný a inteligentní kousek, který by měl vidět každý otaku, především ten, který Japonsko považuje za ráj na na planetě a zemi zaslíbenou.

… ocitl se ani nevěděl jak před Bílým domem s mobilem a pistolí v ruce zcela nahý aniž by tušil, kdo je a co tu dělá. To není žádná sranda, ale podařilo se mu setřást bandu policistů, půjčit si šaty a pomocí tajemného hlasu jménem Juiz v telefonu se dostat do "svého bytu". Nachází jej vybavený zbraněmi, divnými fotografiemi a falešnými pasy, vybere si ten s japonským občanstvím se jménem Takizawa Akira narozeným 7. 1. 1989. V patách mu je nejen policie, ale i vystrašená zrzka, která mu klepe na dveře a prosí, jestli by ji nevrátil pas a peněženku. Akizawa zváží všechny okolnosti a rozhodne se s děvčetem odcestovat do jejich domoviny. Netrápí jej jen ztráta paměti, ale také osm miliard yenů na kontě a telefon, který mu dokáže splnit každé přání.


Stát Japonsko je na pokraji zkázy a zachránit jej dokáže snad už jen Spasitel. Proto tajemný Mr. Outdoor věnuje dvanácti lidem deset miliard yenů a speciální telefon. Tyto nákladné dárky jim mají pomoci k zvelebení Japonska podle vlastního uvážení. Hráči se nazývají Selecao. Pravidla jsou jednoduchá, vyhrává ten, který dokáže zachránit zemi jako první. Mezi soutěžícími se pohybuje také osoba, která udělá krátký proces s každým, komu dojdou peníze na kontě nebo už "nebude hoden" postu spasitele.
Hráči mají na výběr plno možností s čím a jak se potýkat. Vždyť Japonsko je plné NEETů, špatných poměrů při výběrových řízení a na pracovištích, korupcí, mafií, násilím či vyčleněním příliš starých a práce neschopných lidí ze společnosti. Prostřednictvím dvou mladých všímavých lidí se divák seznámuje nejen s příběhem, zápletkou, ale i opravdovými problémy, které zemi výcházejícího slunce postihují.

Málokdy se sejde chytlavý příběh, sympatické postavy, složité myšlenkové pochody a melancholická romance, která se nedrží pouze platoincké úrovně to vše v pouhých jedenácti epizodách. Představte si, že by vám někdo dal vysoký obnos peněz a možnosti, jak zlepšit svět jen a pouze dle vlastního uvážení, není to lákavé?


Takizawa Akira, jak se hlavní hrdina seriálu rozhodl jmenovat, získal do vínku na první pohled rozpustilou povahu, otevřenost novým věcem, bláznivým nápadům, ale i dobrý úsudek a systematičnost při myšlení. V průběhu děje nás překvapí jak moc schopný a inteligentní vlastně je, přestože se o něm nedozvíme příliš.

Morimi Saki se rozhodla, že nebude rodině své sestry na obtíž a tak ji čeká tvrdá cesta v pracovních pohovorech na své první zaměstnání, ale i sólo dráha dospělým životem, protože o nikoho jiného se nemůže opřít. Na školním výletě v DS se seznámí s Akirou a i přes bizardnost situace do které se oba dostanou ji mladík připadá sympatický a po cestě domů se jejich vztah ještě víc prohloubí. Přestože rozumí situaci o mnoho míň než Takizawa je ochotna mu pomoci nalézt pravdu o zapomenuté identitě a doufá, že ji samotnou to také k něčemu dovede.Ostatní postavy jsou pestré, ať už se jedná o spasitele nebo Morimiini přátelé, kteří si snaží založit firmu s chytrou mobilní aplikací na rozpoznávání obličejů, kteří se omylem zapletou do velké hry, jejíž hráči se mnohdy nebojí uchylovat k radikálním činům.

K neobvyklému anime patří neobvyklá hudba, opening je anglicky s citáty ve videoklipu. Falling down, skupina Oasis. Ending také není tvořen typickou formou. School Food Punishment, Futuristic Imagination.
Anime má na svědomí Studio I.G., hlasů hlavních představitelů se ujali Hayami Saori a Kimura Ryouhei, režíroval Kamiyama Kenji a hudbu složil Kawai Kenji. Natočeno v roce 2009.


Po dlouhé době jsem si něco opět zamilovala a protože se v seriálu setkáme pouze se sedmi z dvanácti hráčů, jsem rozhodnuta pokračovat i ve filmech, které byly následně natočeny. Příběh má spoustu scén, které zůstavají otevřené a to buď do pokračování anebo k uvážení každého diváka a jeho představivosti. Divák se může ponořit do problémů, které Japonce (a nejen je) skutečně trápí a to je podle mého nejsilnější prvek Higashi no Eden.

Online s českými titulky
Online s anglickými titulky

Znáte/ viděli jste Higashi no Eden?

Co se vám na něm líbilo?

Zaujala vás moje "recenze"?


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 boliestka boliestka | Web | 3. ledna 2016 v 14:56 | Reagovat

Higashi no Eden obľubujem. Spĺňa moju predstavu o romantickom anime. Ľúbostná linka nie je dominantná, ale udržuje inak napínavý príbeh pohromade. A tiež je vzťah oboch protagonistov dospelý, rozumej adekvátny k ich veku. Soundtrack si púšťam celkom často, najmä pieseň "Reveal the World". A čo sa týka tebou priložených ilustrácií, lepšie si vybrať nemohla. :-D Filmy som tiež nevidela. Trochu sa ich obávam, vraj nedosahujú kvalitu série, takže si nimi nechcem kaziť inak dobrý zážitok.

2 S c a r s S c a r s | Web | 4. ledna 2016 v 22:57 | Reagovat

Wow, děkuji za tip! :D Už se mi to stahuje a jsem na to neskutečně zvědavá :D Příběh i charaktery vypadají hodně dobře a něco mi říká, že mě to nezklame :D

3 Yumi-chan15 Yumi-chan15 | Web | 6. ledna 2016 v 9:06 | Reagovat

Konečně vím, jak se to anime jmenuje! Po projíždějí AMVček jsem se dostala k jednomu z tohoto anime. Chytlavá hudba, dobře sestříhané scény, ale název bohužel opomenut.
Musím si udělat čas, abych se na to podívala, protože 11 epizod je (aspoň na mě) trošku dost. Nemluvě o filmech, o kterých ses zmínila. :D Každopádně díky za napsání recenze, dost si mi pomohla. :)

4 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 6. ledna 2016 v 14:52 | Reagovat

Jééj už dávnejšie som na googlu zahliadla ten kiss gif no nevedela som, že patrí k tomuto anime. podľa toho, čo si napísala si anime rozhodne pozriem, pretože ma príbeh zaujal. Tie humorné scénky mi prídu veľmi dobré, takže si anime pripisujem na zoznam :) Veľmi pekná recenzia :)

5 Toki Toki | Web | 6. ledna 2016 v 19:25 | Reagovat

O tomhle anime jsem nikdy neslyšela ale podle popisu mi to připomíná knihu s názvem Game, jenž pokračuje do trilogie. Zní to zajímavě, možná to přidám na svůj list "anime, které chci vidět". :)

6 K. K. | Web | 13. ledna 2016 v 20:21 | Reagovat

Hezká recenze, ale anime asi nic pro mě. :D Ale všimla jsem si, že v zápatí máš Psycho-pass, tak jsem se chtěla zeptat, jestli bys mi nedoporučila něco, co se tomu trochu podobá.

7 Ai Eater no Kuroyake Ai Eater no Kuroyake | E-mail | Web | 14. ledna 2016 v 16:59 | Reagovat

Skvělá recenze, taková hodně obsáhlá, dost mě to naladilo •^^• Rozhodně si to hodím do want-to-watch listu, ale kdo ví, kdy se na to kouknu, škola až moc žere můj čas...

8 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 15. ledna 2016 v 19:38 | Reagovat

Anime znám již dlouho, dokonce jsem, myslím, kdysi dávno viděla první díl, nějak jsem pak ale nepokračovala dále, ani vlastně nevím proč. :D
Až dokoukám The Tatami Galaxy, tohle anime bude pravděpodobně další na řadě.^^ Díky za recenzi.^^

9 Joina Joina | Web | 16. ledna 2016 v 8:50 | Reagovat

Jo tak trohle vůbec neznám, ale tak jak o tom píšeš, vypadá to suprově a určitě by mě to bavilo. Určitě to někdy zhlédnu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama