Měly byste chcípnout, labutě

17. ledna 2016 v 13:08 | Naoki-Keiko |  Femina
Je to prvek snad každého romantického, ale vůbec, každého filmu. Hlavní hrdinka, ošklivka, se musí potýkat s krásnými bestiemi, které protože jsou krásné, jsou prostě zlé. Správně, nenapsala jsem "přestože" , ale schválně "protože". Je totiž nepsaným pravidlem všech moderních filmů a seriálů, aby krásný holky byly svině. Taková ta idea, kdy mohla být postava krásná a zároveň pokorná, slušná, hodná jsou ty tam. Vždyť by to bylo "příliš plošné". A protože lidé si mají tendenci přejímat některé "faktory" právě z médií a aplikovat je v realitě, tak je to potom složitý.Začala bych tím, že všechny holky, bez vyjímky mohou být pěkný svině. A nemusí to být jenom to, že někomu začnete pro zábavu ničit život, ale opravdu jste ve svém životě nikoho nepomluvily- a i když jste soudné a šlo o kritiku jako takovou a ten člověk vám něco provedl ošklivého, zůstaly jste nadále soudnými a ani si trošku nepřisadily? Ani trošičku? Tím chci říct, že v opravdovém světě i opravdové šmudly mohou být pěkné potvory, ne jen celoživotní káčátka, která "level labuť" nečeká.

Nerada škatulkuji lidi, ale abych nad článkem nestrávila celé své mládí, můžeme krásné lidi (zevnějškem) rozdělit do dvou skupin- ty s krásným povrchem, ale shnilým jádrem a ty s krásným zevnějškem i vnitřkem. Kterých je víc a míň a o tom, že určitě existují různé podkategorie, které se utváří podle různých situací, povahy atd. nechme stranou. První skupina s trochou nadsázky přesně odpovídá americkým filmovým scénářům, kdy se po světě prohání pipiny zajímající se jen o svůj zevnějšek a hajzlíci, kteří svůj vzhled využívají jen k tomu, aby dostaly holky do postele. A pak existuje ta druhá skupina, která se absolutně vymyká filmovým scénářům a zároveň "obecnému povědomí" o škatulkování lidí a o tu bych dnes chtěla probrat.

Možná použití slova "hodný a zlý" je dost zavádějící, myslím, že bychom neměli dobro a zlo brát v potaz, když jej v mezilidských vztazích lze tak těžko definovat. V mém článku slovo "hodný" zastupuje výrazy jako soudnost, netrápení ostatních, nepovýšenost nad ostatními, hledění si svého...

Hodně jedinců ze společnosti se s tím nedokázalo a ani nedokáže srovnat, že na světě stále chodí lidé, kteří nezapadají do "jejich škatulek", ale aby to neznělo jen jako bědování kdejakého puberťáka, pokusím se v tomto článku vidět za roh.

Obecný problém se kterým se "krásní lidé" setkávají je především závist. Závist, která se samozřejmě stupňuje, když je daný jedinec ještě inteligentní a třeba talentovaný a má plno dalších kladných vlastností a předností. Vždyť "ono je to tak nespravedlivé", že? No, abych pravdu řekla, je to nespravedlivé, každý se narodil s jinou genetickou výbavou a některá je prostě v naších měřítkách "lepší" než ta druhá.
Ale abych neházela všechny do jednoho pytle, ne všichni "ti šťastnější" jsou opravdu šťastní. A zase ne všichni jsou pro své "štěstí" naháněni a nenáviděni. Někdy lidé umí svou závist proměnit v zaslepený obdiv a jindy v zaslepenou nenávist, která je mnohdy bezdůvodná. A proč lidé vlastně hezkým lidem závidí, především holky holkám?

- zevnějšek
Tak to je samozřejmé, zevnějšek. Hezká holka se nemusí tolik o sebe starat (myšleno silně a rafinovaně se líčit, skrývat nepěkná místa na svém těle), má podle měřítek krásy hezký obličej a k tomu i tělo, takže si může dovolit nosit věci o kterých se mnoha jiným ani nezdá.

-pozornost
A v pubertálním věku hlavně tu chlapeckou a mužskou. Když to řeknu takhle, většina holek má šanci si najít kluka i když nebudou mít ten nejkrásnější obličej a tělo, ono totiž to u těch protějšku není to nejpředněšjí (soudných protějšků), ono je spíš v tom věku zajímá, jestli máte všechno v pořádku jinde než jenom v obličeji, ha ha... i tak hezký holky mají obecně větší šanci a větší výběr. A i když se mnoho jejích "méně šťastných" spolužaček považuje za nezávislé ženy plné feminismu, většinou hezké holce kluka nepřejou.

- "mají všechno"
Týká se to toho případu, kdy dotýčná nemá jen hezkou tvářičku a v hlavě slámu, prostě ta závist, že "ona má všechno", "ona má štěstí", "ona je chytrá", "vyjímečná" a blablablabla, my ji to proto osladíme, to nenecháme jen tak, že?

- všechno je pro ně "jednodušší"
Je to taková fáma, že hezké ženy mají větší šanci při výběrových řízeních, konkurzech apod., někdy to tak může opravdu být ,to nepopírám, ale zamyslely se ty "méně šťastné" někdy nad tím, proč tomu tak je? Že takové ženě může víc hrozit obtěžování na pracovišti (kdekoliv jinde), že nemusí být kolektivem považována za plnohodnotnou členku, jen proto, že je mladá a krásná (to víte, genderové stereotypy)? No jistě, ona si to přece zasloužila, může si za to sama, jen do ní, do té kur*y...

Proč o tom píšu? Zním asi velice nedospěle, ale vím jaké to je. A nejsem v tom sama.
Vždycky jsem si fandila a na svém těle neviděla příliš mnoho chyb. Možná je to "špatně" asi jsem neměla být sama pro sebe pyšná na své plné rty, dlouhé, tmavé řasy, hezkou barvu vlasů, vzácné zelené oči, které prý má na světě jen pár procent lidí (tohle nevím odkud je, takže nepodloženo), hezký nos, bradu, stavbu těla do přesýpacích hodin, dlouhé štíhlé nohy a to minimum slovanských genů, které mi možná jednou zajistí, že se po porodech nerozjedu (ale to je jen doměnka a ne, že by slovanky nebyly krásné- jsou). Asi jsem se vždy za to měla stydět, že jsem se dovolila takhle narodit, asi jsem si hned ve školce měla ponořit hlavu do kyseliny a zohavit se. Sama jsem si myslela, že stačí na to nikoho neupozorňovat, být na sebe hrdá jen pro sebe a nikomu to necpat. Ale asi ne, a taky jsem si mohla za veškerou pozornost opačného pohlaví a i té slečny od modelingové agentury, která mi jednou nacpala do ruky vizitku, když mi nebylo ještě čtrnáct. Odmítla jsem to, bála jsem se a ten svět mi zůstává navždy nepochopitelný a cizí. A taky si můžu za to, že mě lidi pro mou osobnost a vše co je s ní spojeno, nazývají vyjímečnou, originální a jedinečnou, ačkoliv jsem se tak nikdy moc necítila.

Asi je to takové štěstí v neštěstí, které mě bude stíhat dokud nezestárnu, a bude stíhat spoustu dalších holek, například krásných blogerek, kterým jejich okolí sráží sebevědomí (když si dávají na blog své fotografie). Říká se, že všechny ženy jsou svým způsobem krásné, alespoň uvnitř- ale některé fakt krásné nejste, to si pište a teď nemluvím o symetrii obličeje. Některé z vás jsou ošklivé a závistivé, zlé zvenku i zevnitř a nezasloužíte si aby se nad vámi lidi slitovali, že "jste neměly to štěstí".

Lidé by si měly pamatovat, že
- ne všechny hezké holky jsou svině (když nemusí)
- ne všechny hezké holky se zajímají jenom o módu
- ne všechny hezké holky jsou hloupé a jejich jedinou předností je pouze vzhled
- ne všechny hezké holky jsou chlapci obletovány
- ne všechny hezké holky jsou oblíbené
- ne všechny hezké holky jsou sebevědomé
- ne všechny hezké holky jsou šťastné

Je to spíš takový stěžovací článek, a to jsem na blogu chtěla vydat dneska článek o Pygmaliónu, no, nevadí, třeba příště. Chtěla bych jen vzkázat všem labutím, které žijí mezi závistivými, vypelichanými slepicemi, že se nemají za co stydět, že je třeba okolí může vnímat i pozitivněji než si samy myslí. Jistě, je to velice individuální, ale může to tak být.

K tomuto článku mě donutil jeden jistý exces, který se týkal mé osoby. Na jeho základě jsem se rozhodla všem těm závistivým sviním dát konečně důvod, aby mi záviděly, ano, začnu trochu o sebe víc dbát než jsem dbala doposud, nechci tomu ale obětovat veškerý volný čas. Jenom se tomu budu víc věnovat.
A možná, že jsem egoistka a no a co, znám své limity, hranice a nedokonalosti, ale nevím proč bych měla opomínat i své přednosti (a tím opravdu nemyslím jenom vzhled).
Nechci aby se tento článek dotkl někoho, kdo hezkým slečnám nezávidí, komu je to jedno. Takové lidi, článek opravdu oslovit nemá. A myslím, že jej brzy i smažu.


A víte, co dalšího se mi líbí na anime? Že ve většině případů jsou postavičky kresleny opravdu pěkně- všechny, bez rozdílu, zní to velice pokrytecky, ale mám pocit, že hezké slečny nejsou podle anime jenom svině. Jeden z důvodů, proč na to koukám, ale i zde jsou vyjímky (za které jsem ale také ráda)- ale to je jen vsuvka.


Tak a teď se do mně můžete pustit, co jsem si to vlastně dovolila proti těm zakomplexovaných chuděrkám...

(P.S: napis mírně ostřejší není zaměřen proti ptačímu druhu, je to sarkasmus.)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 boliestka boliestka | Web | 17. ledna 2016 v 15:56 | Reagovat

Pri tom nadpise ma skoro porazilo. :D Práve píšem článok na Princess Tutu (2002 - 2003). Časť pointy tejto prekrásnej série je v tom, že sa kačička (dievčatko) mení na labuť (princeznú) a ty takto... :D

Ale prejdem k článku. Súhlasím. Nekriticky musím povedať, že naša rodina bola obdarená dobrým génom a všetci sa na seba podobáme, takže keď pochvália jednu sestru, ďalšie dve si to pripíšu k dobru a podobne. Mladšia sestra je tiež zahlásená v modelingovej agentúre. Ale nemám pocit, že by osprostela. Akurát, čo sa naučila perfektne chodiť v topánkach na vysokých podpätkoch a naučila seba (aj nás) o svete modelingu, a že v skutočnosti je v ňom mnoho logických zákonov, ktoré masa dotknutých žien nechce prijať. Ak by som mala povedať, čo sme ako „pekné ženy“ nikdy nemali, tak je to kopa mužov. Muži nereagujú na estetiku, krásu v pravom slova zmysle. Reagujú na to, ako sa ženy prezentujú. Napriek tomu, ako vyzeráme, vždy sme sa radšej schovávali do kríkov a za stromy, aby nás nikto nevidel. Prečo? Pretože nás tak rodičia vychovali, je to tiež povaha. Nevieme sa nosiť, kvôli zovňajšku, kvôli tomu, že sme sa nejaké narodili a nijako sme to neovplyvnili. Sebavedomo vraj vystupujeme (v mojom prípade) v škole, kde naozaj viem, o čom hovorím a je za tým tvrdá drina. A krása je, samozrejme, relatívna. Napr. na Češkách sa mi vždy páčil váš tón hlasu. Neviem prečo, ale nech vyzeráte akokoľvek, vždy mi naživo prídete rozkošné, keď rozprávate. Ale to som sa už úplne zamotala. Chcela som ti len povedať, áno máš pravdu. A tiež si myslím, že anime „škaredých“ ľudí nevytvorí, lebo nie je realistické, nedáva dôraz na detail, takže obraz stále pôsobí „uhladene“.

2 Tentononc Tentononc | 19. ledna 2016 v 20:44 | Reagovat

A hlavně kde příroda přidá, tam taky ubere.

3 aschenputtel aschenputtel | 20. ledna 2016 v 18:28 | Reagovat

Podla mňa je to skôr naopak, ale každý sme obklopený inými luďmi takže asi tak. Z feministiek by som si nič nerobila, asi každý vie čo sú zač.
Beriem to takto: v niektorých častiach sveta by som bola za peknú, v niektorých nie.
Tvoj hnev celkovo chápem, aj ja sa viem nad barsčím rozčúliť a nakoniec zistím, že som si to namýšlala. Ako sa hovorí: Na druhom brehu je tráva vždy zelenšia.

4 regina ⌂ regina ⌂ | Web | 20. ledna 2016 v 19:15 | Reagovat

Nejkrásnější lidé jsou v našich očích ti, kteří pečují víc o ostatní než sami o sebe. :-)

5 Angel Angel | E-mail | Web | 21. ledna 2016 v 13:54 | Reagovat

Já myslím, že by byla škoda, kdybys časem článek smazala. Třeba to někomu pomůže otevřít oči. Často se s touto iluzí setkávám a nechápu, jak někdo může posuzovat podle vzhledu celý charakter člověka a jeho život. Nehledě na to, že každý má úplně jiný vkus a to, že někoho považuju vzhledově za hezkého, neznamená, že ho takto bude posuzovat úplně každý. Některé rysy jsou jistě atraktivní pro většinu lidí, ale nepochybuji o tom, že se najdou i ti, kteří je naopak za atraktivní považovat nebudou.

6 S c a r s S c a r s | Web | 21. ledna 2016 v 19:00 | Reagovat

Osobně si myslím, že přístup "...jsem se rozhodla všem těm závistivým sviním dát konečně důvod, aby mi záviděly", je naprosto správný a adekvátní! Když už jsou ve článku nějaká ta sprostá slova, na rovinu říkám, že nenechat si srát na hlavu, je krok k většímu sebevědomí, ale především si budeš i více vážit sama sebe. Asertivita nemusí být vždy těžce negativní a v mnoha případech dokáže i nastolit hranice, které by ten druhý už nepřekročil :) Když si to tak vezmeš, co z toho budeš mít, když si pořádně nedupneš!

7 Steeve X Steeve X | E-mail | Web | 22. ledna 2016 v 13:43 | Reagovat

Ne, právě vůbec nezníš nedospěle. Prost se pereš se stereotypy, bohužel asi vcelku bez efektu. Taková společnost je. Jedna holka u nás na škole kupříkladu taky věčně sedává sama na obědě a vypadá taková vyšouplá z komunity - ona totiž nevypadá ani jako ošklivý kluk. Myslel jsem, že to je ten důvod, ale pak jsem se na vlastní oči přesvědčil, že jde o člověka nepříjemného, pomluvačného a prostě totální krávu. Takže né žádná diskriminace, ale oplácení přístupu :D

A tak je to u mne poslední dobou se vším. Snažím se lidi soudit podle jejich názorů a chování, víc než podle čehokoliv jiného. Tak nejsem sám, super :D

Ve filmech jsou holt teď in takové ty puťky a "příliš průměrné" chudinky, no :D Ale zas na jednu stranu je to docela příjemná změna od těch porcelánových panenek, že? :D

8 Kiara Kiara | E-mail | Web | 23. ledna 2016 v 23:07 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nebyla kdo ví jaká kráska, mohu poskytnout náhled z druhé strany.
Řekla bych, že nejsem úplně závistivý typ, naopak dokážu i o ženě říct, že je krásná, že se mi líbí její hubené nohy nebo rovné zuby, a říkám to tak často, že se mě už někdo i zeptal, zda jsem na holky. :D
Každopádně, jelikož jsem nikdy neměla sebedůvěru, jako asi i jiná děvčata, která nebyla geny natolik obdařena, nedokáži se na sebe podívat a říct si, že jsem krásná. A jednoduše řečeno, když to nějaká holka dokáže, může mi to znít trochu namyšleně (přestože s ní i třeba souhlasím). Doufám, že jde pochopit, jak to myslím :D
A v tom to je, hezké holky mají mnohdy větší sebevědomí než ošklivky, a sebevědomí je důležitý krok k úspěchu. Proto se možná zdá, že to mají jednodušší, že jsou šťastnější a motá se kolem nich více kluků. Podle mě nejde tolik o tu krásu, jako spíš o sebevědomí.
Škatulkování nemám moc ráda, nevidím věci pouze černobíle. Je nesmysl, aby byli všichni stejní, aby byli všichni imigranti teroristi, všichni důchodci otráveni celým světem a všechny hezké holky jen nafoukané blbky.

9 Polly Polly | Web | 24. ledna 2016 v 14:40 | Reagovat

asi sa mi to trochu tazko posudzuje... skutocne zastavam nazor, ze kazda zena moze byt krasna, ak sa upravi.... resp. mne osobne sa zda krasna skôr upravena a zaujimavo, az rafinovane oblecena zena ako nejaka dlhonova bloncka v bielych sortkach.... hoci zavist tych, co sa povazuju za menej vzhladne poznam a viem, ze existuje, takze chapem, ze sa tym stretavas...ale v istom zmysle to neviem pochopit, pretoze ked nejaka deva len tak sedi a frfle na ine, nerozumiem preco sa nezajde precesat a upravit... z mojho pohladu by to stacilo na vyrovnanie sa tym obecnym kraskam. Aspon ja takto vnimam silu zenstva.

10 Artis Artis | Web | 30. ledna 2016 v 23:51 | Reagovat

Souhlasím s tebou ve všem. Mnohdy byli i ti "krásní zlí" dříve hodní, jen je okolní svět změnil a občas i donutil zachovat se zle. Teprve pak si na ně lidi začali ukazovat.

Našla bych ale i jiný případ. Mám spolužačku, která je asi přímo ten typ, které všechny holky závidí. Taky jsem mezi ně patřila, tichou závistí jsem ji záviděla hlavně krásnou postavu. Prošla jsem ale určitým vývojem a změnou a zjistila hodně věcí. Už ji nemám co závidět. Ona sama si svou krásu uvědomuje, všem nám to říká, ale svět jí nepadá k nohám. Každý má své neštěstí a otevřely se mi oči, opravdu tak nějak na každém člověku vidím něco hezkého. Ale u ní mi té krásy ubývá, protože nám až příliš dává najevo to, jak velké sebevědomí má a jaké mínění o sobě má - že je dokonalá. Když to teď tak píšu, tohle lidi nezačnou dělat sami, něco je k tomu přece donutí.

Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem hezká (v poslední době mi to ale spousta lidí tvrdí), vlastně jsem se neměla ráda. Přišla jsem si jako chodící koule, které se všichni smějí a šikanují ji za to. S věkem člověk ale vyroste a na základě velkého stresu jsem přebytečná kila shodila. A tak se mi postupně utváří aspoň to zdravé sebevědomí - zjistila jsme, že vlastně mám hezký úsměv, všem zvedám náladu, když se směji a mi to dělá radost. Zbožňuji své čokoládové oči - ano, od přírody mám oči jako hořkou čokoládu, a tak vždycky lehce zvýrazním jejich krásu a velikost. Jediná věc, na kterou používám malovátka. A v poslední řadě se starám o své vlasy, porostly mi do šílených rozměrů a jejich délku si hýčkám.

Jenže nedivila bych se, kdyby se i mi, fakt obyčejné holce s nízkým sebevědomím, o kterém ví ti nejbližší, začaly za zády objevovat "hejterky". Jsem totiž chytrá a přirozeně inteligentní a myslím si, že to některým očividně leze na nervy.

(je dost pozdě večer na sáhodlouhé komentáře, o tomhle tématu se tak špatně píše, debatuji o něm ráda, ale i mluveně je těžké tvořit správná slova, navíc dneska jsem spadla na hlavu při bruslení, tak snad budu v pohodě :-D )

11 minette minette | 10. února 2016 v 9:49 | Reagovat

Jakožto spisovatelka povídek kromě jiného i milostných, obdivovatelka krásy vlasního pohlaví a ošklivka s hezkými vlasy, ktoré je to jedno, musím říct, že výrazy typu "krásný", "ošklivý", "hodný" a "zlý" jsou tedy hooodně zavádějící.

Své povídky často stavím na tom, že každý má své démony. Vzhled je snad jednoduché hodnotit takhle binárně, ale inteligence a, proboha, charakter? Jakej je třeba rozdíl mezi přísným logikem, který ze sebe nevypotí nic kreatívního, ovšem podle všech měření je to génius, a zcela pruměrným člověkem, který je ovšem vypravěčem příběhu s obdivuhodnou schopností improvizace a vybřednutí se z každičké kaše, ať už ji navařil kdokoliv? A nedovol mi začínat o povaze, zvláště ve vztahu k ostatním, protože co je pro jedny tiché, chytré děvče, muže být pro jiné zakomplexovaná podivínka...

12 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 10. února 2016 v 20:48 | Reagovat

[11]: A o tom je právě můj článek, všichni okamžitě vzhled u dívky odsoudí jako první a tím myslím, že hezkou holku může její vzhled přivést do nelibosti dřív než otevře pusu. I já se snažila vyvarovat v mezilidských vztazích hodný a zlý, krásný, ošklivý jsem ale použít musela aby byl článek výstižný.
Neuraz se, ale svým komentem dokazuješ o čem tu píšu- "ne, podle vzhledu vůbec nehodnotím, ale jen podle charakteru- ale běda, jestli je to nějaká pěkná tvářička, to pak nějaký charakter a inteligenci "nemá cenu řešit" "
Ale neber to zle, je to pouze konstatování.

13 Anidea Anidea | E-mail | Web | 15. února 2016 v 22:27 | Reagovat

Podle nějakých statistik prý dosahují hezcí lidé lepších platů, další důvod k závisti. Ale znala jsem ošklivé holky, které byly opravdu zlé a hloupé. Tak zlou hezkou jsem nepoznala, spíš některé trochu pyšné. Ale ošklivé holky to mají někdy opravdu těžké. Kluci se k nim umějí chovat hodně zle.
P.S. Mám taky zelené oči. A k tomu jsem dodnes přírodní blondýnka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama