Animefest 2016 (29.4. – 1-5.)

6. května 2016 v 23:26 | Naoki-Keiko |  REPORTÁŽ
Můj třetí právě uplynulý Animefest považuji za nejvydařenější ze všech, které jsem zažila. A to nejen proto, že jsem jej letos nestrávila jako klasický návštěvník, ale užila jsem si tolik sociální interakce, že je to takřka nemožné. Netušila jsem jaký dokážu být stratég, vyjednavač, obchodník a dobrodruh. Výstaviště na přelomu dubna a května je kouzelné místo, které v lidech vyvolává jejich skryté potencionály.
Na Animefestu jste mě letos mohli potkat jako jednu z prodávajících u stánku Anime Coven. Pro upřesnění jsem byla ta dívčina v bílém tričku s Kógamim (Psycho-pass), která se neustále každého ptala: "Hledáte něco konkrétního?" *Teď když si prohlížím fotky na facebookové události AF 2016 poznávám strašně moc obličejů, které se nám mihly u stánku.


Jak to všechno začalo

Na oficiální práci na stánku jsem nikdy nepomýšlela, chtěla jsem zkusit něco jiného a nezávazně přijít ke stánku a vypomoct. Okolnosti mě ale donutily změnit mé nezávislé plány a upsat se. Nelituji. Už pěkných pár měsíců jsem členem skupiny Anime coven monarchy, které je majitelka stánku (Nelly) zakladatelem. Tuhle osobu docela obdivuji pro její pohled na život a přála jsem se s ní setkat.

Po domluvách, organizaci, chystání se přišel pátek 29. dubna. Pro mě pátek 29. dubna přišel o trochu dřív kvůli rannímu vyučování na kterém jsme beztak dělali houby a já kdybych to věděla, mohla něco naspat. Později se ukázalo, že spánek navíc by nebyla špatná investice. Dopoledne jsem budovu opustila. Pod záštitou rodinných důvodů jsem se vydala na nádraží čekat na kamarádku- další pomocnici na stánku. Majitelka stánku měla přijet kolem jedné.

Zde také nastal problém. Její cesta se protáhla o mnoho víc než jsme potřebovaly. D1 není žádnou plynulou dálnicí. Po domluvě telefonem jsme se s kamarádkou vydaly směrem Výstaviště, nechat se předem odbavit a počkat na ni rovnou u našeho budoucího stánku.

Odbavení proběhlo bez problému. V seznamu si nás našli rychle a jeden org nás nasměroval do nového, Animefestem poprvé použité haly A. Stánek jsme nakonec začali rozkládat až čtvrt hodiny po zahájení Animefestu. Začátek byl pro nás proto velmi hektický, ale nebyly jsme jediní, komu se něco podobného stalo.

Stánek Anime coven se zaměřuje na plakáty a placky, které si jeho majitelka objednává z Japonska. Mezi další sortiment zboží patří artbooky, dakimakury, malé polštářky, wallsrolly, peněženky, sešity, podložky pod myš, deštníky a další. Počítám, že každý druhý čitatel tohoto článku, který na AF byl, se u nás stavil.

Hned na začátku, už od vybalování, jsem dostala na starost sekci plakáty u kterých jsem zůstala až do neděle. Velké jsme prodávaly po 100,-, menší po 70,- a velké z minulého roku (nebo s tržnou ránou na rožku) za 50,-. Na konci jsem z toho všeho přerovnávání měla odřenou kůžičku kolem nehtů. Kamarádka musela povlékat dakimakury a rozdělávat wallscrolly, to jsem jí nezáviděla (schválně jsem pak povlíkala jeden ten mega polštář se Sebastiánem a je to hardcore).


Stánek

Stánek je místem, které bych nedoporučovala tomu, kdo navštívil AF poprvé. Je dobré mít v malíčku jak probíhá pátek, co se děje v sobotu v co se může zvrtnout sobotní noc a nedělní ráno. Aby se člověk trochu připravil, co jej v rámci oficiálního Animefestu může potkat a pak může čelit okolnostem jako prodávající na stánku, ale to je můj pohled na věc

Výhody které plynou z toho být stánkař (pracovat na stánku)
-zajištěný vstup
-zajištěná strava (zaměstnavatelka nás náležitě krmila a napájela)
-možnost hojné sociální interakce
-pevný bod
Pevným bodem se rozumí místo, které můžete považovat za svůj přístav. Místo kam můžete navádět ostatní, kde se s nimi setkáte nebo kde se s nimi najdete. Můžete se na to domluvit už před Animefestem (elektronicky) nebo i během akce a to je obrovská výhoda. Takhle jsem se měla šanci setkat s bloggerkou Tori (), kdyby tomu bylo jinak asi bychom se nenašly.

Nevýhody které se stánkařstvím přichází
-nepočítejte s tím, že se někam dostanete (na přednášku), i když já zvládla tři
-neexistuje, že si jen tak sednete aniž by to někdo nevzal za vás
-nemůžete si odejít, jak se vám zlíbí aniž byste o tom někomu neřekli
-budete tam i nějakou chvíli po AF, sklízet stánek

Činnosti, které patří mezi stánkařské jsou krom prodeje a komunikace se zákazníky a organizátory AF (od stánků) i neustálé urovnávání zboží (plakátů) a rozměňování peněz. Vzhledem k narůstající inflaci, kdy se teď vydávají stále nové a nové bankovky a ubývají drobné, děkuji za zázrak oficiálního stánku AF a těm dámám od bufetu kolem rotundy, kteří by mi rozměnili na kačky i toho Masaryka. Drobných vážně ubývá.


Přednášky a program

Protože v pátek a v neděli jsme byly v jednom kole, na přednášky zbývala sobota. Po domluvě se zaměstnavatelkou jsem se ráno s kamarádkou vydaly na přednášku o tvoření AMV, při čekání jsme se seznámily se slečnou, která anime sice sleduje jen rok, ale už jich má za sebou sto, zná lidi od "vochu", stránky, zdroje a prostě je mazáčtější než leckterý dlouholetý otaku. Jo, stydíme se. Konverzace ale byla super a mladá dáma se ještě během Animefestu za námi byla potulit na stánek. To bylo sladké. Když tak, ať se nám ozve. Děkujeme.

Přednáška Tvorba AMV pre začiatočníkov aj pokročilých pro nás byla zprvu zklamáním a to proto, že jsme čekaly, že dostaneme aspoň mini průpravu o tom jak AMV dělat a ne o tom jak je třídit. Prezentace samotná byla horší průměr**, kterou zachránily až ukázky AMV, nakonec se ale vše obrátilo a všechny tři (já, kamarádka a mrňavá otaku mazačka) jsme odcházely spokojené. Máme mini vodítka jak se do toho pustit a co to je vrstvení už víme taky.

Ještě detail, mezi sálem B a sálem C jsou asi papírové stěny, protože jsme krom výkladu poslouchali i japonské ječení, střelbu a následný ending Namae no nai Kaibutsu z právě promítaného filmu Psycho-pass. A prý jsme nebyli jediní, komu se to stalo. Stávalo se to všem, kteří navštívili přednášku v době, kdy se vedle promítalo. Máte podobné audio zážitky?

V rámci družení na stánku jsem se ve frontě na přednášku Japonsko není dokonalé potkala se slečnou K. Už při stánkaření jsme řešili jestli je Rin a Len (Vocaloid) spíše milenecký pár nebo sourozenecký a shodly jsme se na sourozencích. Po téhle milé shodě jsem se k ní mohla připojit a účastnit se společně přednášky.

Poslední přednáškou, kterou jsem za AF stihla bylo přednášení AMzone Co by...kdyby! na tu si mě vyzvedla u stánku bloggerka Tori se kterou jsem už předtím měla tu čest. Došli jsme hodinu předem a ono ejhle- fronta. Oni ti AMzone od doby, co se mi dostali do povědomí, začali být nějak sakra známí. Moje nově objevená schopnost komunikovat s takřka neznámými lidmi mě donutila pod heslem "Krátkodobé známosti jsou nejlepší" vydat se na průzkum podél fronty až k jejím začátkům, kde jsem narazila na slečnu K. a rychle se k ní se svoji grupou přifařila. Nepovedlo se naší šestičlenné skupince sedět v rotundě spolu, ale bylo to blízko spolu a na pěkných místech, tak si myslím, že jsme si dobrou přednášku užili o trochu víc.

Tím moje pobíhání po přednáškách končí. Nadále jsem se čistě věnovala spolu s ostatními stánku. Ale stihla jsem toho víc než jsem si myslela. V neděli jsem se ještě podívala přímo z haly A na přímý přenos zakončení Animefestu. Jako každý rok jsem si zahrála na netopýra z Ezopových bajek a připojila se se svou skupinou k vítězům.

Stánky mezi třetí až pátou hodinou ranní
Spaní

Jak bloggerka Yuu správně podotkla, měla by se na Animefestu zavést soutěž:Kdo přežije AF. V pátek jsme si nestihly zajet do tělocvičny odložit si tam naše věci. Po domluvě s jedním z vedení (asi) nám bylo dovoleno přespat přímo na našem stánku. Z haly A jsme se prakticky nehly po celou dobu Animefestu. Legrace byla že jsem si nevzala karimatku. Ještě legračnější bylo to kachličkové ledové lůžko, které mě čekalo pod spacákem. Další bod k popukání bylo světlo a řvoucí repráky a samozřejmě nesmím zapomenout na tu zimu. Ha ha ha.

Ne, v pohodě. Dokud je tam záchod, tekoucí voda nebo aspoň voda na omytí a místo na spaní, já si poradím. A jsem ráda, že jsem se nemusela trajdat v noci přes Brno. Během AF jsem prodřímala celkem pět hodin. Na to, že jsem velkým odpůrcem kofeinu (hlavně kafe) jsem bdělé stavy zvládala s eufórií a to dokonce i ve čtyři hodiny ráno.

První noc jsem se modlila v ráno a už před pátou jsem rovnala s kámoškou plakáty abychom nezmrzly. Ti, kteří nocovali v areálu se stánky si možná všimli holek, které přelézaly pásky a běhaly na záchod nebo se motaly kolem stánků. To jsme byly my.

Druhou noc jsme si pustily na noťasu anime, ale nejsem si jistá, kdo tu harémovku vůbec vnímal. Já usnula se zaměstnavatelkou na karimatce a spolupracující ráno na židli v sedě. Opět jste nás mohli vidět jak za páskami přerovnáváme plakáty nebo chodíme pro teplé pití či na záchod. Druhá noc byla přežitelnější než ta první.

Tím se pomalu přesouvám k neděli. V neděli stejně jako v pátek nebylo ani pomyšlení na to někam běhat. Všem zbývaly poslední peníze, tudíž se nám namnožilo plno drobných. Zázrak.


Investice

Krom přednášek a prodávání jsem si na AF stihla i nakoupit nějaké suvenýry. Rozhodně, jako každý rok nechyběly plakáty. Ještě pár let a už je nebudu mít v pokojíku kam dávat (co teprve jestli na AF pojede někdy brácha). Na fotkách ještě nerozbalené a neroztříděné.

Placek bylo letos pomálu, ale u našeho stánku jsem si koupila Shirayuki z Akagami no Shirayuki-hime a obdržela Nanami z Kamisama hajimemashita. Ze zboží s motivy, které u nás na stánku nebylo, jsem si pořídila dvě placky s postavami z Psycho-pass a dva hrnečky, opět PP a Gintamu (v Gintamě jsem letos jela opravdu hodně). U našeho stánku jsem dostala placku Anime Coven Monarchy. A dostal ji taky každý, kdo zaplatil dvacet korun (myslím) nebo učinil nákup ve výši nad tři sta korun českých (a dostal ji zdarma).

Protože jsem vstupné měla zajištěno a zbylo o něco peněz navíc, podařilo se mi na stánku Anime coven pořídit i artbook. Je to sběratelská zhůvěřilost a k mému štěstí to bohatě stačí.


Na konci AF i v jsme si mohly pár zapomenutých plakátů a placek rozebrat. Proto toho mám víc než kdy předtím.

Kdybych měla ohodnotit ostatní stánky, musím říct (nejen v rámci reklamy), že naše plakáty jsou opravdu kvalitní. U moc stánku jsem nebyla déle než pár minut a tak musím říct, že s hezkým přístupem jsem se setkala ještě na stánku Animefestu.

Co bych ohodnotila nejhůř jsou asi polské stánky, nejen, že při vracení peněz vám odepřou deset korun (párkrát se mi to v minulých letech stalo), ale zboží není nic moc. Letos jsem se nenechala obrat ani o halíř, ale jejich stánkům se snažím do budoucna vyhnout. Ale asi chápu proč tohle dělají (strávila jsem tam jistou část svého dětství). Poláci námi totiž, jakožto velcí nacionalisté pohrdají, buď jsme pro ně zrádci v tom ohledu, že se paktujeme s Rusy anebo s Němci (v případě Slovenska). A protože oni se vzhledem k dějinám cítí strašně ublížení, dávají to nám, těm menším pěkně sežrat. Ale neplatí to o všech, to je jen takové národní mínění.

Vpravo placka Anime Coven Monarchy, kterou jste u nás mohli zakoupit nebo ji obddržet při nákupu nad tři sta.

Už týden dávám tento skromný článek dohromady, nevím nač jsem zapomněla, když tak to doplním, ptejte se a připomínejte mi to v komentářích. Letos jsem nestíhala sledovat celičkou atmosféru, takže si ráda počtu i vaše dojmy (na ofiko AF stránkách bývají odkazy, nestyďte se tam posílat ty vaše z blogů, líp se to tam pak hledá). Experimentování a pouštění se do neznámého (účinkování na stánku), je úžasná zkušenost. Do budoucna bych u stánkování sice nezůstávala, chtěla bych si vyzkoušet plno dalších věcí, ale rozhodně se k tomu někdy vrátím, pokud bude příležitost. Doufám jen, že jste si AF užili po svém a naplno tak jako já.


***

*Myslím, že na slovo "konkrétní" jsem si vypěstovala po uplynulých zážitcích alergii. Už nikdy nic nebude konkrétní…

**Tím nemyslím, že já bych dokázala přednášet líp. Na řečnictví musí mít člověk něco v krvi aby strhl na sebe pozornost přesně tak jak potřebuje. Myslím, že něco lze naučit, ale vlohy si člověk neosvojí nikdy. Pravda ale je, že jsem viděla i horší prezentování a tohle byl na konci fakt příjemný průměr.

***

Fotodokumentaci jsem pořídila svým mobilem, ale také si ji různě propůjčovala od přátel a různých dalších lidí z internetu, kteří své fotky přidávají na Facebook jako diví. Takže TADY TADY a TADY. Protože jsou fotografie značně poupraveny, vházím sem zdroje bez ohledu na jejich formu. Ještě dodatek, fotografie jsem se snažila řadit tématicky ke každému odstavci, ale ne vždy se vydařilo


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 the-hunter the-hunter | Web | 8. května 2016 v 21:54 | Reagovat

Tak asi budu první komentující :).
Vzhledem k tomu, že mi letos AFko uteklo, nemůžu tvůj report porovnat s žádnými osobními zkušenostmi. Z toho, co popisuješ, mám ale pocit, že to byla moc podařená akce. A taky že se ten festival fakt rozrůstá - zajímalo by mě, kolik nových prostor zaberou příště :-D.
Co se stánkaření týče, musela to být určitě dobrá zkušenost. Vím, že jsi psala, že do budoucna u toho zůstávat nechceš, ale stejně se zeptám - co aspoň příští rok? Na Animefestu sice nemám ve zvyku moc utrácet, ale od tebe bych si klidně přišla něco koupit :-).
Za těch pět hodin spánku tě upřímně řečeno obdivuju. Vloni jsem toho taky moc nenaspala, ale i tak to bylo minimálně dvakrát víc než ve tvém případě. (Absence spánku mi na podobných akcích připadá jako jedna z vůbec nejtěžších věcí - člověk je unavený a rád by si už šel lehnout, ale všichni kolem něj vypadají zcela svěže a on nechce o něco přijít, a tak ten spánek pořád odkládá a odkládá - až se propracuje do naprosto zombie-stavu.)
Měla bych otázku ohledně přednášek. V programu jsem našla jednu věnující se psaní ("Jak na psaní - vyšší liga") - nevíš o někom, kdo na ní byl? A jestli jo, jak se mu pozdávala?
Takže asi tak. Moc pěkný report a doufám, že se na AFku příští rok střetneme :-).

2 Teranosuke Unko Teranosuke Unko | 11. května 2016 v 14:39 | Reagovat

Zataceně závidím všem co byli na AnimeFestu! XD Gah! XD Ale tak moc! Měla jsem se tam tenhle rok konečně vydat, ale drazí rodičové mne ještě nepustí až do Brna, no... budu doufat, že mi to příště vyjde.
Doufám, že si to tam aspoň všeci účastníci užili!
A to přespávání zní trochu děsivě, docela vás obdivuju.

3 K. K. | Web | 17. května 2016 v 21:14 | Reagovat

,,...na přednášku Japonsko není dokonalé potkala se slečnou K."

Huh, jsem se na chvilku pozastavila, jestli nejsem schopna bilokace, nebo co. Mňau, asi mám jmenovkyni. ^^

Animefest ti šíleně závidím. Vždycky jsem se těchhle akcí chtěla zúčastnit, ale nějak se k nim prostě nemůžu dokopat. Pak vidím tady takové články a užírám se závistí. Sice nejsem tak skalní fanoušek a zase tolik anime jsem neviděla, takže ani nevím, jestli bych měla právo se tam mihnout, ale mám pár srdcovek. Snad někdy příště, pro všechny ty věcičky s Psychopass bych zabíjela. :D

4 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 17. května 2016 v 21:43 | Reagovat

[3]: To K. je zkrácenina jména té slečny. O žádné přezdívce se nezmínila (v rámci "krátkodobých známostí" se nestihne za tři hodiny všechno ^^).

Myslím si, že AF není špatná investice. Je tam krom otaku (znalců anime a mangy) taky plno materiálů a podmětů pro hráče. Ohledně stánku tam dělá i Photo Zoner(? nevím jistě) výprodeje mang, ale i fantasy knih a komiksů. Ty koutky s počítači, virtuální realitou nemusí být špatné. Pak se tam objevují další fandomy jako na Hry o trůny, Disney, Doctor Who a bůhví co ještě. Minulý rok se mnou byla spolužačka, která taky toho neviděla moc (ani ne deset sérií) a bavilo jí to tam.

Co se týká stánků, jsou těžko k sehnání suvenýry s motivy starších anime (například Trigun), velký zájem byl taky po Hellsingovi. Na stranu druhou seženeš i málo motivů s nejnovějšími kousky (což je přirozené, ale takové Ao haru ride je staré rok a hledala jsem těžko) :-D

5 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 21. května 2016 v 12:49 | Reagovat

U tebe bych zrovna očekávala, že raději půjdeš na promítání Psycho-Pass, než na přednášku :D
Ten artbook je super! Já bych u stánků dělat nemohla, protože bych asi všechno vykoupila. Vypadá to, že se to tam fakt od posledních let zlepšilo, příští rok už musím jít taky.

6 S c a r s S c a r s | Web | 17. června 2016 v 21:21 | Reagovat

Na tenhle článek se chystám už od jeho zveřejnění a teď jsem konečně tady, skoro dva měsíce poté. :D Příště přijdu pozdě i na svůj pohřeb, nevadí.

Nicméně zkušenost ze stánku vypadá dost zajímavě, i přes to sparťanské spaní, které mi dost připomnělo spaní v tělocvičně, čemuž jsem se letos chtěla vyhnout a nakonec se to podařilo. I když tedy spát na studených kachličkách je pořád horší než dřevěné parkety v tělocvičně, takže jedině dobře, že ses nakonec tak hezky odměnila s řadou hrníčků, plakátu, etc. (A ten homo Makishima s Kougamim vypadají dobře :D)

Letos se i já musím pochválit, že jsem byla více sociální než minulý rok, i když tenhle rok na tom v podstatě záviselo moje bydlení. :D Je ovšem pravda, že jsem narazila na hodně super lidi, kteří mi celou situace neskutečně ulehčili. :D Snad i Natsucon proběhne tenhle rok fajn, když do dalšího AF máme to máme tak daleko. :D

7 Miloš Miloš | Web | 19. června 2016 v 16:52 | Reagovat

"jsem byla ta dívčina v bílém tričku s Kógamim" - k tvé identifikaci bychom ale museli vzít mikroskop :-)

8 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 28. července 2016 v 13:19 | Reagovat

[7]: Tím je myšleno, kdyby mě tam někdo v tu dobu potkal a pak jsem se mu snažila takhle připomenout. Toť vše. Na té fotografii nahoře sice jsem ale je mi jasné, že by to nikdo nerozpoznal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama