Boj s obrázky

14. července 2016 v 22:11 | Naoki-Keiko |  Blogování
Vždycky jsem byla na obrázky vysazená. Však jsem také od tří do patnácti malovala. Dvanáct let neustálého čmrkání, šrafování, tvoření projektů, pohybování se mezi stejně založenými lidmi se na vás podepíše. Vlastně to byl i způsob jak jsem se dala na anime, ale to by byl jiný příběh.

Chci spíš psát o obrázcích, které se vyskytují na internetu. Takové ty hezké, která většina lidí stahuje (krade) z internetu a pak je má ve složkách pro vlastní potřebu. Hm, to by bylo ještě dobrý. Jenže, co s obrázky, které odněkud sebereme a dáme si je na vlastní stránky?


Otázkou autorských práv jsem se zabývala ve škole. Taky krom OSA (Ochranný svaz autorský- sdružení, kde se může stát, že i interpretům zakazují hrát vlastní písničky bez podání smlouvy, dost drsný, co?) existuje plno kodexů, které vám radí, že přivlastňovat si cizí dílka byste vážně neměli. Jedinou výjimkou mezi tímhle marastem je snad kodex Netiquette (nevím, jestli to píši správně), který jako jediný doporučuje se v mezích slušnosti vykašlat na autorská práva (ale neupírat autorům práci, neukradnout to prostě) a využívat a rozmnožovat nabytých informací dle libosti.

Háček s tím co se pohybuje na internetu je v tom- čí to vlastně je. Stačí si vzít takové titulkování. Jasně, seriál, který si stáhnete patří sice nějakému studiu a má na ně všechna práva, která jenom stojí v zákoně ale stejně ty titulky udělal *přezdívka*, který nikdy neslyšel o nějakých normách titulkování a podle toho to i většinou vypadá. Pochopitelně nedostane ani zaplaceno. Krom jistých hromadných událostí (jako je třeba pro otaku Animefest) si překladatele o práva na vysílání a zpracování titulků nežádají (Japonsko je sice daleko, ale ne přes internet a kdyby se to to I.G studio, Madhouse a další v pořadí dozvěděli, asi by jim to pěkně zavařili, na cony totiž chodíte za peníze a vysílat tam věci, které vám nepatří a neříct to autorům, jo, to by byl hazard).

Zpátky k obrázkům. Hoďte do Google obrázky nějaké heslo a vyjede vám x odkazů v obrázcích. Někdy se ty obrázky opakují, ne? A některé jsou pozměněné, ne? Jako fanoušek anime a mangy se s tím setkávám běžně. Některé obrázky jsou oficiální, jiné jsou ze sekundárních zdrojů. Je v tom bordel.

A teď otázka za tři bludišťáky. Před vámi se nachází obrázek pořízený mým fotoaparátem, je na něm na papíře něco, co jsem nakreslila já vlastní rukou. Je to ale fanart (fan tvorba) a předloha k mému obrázku, který jsem nakreslila vlastní rukou je duševním majetkem někoho jiného. Došlápne si na mě OSA?

Četla jsem z různých zdrojů, že stahování obrázků z neznámých zdrojů není jenom dobrý způsob, jak přijít k viru do počítače, ale jak se nechat osočit z porušování autorských práv. Abych byla upřímná, estetika a jisté kleptomanské sklony stále vítězí nad respektem z autorských práv a dokud z toho tady nedělám výstavy a nekasím za to peníze, tak je snad neokrádám. Navíc něco se mi v životě přeci jen musí vymstít, tak proč ne OSA za to, že jsem kamarádce pustila bez jejich dovolení něčí písničku na veřejném prostranství a tím porušila autorská práva. A navíc, vyznávám eticko-informační kodex Netiquette, škoda, že kodex není zákon.

I tak se o tuto problematiku zajímám. Kdybych si udělala printscreen jak to vypadá v mé galérii obrázků, asi byste žasli jaký je v tom bordel a kolik toho tam je. Moje asi patnáctileté kleptomanské já, mělo totiž tendenci křečkovat a křečkovat a nedělat v tom pořádek a teď je těžké něco vzít a smazat, protože, co když to patří k nějakému článku, že?

Napadala mě i alternativa, že bych si ilustrace k článkům na blogu dělala sama. Z toho sešlo, protože po čtyřech letech absolutního útlumu, nenakreslím nic (no občas kreslím, ale tak jednou, dvakrát do roka) a navíc, trvalo by to dýl než napsání článku a to někdy trvá dost dlouho. A také, nemám takový talent, abych byla schopna vyobrazit, co si usmyslím. Tak je to.

No a co se týče citování a ozdrojování. Na to je taky věda. Jo, a umím citovat kde co. Knihu, článek odborného časopisu, elektronický článek, kapitolu knihy, časopis, webovou stránku, příspěvek na diskuzním fóru. Sice jen tu klasickou alá ISO 690, ale myslím, že obrázek bych taky zvládla. Ale i tak, na blogu jsem líná a házím sem jenom zdroje (jo, takhle dělají "citace" na některých univerzitách, když studenti dělají závěrečné práce- vezmou URL adresu a hodí to jako "zdroj". Za to bych vraždila. Já kvůli citacím zabíjela permanentně dvě hodiny ráno ve škole místo abych spala a někteří šmejdi si dovolí si ty pravidla citování ani nenajít. Když nevíte, jděte do knihovny, tam na to musí být proškolení. A víte co? Pajdák na MU na vás! Tam prý neodpustí ani čárku, když je blbě ocitovaná! Takové peklo pro ty, kteří si nelámou hlavu s citováním, z věrohodných zdrojů vím, že to se vám pak o citování i zdá, když tu práci tam obhájíte, ale jste pak schopni ocitovat všechno…) a to poslední dobou taky ne, protože už si nepamatuju odkud se to vzalo a hledat to neumím.

Jistě, existují obrázky na které si nikdo neaplikuje autorská práva. Dokonce vím (nebo jsem věděla) kde je najít. Problém je, že ty se mi zase tolik nelíbí. Jistě, to co sem dávám, je kýč a k nějaké estetice to mívá daleko, ale prostě je to asi pozůstatek mého mladšího já a neumím se toho vzdát. A tak se to ve mně rve.

A teď si dělám průzkum. Jak jste na tom vy? Používáte při psaní článků obrázky? Kde je berete? Stahujete z internetu? A které obrázky využíváte nejčastěji? Co víte o autorských právech? Trápí vás jejich existence? Víte co to je ISO 690? Citovali jste někdy něco? A co?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Choi Mari Choi Mari | Web | 15. července 2016 v 9:00 | Reagovat

Vždy dávám pod své články odkazy na články, ze kterých jsem čerpala (pokud jsem tedy z nějakých čerpala). To samé i obrázky, tedy s výjimkou těch z tumblr, protože ty mám v počítači již delší dobu, mnohé ještě z doby, kdy mi odkazy na zdroje nich neříkali, ale vždy se zmiňuji, že jsem je odkudsi z tumblr vyštrachala (ono na téhle stránce taky občas není snadné najít původ obrázků a animací).

2 steel32 steel32 | Web | 15. července 2016 v 9:23 | Reagovat

tyjo, nikdy mě nenapadlo, že s tím můžou být až takovýhle komplikace :O vlastně sem se tím ani nikdy nezabývala, prostě vidím obrázek a stáhnu ho :D
ale hele, kdybys ilustrovala obrázky k článkům sama, tak by to bylo super /a taky super namáhavý :D/.
já teda na blogu mám převážně svoje vlastní fotky, jenom teď mám článek s nastahovanejma obrázkama :D
a a osa si na tebe za ten obrázek nedošlápne, žejo? :D btw. nádherně kreslíš!!

3 Dahaka Dahaka | E-mail | Web | 15. července 2016 v 11:14 | Reagovat

No, já k recenzím a článkům obrázky používám pořád. A samozřejmě je stahuju z internetu, jako většina jiných lidí. Neuvádím zdroje, protože často ani nevím, kde jsem k danému obrázku přišla a jestli není ukraden i tam. Obrázky používám ale jen jako ilustraci, neprohlašuju je za své nebo podobně. Vím, že to není v souladu s autorskými právy, ale nikdy jsem to nějak neřešila. Občas jsem citovala z nějakých zdrojů kousek textu, ale tam jsem vždy uvedla zdroj, nebo autora textu. Jinak se více o autorská práva nezajímám, i když jsem také členkou překladatelského týmů vím, jak to kradení v téhle oblasti funguje. Jsem ale ráda, že třeba Animefest vše řeší oficiálně.

4 Sayuri Sayuri | Web | 15. července 2016 v 11:22 | Reagovat

Ja väčšinu obrázkov (teda v poslednom čase skôr gifov)do článkov hľadám iba cez google. Ak vidím, že tam je nejaký autor, tak ho zapíšem ale poväčšine tam autor napísaný nie je a popravde som trochu lenivá ho všemožne po internete hľadať, takže tam ten obrázok iba dám s tým, že je prevzatý z googla.
O autorských právach toho veľa neviem, ale zdá sa mi, že pokiaľ ten obrázok nevydávam za svoj, tak na zdielaní nie je nič zlé. (Ved tým vlastne robím autorovi reklamu :D)
Avšak mám na blogu napísané, že ak by sa niekde u mna objavil obrázok, o ktorom si jeho majiteľ vyslovene neželá aby bol propagovaný, tak nech mi napíše a ja ho stiahnem. Ale to sa ešte nestalo :)

5 Lokusta Lokusta | Web | 15. července 2016 v 13:50 | Reagovat

S citovaním/parafrázovaním písaných/knižných zdrojov nemám problém, často ich využívam priamo na blogu: http://boliestka.blog.cz/1512/nozicky
Internetové zdroje citujem takým spôsobom, že dám len do zátvorky (zdroj 01) a čitateľ sa preklikne na danú stránku: http://boliestka.blog.cz/1601/otazky
Mohla by som to robiť aj po správnosti, ale tá "správnosť" sa podľa mňa viaže na neintrnetový/printový materiál. Keby sa dalo k zdroju doslova prekliknúť aj v knižných odborných publikáciách, určite by sa to tak robilo.
Na obrázky som si vymyslela vlastný princíp, dám značku © a za tým meno režiséra/autora predlohy a štúdia (pri anime) a pri mange meno mangaka: http://boliestka.blog.cz/1607/jednoducha-kresba

6 Heaven Heaven | Web | 15. července 2016 v 17:31 | Reagovat

Obrázky většinou beru z různých galerií, třeba We Heart It, kde není možné dohledat, odkud se ten obrázek vzal... Není správné, že někdo vydává cizí tvorbu za svoji, ale co je na internetu, to si může každý volně stáhnout... s tím by se mělo tak nějak počítač... taky to dělám a často netuším, kdo je autorem té fotky. Rozhodně by mně vytočilo, kdyby někdo použil moji fotografii do článku, kde by tvrdil, že je jeho. Ale pokud je to jen ilustrace, nevím, proč by to měl být takový problém... Když jsem psala seminárku, nepamatuju si, jak jsem to dělala s obrázkama... No jo, vlastně jsem tam žádné nedávala :D

7 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 15. července 2016 v 18:20 | Reagovat

Celý tenhle citační kolotoč je jeden velký bludný kruh, ze kterého se jeden jen tak nemá šanci dostat. A ve chvílích, kdy se, především při psaní různých kvalifikačních prací, zamýšlím i nad tím, jestli bych náhodou neměla citovat úplně každé slovo, protože jsem ho nevymyslela a ještě mě ho třeba naučili rodiče, mi to někdy přijde až skutečně extrémní. Aneb všichni po nás chtějí, abychom psali vlastní myšlenky ... které ale musíme mít podepřené v literatuře, samozřejmě. Je to pak tedy ještě vůbec naše myšlenka? Rozepisovala jsem se nad tím tady, kdyby byl zájem - http://theunderland.blog.cz/1404/vsechno-uz-bylo-jednou-napsano
Co se týče těch obrázků ... snažila jsem se to alespoň ošéfovat tak, že mám na blogu uvedeno, že většina použitých obrázků je buď z DA, Tumblru a tak (vím, není to ideální, ale pořád lepší, než psát jako zdroj Google), většina z nich je podepsaná autorem a nikdy jsem je neprohlašovala za své.

8 Lady de Vampire Victoria Lady de Vampire Victoria | Web | 15. července 2016 v 21:07 | Reagovat

nádhera

9 Anett Anett | E-mail | Web | 16. července 2016 v 17:05 | Reagovat

Tak jsem to přečetla do konce... :-D Taky klasicky stáhnu obrázek a nezajímám se. Vždyť je kravina se zabývat takovými maličkostmi. Za tu větu mě asi zavraždíš, ale tak mi to příjde. :-)

10 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 16. července 2016 v 17:38 | Reagovat

[9]: Ne v pohodě nezavraždím. Taky beru, když použiješ obrázek jen jako ilustraci a nepřivlastníš si jeho vytvoření jako drobnost. On je problém, že na plno malicherností existuje strašně moc norem a směrnic a laik (a mnohdy i profík) se v tom nemá šanci vyznat :D

11 kocickanejkrasnejsi kocickanejkrasnejsi | Web | 16. července 2016 v 20:23 | Reagovat

Haha... jako produkční jsem s autorskými právy konfrontovaná dnes a denně... Dá se v tom udělat naprostý bordel (byla jsem svědkem toho jak si scénárista musel od školy koupit práva na hru kterou napsal) ale pořád je to tady pro ochranu... jenže ochranu koho? malý interpret a je jedno jestli malíř, herec, nebo muzikant by měl být za určitou míru "nelegálního" šíření a stahování snad i vděčný.... pčece jenom se tak o něm dozví noví lidé....
tvrdé vymáhání autorských poplatků má smysl u větších děl, kde už skutečně může jít o poškozování majetkových práv... třeba v řádu stotisíců...
já si zdrojuju všechno.... i obrázky na blogu jsou bud moje vlastní fotky, nebo je pod nimi alespoň daný odkaz kde jsem danou fotku splašila :-)

12 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 17. července 2016 v 22:03 | Reagovat

Myslím, že je rozdíl v tom, k jakému účelu tu danou věc (ať už písničku nebo obrázek) použiješ a jestli ji použiješ k tomu, abys na ní něco vydělala. Ale musím přiznat, že si nejsem jistá, jak přesně to řeší zákon. :(

13 S c a r s S c a r s | Web | 17. července 2016 v 22:25 | Reagovat

Ty tuny obrázků, které jsem měla ještě několik let zpátky v počítači dosahovali pětimístných čísel, než jsem se rozhodla to všechno smazat. :D Teď to místo samozřejmě zamořily seriály a anime, ale čert to vem. Nemám sice ponětí o nějaké úplně správné formě citace, ale pokud jde aspoň o obrázky, nebo animace (především u seriálových recenzí), snažím se při psaní vkládat si odkazy na ně přímo do předpřipraveného článku. A když odkaz nemám, najdu si radši jiné obrázky nebo animace, kde zdroj už mám.

Ale bohužel to nikdy není stoprocentní, i když by se mi díky tomu líp spalo. :D Aktuálně když chystám nějaký článek, hledám si podklady na tumblru, kde to reblognu abych měla odkaz na autora, což je docela fajn způsob. Ale do počítače už nic nestahuju. Nechce se mi zbytečně zahlcovat úložiště na blogu a tak většinu kopíruju s uloženým zdrojem, místo abych je nahrávala. :D

14 DIYLenka DIYLenka | Web | 18. července 2016 v 9:27 | Reagovat

človeku v prvom momente ani nenapadne aké komplikácie s tým môžu byť:/ ilustrovat si sama články musí byt namáhavé, ja mam naštastie všetky fotky z svojej tvorby

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama