Rychlokvaška

8. března 2016 v 18:52 | Naoki-Keiko |  KNIHA
Analyzuji rychlokvašku, ne že bych neměla na práci nic jiného, ale jedná se o velmi zajímavou činnost. Rychlokvaškou nazývám knihy, které jsou dělány výhradně pro peníze, ne, že by tomu tak dříve nebývalo. Když chtěl nějaký autor jíst, musel napsat bestseller, a většinou, pokud jej napsal se s ním proslavil až po smrti. To není ale scénář dnešních dní. Dnes vznikají bestsellery na počkání, vždycky, když se potřebují vyždímat peníze.
Na rychlokvašky se nelze dívat jen negativně. Bez rychlokvašek by plno lidí přišlo o práci a také, spousta lidí by knihu do ruky nevzala- kdyby kolem toho nebyla ta hezká reklama, anotace, doporučení atd., napadlo by mnoho z vás číst? Mnoho knižních blogerů je důkazem, že bez rychlokvašek by jejich blogy neexistovaly. Nehodlám rychlokvašky (jenom) hejtit, chci se jim jen dostat pod kůži.Kdysi jsem napsala na svém blogu osudovou větu, že "není důležité, co čtete, ale že vůbec čtete". Chyba. Velice záleží na výběru literatury každého jedince, někdy se podle jeho preferencí dá určit i hodnota jeho osobnosti (ale tohle je velmi individuální ať už pro hodnoceného, tak pro hodnotícího). Zkrátka a jednoduše, ne každý čtenář je můj potencionální kamarád, není to zákonitě zpřízněná duše. To, že čtu já, neznamená, že musím mít něco společného s dalšími čtenáři. Už jenom kvůli těm preferencím. A i kdyby byly stejné, taky to není zaručené "přátelství".

Proč tohle píšu, je důležité k pochopení rychlokvašky. Kdyby nebylo čtenářů, nebylo by rychlokvašek, takže tato literatura musí mít v sobě nějaké kouzlo, ale kde začít v jeho objevování?


Jak poznat rychlokvašku
Bestseller 2012, 2013, 2014, 2015 a brzy nás jistojistě čeká i bestseller 2016, pokud už, hned na začátku roku, neexistuje, zázračně se neobjevil. Ano, správně, teď narážím na takové ty pozlacené cejchy, které můžete vidět v knihkupectvích na knihách vystavených hezky vpředu v předních policích, tam, kde je všichni uvidí. Pokud je to bestseller, rozhodně to tam bude i napsáno, aby to potencionální nakupující nepřehlédli.

Na rychlokvašku existuje také spousty reklam. V podobě letáčků, které vám zastrčí do nákupu v knihkupectví do tašky, na záložkách v knihovnách na rozdání, na internetu, na plakátech po městě a hlavně před knihkupectvím. Bude tam krom ilustračního obrázku, který nikomu nic neřekne i nějaké to chytré motto. Jméno autora je vedlejší a občas se na reklamě nemusí vyskytnout. Kdo by si jej také potřeboval pamatovat, že.

To je rychlokvaška z dálky- a rychlokvaška zblízka?


Mám v ruce rychlokvašku.


Je to zvláštní, ale většinou je to kniha středně velkého formátu a průměrně má 300 až 500 stran. Papír je lehce nažloutlý a dobře se trhá (není však vyloženě křehký). Knížka je lehká do ruky, ale pro svou velikost není dobře skladná. Obálka se dá z takové knihy oddělat. Na přední straně je nic neříkající obrázek (ten, který jste narazili už venku na plakátu před knihkupectvím), většinou jsou na něm fotografie různých předmětů, někdo si hrál se světlem a stínem. Práce průměrného grafika, proč ne. Neobjevují se konkrétní postavy a obličeje. Otočíte li knihu, budou vzadu reference. Nevím, kolik na tom Timesky vydělávají a co slibují S. Kingovi za pár řádku keců a proč si všichni berou stále do úst Hichcocka, ale tihle všichni (a mnoho dalších) vám řeknou, že se jedná o úplně fantastickou knihu, můžete jim věřit (ale i nemusíte).


Otevřu rychlokvašku.
Čeká mně velké písmo (0,4-0,5 cm) s mezerami o velikosti 0,4cm.
Čeká mně ich-forma (protože většina the BEST se píše právě v ich formě)
Čeká mně střídání postav; začátkem každé kapitoly bude napsáno místo názvu kapitoly jméno postavy, abych věděla, kdo to právě mluví.


Čtu rychlokvašku
Hl. postava, povětšinou žena, která se dostane do nějaké svízelné životní situace, která se neobejde bez "deprese".
Dostane se do situace, která ji ohromí a vytrhne z každodenního běhu událostí.
Přitom se jí podaří seznámit se během té doby s nějakým sympaťákem…
A protože to není žádná romance, (ne všechny bestsellery jsou romance), tak spolu skončí až na konci knihy a bude to vyrovnaný vztah plný tolerance, ale i drobných nesrovnalostí- nesmí to být přeci tak dokonalé.

(Eh, v tomhle případě se přiznám, že rychlokvašek jsem nečetla tolik abych to mohla aplikovat na každou, ale ty prvky jako "hluboká filozofie", deprese, flashbacky, partnerský život a moderní technologie v tom nesmí chybět.)

Dále v knize můžete narazit na pasáže, které jsou tam zbytečné (ano, to slavné okecávání o tom, že hrdinku bolí hlava, proč jí bolí hlava, jak moc jí bolí hlava, milion přirovnání, nic z toho není, tečka a za pár stran odstavců zase znovu).
Špatný překlad.
Chyby v překladu jmen
Překládání jmen.
Gramatické hrubky.
Špatné dělení slov na konci řádku.

O autorovi jste v životě neslyšeli a po nějaké době ani neuslyšíte, teď stačí jen ta informace, že vydal bestseller.


Co udělat s přečtenou rychlokvaškou.


Neničte ji, pokud jste ji koupili, vyhodili byste oknem čtyři stovky.
Použijte ji na podepření nábytku.
Darujte ji knihovně.
Buďte svině a dejte ji na narozeniny vaší drahé tetě, která tyhle věci žere.
Půjčte ji někomu a doufejte, že se k vám nevrátí.
Zastrčte hluboko do police a doufejte, že už na ni nenarazíte.

To platí v případě, že máte rychlokvašky plné zuby.

Rada do příště: nekupujte rychlokvašky, půjčte si je v knihovně nebo od někoho jiného.


Rychlokvaška v dobrém

Pokud nejste zatvrzelým čtenářem rychlokvašek, garantuji vám, že přečtení rychlokvašky na vás nenechá následky v podobě zkresleného vnímání světa (s vlohy pro něj se většinou lidé rodí, záleží i na prostředí ve kterém žijí, s tím rychlokvašky souvisí, ale nemají takový vliv), ani vás to nijak mentálně nepostihne. Rychlokvaška jednou za čtvrt/půl roku může být relaxační záležitost. Text je velký (písmena), věty jednoduché, klidně vypněte, nic vám neuteče.

Může rychlokvaška zachránit lidský rozum?
Do jisté míry ano. Jestli bude ve svých nitrech bránit toleranci, rovnost a podobné kecy, alespoň obecně, něco se přeci jen přenese na čtenářovo vnímání světa. I když to bude povrchní a konzum. Rozhodně ale, nikoho neosvítí. V rychlokvaškách nečekejte nic přelomového, i když to všechny tvrdí. Pro vnímavé lidi je rychlokvaška buď zlobení se anebo sarkastické povyražení- ne li sadismus. Pro ty méně vnímavé je to hodnotné dílo. I když, definujme umění, hodnotné dílo a na druhé straně kýč. Není nic těžšího a zároveň lehčího. Jen to popsat slovy…


V závěru bych chtěla říct, že ne vždy o nás knihy prozradí to, co jsme. A rozhodně to neznamená, že čtenáři rychlokvašek nejsou lidé s kvalitní podstatou. Ale může to tak být.
Když si hledáte přátele, známé, spojence, spřízněné duše, hlídejte si co čtou (pokud čtou), může to být důležité v budoucích vztazích a vzájemném porozumění.
Někdy si myslím, že vztahy s lidmi, kteří nečtou jsou mnohem hodnotnější než ty, kteří čtou jen rychlokvašky. Abych byla upřímná, s lidmi, kteří nečtou mám velice vřelé vztahy- možná ty nejvřelejší, než s těmi čtenáři. Není to pravidlo, ale mě se to stává. Stačí jen aby byli chápaví a všímaví- to se někomu daří i bez knih.

Dostala jsem se někam jinam, takže čtete? Co čtete? Co si myslíte o rychlokvaškách? Co si myslíte o mém pohledu na věc? A máte nějaký svůj vlastní?

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 8. března 2016 v 20:59 | Reagovat

Proto tyhle věci snad radši ani nečtu. Prostě mě to nebaví. Ono ani není těžký se tomu vyhejbat, jsem spíš fantasy-zaměřená, a tam na takovýhle rychlokvašky zase tolik nenarazíš... :-D

2 ichi ichi | E-mail | Web | 8. března 2016 v 22:37 | Reagovat

Nejprve k otázkám. Čtu. Čtu Sapkowskiho a Flanagana. A i jiné. Rychlokvašky? K mému velkému štěstí jsem na ně snad ani nenarazila. :D
V knihkupectví vídám akorát reklamy na Fifty Shades of Grey a ohledně této... ehm knihy jsem byla donedávna rozhodnutá, že její četbu nikdy nezkusím. Možná se ze mě stává masochista, protože ji chci zkusit. Zajímá mě, co na ní ti lidé vidí. Ale nějak se mně za ni nechtějí vyhazovat peníze. xD

3 Choi Mari Choi Mari | Web | 9. března 2016 v 9:08 | Reagovat

Četla jsem pár knih, které mi připadali, že jsou napsané tak, aby na nich autor něco vydělal a to je tak všechno. Většina věcí tam byla typyckým příkladem toho, co dneska frčí. Moc mě nezaujali, ani si nepamatuji názvy nebo autora.

[2]: Moje mladší sestra má Sapkowskiho a Flanagana moc ráda. Od Flanagana jsem nějaké knížky četla.

4 Tentononc Tentononc | 9. března 2016 v 14:25 | Reagovat

Na rychlokvašku jsem už vyloženě alergická, když jsem jich pár četla, plánovala jsem si u toho odpočinout, většinou jsem se ale spíše rozčílila nad promrhaným časem (a bohužel i penězi) a tupou hrdinkou. :D

5 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 9. března 2016 v 16:23 | Reagovat

Nečtu moc a když už, tak mi to u postele leží tak půl roku, pokud ne víc (to samé platí u většiny dlouhých visual novel), s výjimkou některých knih. Dávám přednost spíš těm povídkovým, protože je pak jedno, kde člověk začne, a taky jsem si oblíbila naučnou literaturu. S rychlokvaškou se tak často nesetkávám, ale nemůžu říct, že by mi nějak vadila, nejsem zrovna náročný čtenář :D

6 Tori Tori | Web | 9. března 2016 v 19:30 | Reagovat

Tyhle bestseller edice vypadají fajn. Anotace zní fajn. Recenze nečtu, ale určitě jsou fajn. Ale pak si to přečte kamarádka. A když si ona něco čte, tak u doho většinou nadává, jak jsou všechny postavy hloupý, jak to nedává smysl, jak je to o ničem a klišoidní... Když si to vyslechnu, tak mě většinou přejde chuť :D
Mám dlouhý seznam toho, co chci číst, ale teď je to většinou "ber, dokud to v té knihovně mají" :D

7 mycrazydiary mycrazydiary | Web | 10. března 2016 v 17:27 | Reagovat

Upřímně ti matematiku závidím, když máte tento přístup.  Jen tak dál, rychlokvaška je svinstvo. :D

8 ASH ASH | 11. března 2016 v 14:10 | Reagovat

Řekla bych, že nečtu ani hodně, ani málo. Tak trochu šalamounská odpověď, že? :D Jsem schopna měsíc nečíst, a pak během dvou týdnů přečíst i deset knížek. Záleží na času a na náladě. Upřednostňuji knihy, které mě donutí zamyslet se, obohatí mě o nové pohledy na svět. Mám ráda i klasiku. Teď jsem však nucena číst převážně odbornou literaturu.

Pár "Rychlokvašek" jsem již četla, ale, abych byla upřímná, nepamatuji si ani jména hlavních hrdinů. :D Trochu mě štve, že některé knihy jsou za bestsellery označeny dodatečně a lidé k nim pak přistupují jinak. Asi nepředpokládali, že kniha bude mít úspěch. Kdo ví? Nejvíce mě však štve, když autor vydá opravdu skvělou knihu, která má dokonce i velký úspěch, tudíž je označena za bestseller, a tím snížena na úroveň mnoha knih. A co udělá nakladatelství s další knihou? Nalepí na ni hnusnou, zlatou nálepku, kde každému oznamují, že autor knihy napsal ten a ten bestseller. To, že někdo napíše skvělou knihu, neznamená, že i ostatní knihy budou dosahovat stejné kvality.

Velice směšný mi přijde fakt, že knihy, které jsou opravdovým skvostem, člověk koupí za pár korun a knihy, které nemají pražádnou literární hodnotu za několik stovek.

Dodala bych, že ne všechny bestsellery jsou špatné. Mnoho knih označených jako bestsellery jsou skvělé, ale dnes je každá kniha, která se prodává, takto označována. Nehledě na kvalitu. Daleko horší mi ale přijde fakt, že v dnešní době dost často narážím na lidi, kteří čtou jednu knihu za druhou, jen aby vypadali dobře a chytře, přičemž jim uniká smysl a poselství. Hlavně, že se chlubí tím, jak za rok přečtou sto knížek. -_- Nebo situace, kdy si z pozérství vybírají jen "inteligentní" knihy, přestože jim nerozumí a pak ze sebe dělají něco víc, neboť oni přeci nečtou "brak". Čtení knih pak postrádá smysl.

9 Niky Niky | Web | 12. března 2016 v 17:10 | Reagovat

Wau, po dlouhé době úžasný článek, který mě nadchl!♡
Ano, čtu. Nejraději fantasy...♡
Na rychlokvašky si myslím, že jsem ještě nenarazila :D Takže neposoudím, ani příliš nechápu podstatu.... Romance ani nic podobného vůbec nečtu.... A většinou mám z knihovny :)
Máš zajímavý pohled ohledně přátel, nikdy mě nenapadlo takhle se ptát co čtou (stejnak většinou nečtou)... Ani mě to nèjak nenapadlo v tomhle ohledu se rozhodovat... :) Super článek!!! :3 *je ohromena a nadšena*

10 Emi Emi | Web | 14. března 2016 v 19:56 | Reagovat

ako veľký fanúšik kníh sa musím priznať, že občas sa mi rýchlokvaška do rúk dostane, ale čisto zo zvedavosti, čo na tom všetci tí ľudia vidia. akonáhle mám nejakú prečítanú, cítim sa hrozne previnilo, že som sa dala na niečo, na čo väčšina ľudí. pokiaľ sa dá, snažím si kupovať knihy, ktoré nepatria celkom do výberu ľudí s podpriemerným záujmom o čítanie, čiže ,,dostanem dvakrát za rok poukážku do kníhkupectva a to ako darček, tak si idem kúpiť knihu, aby to neprepadlo" a ani do mojej vekovej kategórie, niekedy ani do časového obdobia, v ktorom žijem. :D

11 Adel Kitty Adel Kitty | Web | 15. března 2016 v 12:29 | Reagovat

Já čtu tak nějak od té doby, co jsem se naučila číst (což snad každý).Nejdříve to bylo z povinností, ale po čase se našly i knihy, které mě velmi bavily. Moje čtecí žánry byly povětšinou fantasy, až teď se dostávám i k jiné literatuře, na základě mého studia (občanská výchova a výtvarná výchova). Ještě navíc se občas o něco zajímám, takže si přečtu nějakou studii, nebo něco obecného o něčem (třeba teď čtu Výklad snů od Freuda).

Přiznejme si: Kdo z nás nikdy nečetl rychlokvašku? Já si myslím, že každý. Svým způsobem stačí, aby se první díl jakékoliv knihy proslavil a ostatní díly už jsou psané pouze proto, že dobře vydělal ten první díl anebo proto, že to lidi chtějí. Já jsem několik rychlokvašek určitě četla, to ano. Některé jsem dočetla jako celé série a jiné vůbec. Podle mě je to hodně individuální, protože, kdo dnes nepíše pro peníze?

12 Teranosuke Unko Teranosuke Unko | 11. května 2016 v 14:20 | Reagovat

Perfektní článek, můžu jen souhlasit. Vždycky se po nějaké z těhlech knih musím uklidnit nějakou svojí oblíbenou klasikou.
A ty typy na využití na konci jsou skvělé, aspoň už konečně vím, co mám s těmi rychlokvaškami, které mi zavazí doma, udělat XD.
Mimochodem, díky za komentář na mém blogu. Ten tvůj se mi moc líbí a určitě ho budu navštěvovat častěji.

13 Vědmi Vědmi | Web | 12. července 2017 v 12:48 | Reagovat

Já rychlokvašky ani nekupuju. Většinou jdu ve "svém" knihkupectví až dozadu s klasickým fantasy a podobně, a tam se už tyto best-celery moc neukazují :D

14 ana ana | Web | 12. července 2017 v 12:53 | Reagovat

Já nejsem knihomolka :D ale díky za tvoje rady ;-) .

15 asdsdf asdsdf | 12. července 2017 v 14:34 | Reagovat

!potencionální" - piš potenciální pls

16 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. července 2017 v 17:14 | Reagovat

Nemám zase tolik času, abych se mohl zabývat něčím takovým, v knížkách jsem dost vybíravý. Ale jako knížky mi rychlokvašky nijak zvlášť nevadí, ony vědí, že nejsou pro mě, a když se někomu líbí je číst, nemám důvod mu to rozmlouvat. Spíš se pak směju takovým těm návodům na "instantní bestseller", ve kterých se říká, co a jak musí "spisovatel" dodržet, aby podobnou knihu napsal a díky tomu "byl úspěšný" :-). Je-li to míněno vážně (a ono to vážně míněno vážně bývá), je to pak trochu smutnější příběh.

17 darkemperor darkemperor | E-mail | Web | 12. července 2017 v 18:35 | Reagovat

A nějaký příklady?

18 Necroparanoia Necroparanoia | E-mail | Web | 12. července 2017 v 19:32 | Reagovat

Do knihkupectví nechodím, ale takových titulů jsem viděla mraky. Byly úplně nový, lesklý, barevný, neohmataný a byly vystavený v knihovně na stojanu s velkým  nápisem "Novinky". Slovíčko bestseller je tučně vytištěné na obálce. A to mě přivádí na myšlenku - jak může vydavatel vědět, že to bude bestseller a bezostyšně to napsat na přebal, když je to teprve první vydání?

19 Jana Jana | E-mail | Web | 12. července 2017 v 21:09 | Reagovat

Bude to od mne nehezké, ale Tvůj popis hezky sedí na autora jménem Nesbø 😂 Každopádně jsem hodně vybíravá a musím přiznat, že se s rychlokvaškou málo setkám😄

20 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 13. července 2017 v 9:03 | Reagovat

Já obvykle vybírám podle děje. Myslím, že mezi mojí četbu se pár rychlokvašek dostalo, ale obvykle už nejsou v módě, když se dostanu k jejich přečtení :D
Ale teda minimálně na Dívku ve vlaku to dost sedí :D

21 King Rukola King Rukola | Web | 13. července 2017 v 9:53 | Reagovat

dobre kresby

22 Skládanka Skládanka | Web | 13. července 2017 v 11:09 | Reagovat

Dobrý článek na téma, které mě zaujalo už dříve - čte se hodně, nečte se kvalitně, píše se komerčně, kdeco je bestseller (asi to bude i tak, že když někdo napíše jedno poměrně kvalitní či alespoň úspěšné dílo, musí se úspěch řádně vyždímat).

23 :) :) | 13. července 2017 v 22:01 | Reagovat

Tak jestli vsechny nebo aspon vetsina bestselleru je podle vas rychlokvaska, tak to potes...Zatim, co jsem do ruky vzala knihu zvanou bestseller tak to byl opravdu skvely kousek, takze za me nemuzu souhlasit vubec v nicem :D

24 K. K. | 14. července 2017 v 13:57 | Reagovat

Odstavec "Otevřu rychlokvašku" mě velice rozesmutnil. Napsat na třech řádcích tu samou chybu je hodně smutné, obzvláště, když ten člověk píše, že v knihách bývají gramatické chyby. Je to normální, je to snad v polovině knih.

Asi taky moc nemůžu souhlasit s tím, že bestseller = rychlokvaška.

Ale je pravda, že knihy, které tenhle cejch nemají mohou být mnohem lepší.

25 Inka Inka | E-mail | Web | 14. července 2017 v 21:53 | Reagovat

Mě to zlaté kolečko na obálce vždycky odradí, četla jsem jednu a stačilo mi to :D Raději hledám zapadlé, nenápadné knížky, které nejsou tak zkomercializované.

26 Talaniel Talaniel | E-mail | Web | 15. července 2017 v 9:52 | Reagovat

Jako jo, ale rozhodně nelze dát rovnítko mezi bestseller a rychlokvašku. Já teda mám slabinu třeba pro Stephena Kinga, tak je můj názor na něj poněkud zkreslený, ale jeho knihy se prostě prodávají, protože jsou tak dobré, a ne protože chce jen nahrabat víc a víc peněz.

27 ter ter | 17. července 2017 v 19:03 | Reagovat

[19]: nesbo ale není vůbec rychlokvaška. je to kvalitní autor :-)

28 Jana Jana | E-mail | Web | 17. července 2017 v 19:08 | Reagovat

[27]: věc názoru :) ale nikomu to neberu. Jsou lidi, kteří považují 50 shades of bulshit za kvalitní literaturu ...

29 Guizmo Guizmo | Web | 17. července 2017 v 20:07 | Reagovat

Jednu takovou jsem vyhrála na FFku a asi chápu proč ji tam někdo dal, po přečtení první stránky jsem chytla takový záchvat smíchu, že jsem to musela zavřít a schovat =D

30 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. července 2017 v 21:53 | Reagovat

Za celý život jsem přečetla snad všechny možné knihy. Měla jsem to štěstí, že jsem se dostala do rodiny, kde byla "zděděná" knihovna z První republiky a v ní opravdu nejen klasikové: Jirásek,Rais, Mrštíkové, Sinkiewitz, Mór Jokai, Ch.Dickens, Zola, Maupassant,Dumas, Tolstoj,  a j.,  ale i zábavné knihy typu Ignáta Hermanna (mimochodem zfilmovaného Otec Kondelík a ženich Vejvara a pod.) až po anglické detektivky- samozřejmě přeložené do češtiny. Jedna jediná Červená knihovna, spousta Rodokapsů.Měla jsem rozečtené knihy poschovávané pod zastlanou duchnou, četla jsem v zahradě při hlídání housat, při učení na maturitu- tajně - před spaním, prostě, kde se dalo. Co mi přišlo pod ruku. Buď se mi to líbilo nebo ne. Třeba Zola se mi nikdy moc nezamlouval. Pak jsme odebírali Klub čtenářů a j. Knihy nebyly tak drahé a chvilka se našla. Nyní si už vybírám a čtu jen to, co mne zajímá, ne, co je bettseller . Případně co dostanu darem od rodiny- oni ví, co mne zajímá, ale omezuji čtení. Co jde mimo mne jsou pravidla správného psaní. Píšu, jak cítím a když to lidé čtou, mám radost. Ne knihy, ale jen tak do blogu, povídky a pod. ;-)

31 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. července 2017 v 21:54 | Reagovat

Za celý život jsem přečetla snad všechny možné knihy. Měla jsem to štěstí, že jsem se dostala do rodiny, kde byla "zděděná" knihovna z První republiky a v ní opravdu nejen klasikové: Jirásek,Rais, Mrštíkové, Sinkiewitz, Mór Jokai, Ch.Dickens, Zola, Maupassant,Dumas, Tolstoj,  a j.,  ale i zábavné knihy typu Ignáta Hermanna (mimochodem zfilmovaného Otec Kondelík a ženich Vejvara a pod.) až po anglické detektivky- samozřejmě přeložené do češtiny. Jedna jediná Červená knihovna, spousta Rodokapsů.Měla jsem rozečtené knihy poschovávané pod zastlanou duchnou, četla jsem v zahradě při hlídání housat, při učení na maturitu- tajně - před spaním, prostě, kde se dalo. Co mi přišlo pod ruku. Buď se mi to líbilo nebo ne. Třeba Zola se mi nikdy moc nezamlouval. Pak jsme odebírali Klub čtenářů a j. Knihy nebyly tak drahé a chvilka se našla. Nyní si už vybírám a čtu jen to, co mne zajímá, ne, co je bettseller . Případně co dostanu darem od rodiny- oni ví, co mne zajímá, ale omezuji čtení. Co jde mimo mne jsou pravidla správného psaní. Píšu, jak cítím a když to lidé čtou, mám radost. Ne knihy, ale jen tak do blogu, povídky a pod. ;-)

32 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. července 2017 v 21:54 | Reagovat

Opět dvojmo, prosím vymaž... :-!  :-!

33 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 17. července 2017 v 21:55 | Reagovat

Pardon- bestseller- napsala jsem to  špatně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama