Joker Game

7. července 2016 v 12:19 | Naoki-Keiko |  FILM & SERIÁL
V roce 1937 už všichni na světě tuší, že se něco chystá. Ví to i japonské císařství a tak začíná mezi své občany propagovat vlastenectví, respekt k armádě a absolutní oddanost státu. Ne všichni si ale myslí, že to stačí. Chtělo by to i výzvědnou službu, ať víme, co se kolem nás děje. Už tak jsme dost odtržení od světa. A tak v područí císařské armády vzniká první špionážní skupina- Agentura-D. Neskládá se však (k nelibosti některých) z vojáků. Velitel Yuuki totiž nepotřebuje vlastence, kteří položí život za svou vlast. On chce informátory, kteří plní své mise a pronesou odkudkoliv cokoliv. Mottem organizace je proto "nezabíjet ani se nenechat zabít". A tak zvenčí, z řad civilistů nabere osm vysoce inteligentních, schopných, elegantních mužů, nezávislých na morálce státu a na čemkoliv jiném. Karty jsou rozdány.


O hraní jde ze všeho nejmíň, nejdůležitější jsou signály a přetahování spoluhráčů na svou stranu.

Anime Joker game je zvláštní a zároveň skvělý počin. Nechybí tu úvod, stať a závěr, ale jestli je průběh seriálu spíše epizodní nebo celistvý příběh, nad tím by se dalo polemizovat. V prvních dvou dílech, sledujeme vznik a vývoj Agentury-D. Ve třetím až sedmém díle nahlédneme k jednotlivým, už vytrénovaným špionům do různých koutů světa a přihlížíme jejich misím. V osmém a devátém díle se vrátíme zpět do Japonska a sledujeme, co (ne)zatřese existencí Agentury-D. V desáté a trochu i v jedenácté epizodě nahlédneme do minulosti zakladatele špionážní skupiny Yuukiho a pak je tu epizoda dvanáctá a s ní i rok 1939, kdy se Japonsko stává spojencem Německa (Osa) a začíná nová éra.

Výcvik v plné polní

Budoucí špioni tráví volný čas spolu, ale trénink nikdy nekončí…

Špionské praktiky, které opravdu existují. Britská tajná služba (MI6), Transsibiřská magistrála, nacisti- nechybí tu nic, co by nesymbolizovalo třicátá léta minulého století, tedy ani vyjadřování se, či móda. Japonci zde na svoje předchozí boty zvládli do příběhu obsáhnout i útržky historie předválečné Evropy a světa. A to dost uspokojivě. Ono, když děláte špionážní seriál, musíte tam tu historii vecpat i kdybyste nechtěli, ale tvůrci Joker game to zvládli opravdu pěkně. Možná tím, že nezacházeli do detailů do kterých nemuseli.

Zajímavostí je, že všechny státy ve kterých špioni operují jsou v příběhu vyobrazeny neutrálně. A to dokonce i nacistické Německo ze kterého už přes sedmdesát let dělá svět to nejhorší zlo světa (no to víte, holocaust, teror ve východní Evropě atd. vám dneska už dobrou reklamu neudělá). Joker Game se k tomu staví ale jinak, všichni konají jen svou povinnost (nenechat špiony běhat po vlastním teritoriu), tak když může britská MI6, proč by nemohlo německé gestapo…

Je konec třicátých let. Nesmí v tom chybět nacisti.

Tento postoj na věc je nejen zvláštní, ale v době, kdy víme, kdo vyhrál, může být i provokativní. Hlavně, když Japonci zůstali dodnes po válce pod kontrolou Spojených států. Na druhou stranu, je to historie. Japonci měli v roce 1939 vřelejší vztahy s nacisty než s budoucími Spojenci- ale nebojte, zas tak vřelé to taky nebylo.

Postavy
V příběhu jsou hlavními hrdiny samozřejmě pracovníci Agentury-D, jejich velitel podplukovník Yuuki a vojnou přiřazený poručík Sakuma, který v sobě nosí vojenský kodex cti (dali mu prostor v prvních dílech, proto je to taky tak veselé). Jediné, koho blíže poznáme jsou právě Yuuki a Sakuma (věnované dva díly každému z nich). O samotných špionech se nedozvíme nic. V úvodu je vždy řečeno, že totožnost, věk i předchozí život prošlých uchazečů se řadí mezi přísně tajné informace a tečka. Možná je to tak správně. Z výcviku, kde se muži učí různým utajovacím technikám, šifrování, všem vědním oborům, které by mohli přijít v práci vhod, psychologii, jazykům, ale i svádění žen, vycházejí noví lidé s novou identitou. A to je právě kouzlo příběhu. Zaměříte se na postavu, jaká je teď, neřešíte, kým byla předtím.

Sakuma se dlouho nemohl smířit s tím, že Agentuře-D nejsou vojenské kodexy svaté a opovrhují jimi

Poručík Sakuma (a vypravěč legendy na začátku) označuje pracovníky Agentury-D za monstra bez emocí, bez citu, bez špetky vlastenectví, která zapomněla, co je to morálka, důstojnost, čest nebo láska. A na tom je založen celý příběh. Špion nemůže být (asi ani v reálu) bytost, kterou ovládají emoce. Jsou to krutí racionalisté, kteří neustále vypočítávají, co se jim hodí a co ne. Kdo se jim hodí a kdo ne. Proto pro ně neexistuje přátelství jako takové. Mají práci a jejich hlavní povinností je přežít a zároveň nic nevyzradit.

Špioni se nezastaví před ničím. Klidně si navléknou uniformy císařské armády, aby odhalili nepřátelského agenta na japonském území.

Ženy mají v příběhu mírně zahanbující postavení. Jsou vyřazeny z hlavních rolí a já mám pocit, že díky tomu ten děj vůbec není narušen. Yaoistky se asi můžou zaradovat, že jim v shipingu nebude vadit žádná otravka, ale tím to není. Pokud se v Joker game vyskytne žena, je fakt, že tam nadělá jenom problémy (z vášně zabije někoho, od koho si měl jeden z hlavních hrdinů převzít nějaké informace a ten pak musí zahladit stopy aby na to nikdo nepřišel a ještě být galantní vůči "dámě" atd.). Podplukovník Yuuki ke konci série prohlásil, že ženy nenabírají proto, že nepotřebují zbytečné vraždy z vášně a jiné cavyky. Svým způsobem je to vůči všem racionalistkám (v menšině) nespravedlivé, ale když se rozhlédnete kolem sebe, většina žen se opravdu řídí podle citů. A to není to, co by se vám u špionáže dvakrát hodilo.

Ach, ty ženy. Jemnější pohlaví má tendenci v příběhu všechno kazit. Emoce jsou pro špionáž negativní faktor.


Děti jsou mnohdy pro agenty přínosnější nežli ženy. Bezelstnost a všímavost hraje v misích prim.


Smrt se v anime vyskytuje prakticky v každém díle. Tedy skoro. Jedná se o dobu nebezpečnou a pro špiony ještě nebezpečnější, protože se mnohdy pohybují v podsvětí. Někdy se z epizody místo špionského příběhu stane spíše detektivka, která je odstartována nějakou vraždou a hlavní hrdina špion v ní nehraje takový prim jako třeba vyšetřovatelé, kteří o špionáži nemají ani tušení. Příběh se také spolehl na klasické a trochu pobouřlivé náměty jako milenectví mezi muži, peníze, žárlivost a ono to vyšlo. Někdy zase někoho odkrouhne nějaká potrhlá ženština v pomstě svého manžela/milence/ princip/cokoliv.

Někdy nejde ani tak o špionáž jako o pořádnou detektivku s klasicky ohranou zápletkou a pořádnou dávkou vražd.

Někdy to tak úplně nevyjde


A pak jsou tu nehody. A to byl dost velkej shit, neboť chudák Miyoshi, jeden ze špionů, který operoval v Berlíně v roce 1939 neskončil v rukou gestapa, ani žádného zfanatizovaného davu (o který v té době na onom místě nebylo nouze), ani jej nedostala vojenská policie. S ním se prostě vykolejil vlak a zarazilo se v něm pár kolejnic. Nevěděla jsem jestli taková smrt je na situaci, kdy operujete Hitlerovi pod okny a narušujete tím křehké spojenectví, natolik debilní nebo geniální a nevěděla jsem jestli se smát nebo brečet, ale je fakt, že Miyoshi je jediný zesnulý špion celého seriálu a umřel náhodou, ne ničí rukou.

Smrt si nevybírá. A s náhodou jde ruku v ruce.

Paradoxem anime je, že díky (krásné a barvité) kresbě vypadají všechny postavy jako rodilí Evropané a tak v nich Japonce málokdo pozná (pokud to nemají napsáno ve falešných papírech). Na druhou stranu, by byl Japonec na přelomu třicátých a čtyřicátých let natolik ve světě výrazný, že to tou kresbou takhle hezky obešli. Anime se neštítí žádných barev. Na příslušníky Agentury-D používá hnědou/černou na oči a vlasy (a modré oči pro Sakumu) a na jiné národnosti se nebojí využívat větší spektrum (Němci jsou blonďáci s pronikavě modrýma očima, Rusové do zrzava, v jihovýchodních státech Asie jsou všichni tmavší a opálenější…).

Opening je výstižný, jednoduchý a má šik. Tématika se nese kolem karetních her (žolíka), které jsou vždy vděčné téma a navíc vystihují název anime. Dále jsou v něm představeni všichni špioni a jejich velitel. Prostě příjemná klasika.


Ending se také nepáral s příběhem či city a opět vyobrazil špiony v různých situacích. Záběry na detaily a podobné serepetičky jsou dost atraktivní. Půvabná animace. Ending je podobně rychlý jako opening. Nejde o žádnou pomalou písničku.


Tak a jsme v závěru. Určitě by se toho o JG dalo rozebrat spousty. Můžeme v komentářích. Slušné diskuze o kvalitních anime miluji. Ráda bych jen s dojetím dodala, že se po dlouhé době našlo něco, co lahodí mému vkusu, mým preferencím a mé náročnosti, díky které začínám být už pověstná. Líbí se mi, že studio I.G. myslí i na diváky jako já a je hezké, že poptávka po takových věcech začíná stoupat, což znamená, že jsem sice v menšině se svým vkusem, ale nejsem v tom sama. Poptávce se musí přizpůsobit i nabídka. Tak snad to půjde takhle dál.

Už jste viděli anime Joker Game? Co na něj říkáte? Líbí se vám přístup hrdinů ke své práci? Chybí vám/nechybí vám v tom emoce?

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Aya Aya | Web | 7. července 2016 v 13:13 | Reagovat

Velice se mi líbí tvoje recenze, protože s tebou dost souhlasím (hlavně poznámka u Miyoshiho - smát se nebo brečet? :D), a musím taky dodat, že je jedna z mála spíše pozitivních vůči tomuto anime, se kterými jsem se zatím setkala. Diváci většinou nedokázali ocenit samotné zpracování 12 dílů, které jsme dostali, a pak už jim bylo jedno, jestli je animace dobrá nebo ne.:D Musím za sebe říct, že jsem byla epizodním vývojem z počátku trochu znepokojená, ale o to jsem se více těšila nepředvídatelného ukončení, ale po závěru jsem vlastně ničeho nelitovala? ... Kromě lehce zmateného chronologického zpracování, které mi na jednu stranu vadí, na druhé zase ani tak moc ne, achjo... Anime mě uspokojilo zvláštním zpracováním a decentním zátahem do historie (hlavně se strašně důležitou poznámkou, že vše je jenom fikce, sure). Přesně jak jsi říkala, nerýpalo se do hloubky ve věcech, ve kterých až tak nemuselo, špiony vystupovali v samotných dílech spíše jako vedlejší stíny a myslím si, že tak by to mělo vypadat. Podle mě to přineslo tak akorát to, co by mělo. Jak tak přemýšlím o Sakumově poznámce vůči špionům, že postrádají špetku vlastenectví, myslím si pravý opak, protože proč to jinak ti lidé dělali...? Určitě jsem ještě něco chtěla dodat, ale asi si už nevzpomenu, jen že sice se na činy Německa pohlíží ve většině na nehorší zlo světa, nicméně co dělali do té doby taky Japonci ve východní Asii se mnohdy (aspoň tady) spíše zapomíná, i když o tom snad věta v anime padla. Production I.G mě opět naštěstí nezklamalo a taky doufám, že podobně kvalitních děl bude vznikat více. :)

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 7. července 2016 v 13:39 | Reagovat

[1]: Abych byla upřímná, s tou fikcí, nevím, nevím... V roce 1939 v zimě se tam prý vlaková havárka opravdu stala :D ono je to s tím Miyoshim dost shit taky proto, že v Německu bylo vždycky železničních haváriích strašně málo XD. Ale když už nějaká nehoda, tak masakr -_-, takový masakry jako jsou na německých železnicíh jsme tu měli naposledy v roce 1955, kdy kvůli výhybkám a signalizacím to jeden vlak neubrzdil a zastavil až projel vlakem, který měl před sebou. Samozřejmě všichni mrtví. To soudruzi nějak nezvládli... ej, jak jsem se dostala k tomuhle netuším O_O...
Jako, co dělali Japonci za války, o tom se moc neví, ale bylo to dost drsný. Dostat se tam do zajetí, nechtěla bych. Je to ale stejné i v Evropě, častěji se mluví o hrůzách koncentračních táborů a na gulagy se zapomíná, což nechápu, že by to bylo moc daleko? Také se moc neví o tom, co dělali Američani po válce Japoncům, kteří žili na jejich uzemí- zaháněli je do táborů do pouště. Taky dobrý.

S tím vlastenectvím jsem to myslela, tak, že na ně Sakuma pohlížel jako na nevojáky, kteří se pouští do vládních operací. I tak si myslím, že oni vlastenci jako takoví prostě být nemohli, že do toho výcviku šli aby si dokázali čeho všeho jsou schopni. Na druhou stranu, byli neuplatní, takže k té své zemi museli něco cítit. :D

3 Lady de Vampire Victoria Lady de Vampire Victoria | Web | 7. července 2016 v 18:10 | Reagovat

pěkný článek

4 Yumi-chan15 Yumi-chan15 | Web | 7. července 2016 v 19:41 | Reagovat

Anime mám rozkoukané a chystám se k němu brzo navrátit. Tvá recenze je úžasná a abych se o něčem rozpovídala, chytnu se tvého vyjádření k s mrti jednoho ze špionů. Osobně to vidím jako něco, co mi nikterak nevadilo. Popravdě se mi líbí nastínění takovéto reality, kdy existují i "náhody/nehody" které mohou kdykoliv zasáhnou do života každého z nás. Celkově je to prostě nádherný kousek který, dle mého, stojí za shlédnutí. Tvá recenze ho vystihla dokonale.
Mimo jiné, ending mám jako vyzvánění na mobilu. xD

5 S c a r s S c a r s | Web | 8. července 2016 v 9:47 | Reagovat

Přiznám se, že jsem ho dokoukala s obtížemi, i když tedy stejně jako většinu z jarní sezóny, díky mému polevujícímu zájmu v anime. Jsem také jedna z těch, kteří potřebují postavy řádně představit (špatná paměť na obličeje a jména :D), což se k tom případě nijak zvlášť nepovedlo a několikrát se mi dílu stalo, že jsem neměla vůbec tušení, kdo je vlastně špión. :D Nedokázala jsem si to díky tomu užít, i když některé díly nebyly špatné ale některé mě zase nezaujaly vůbec. Za mě to bylo fajn anime, ale nic nad čím bych se někdy pozastavila znovu.

6 Mizu Mizu | 9. července 2016 v 2:21 | Reagovat

Abych pravdu řekla, tak díky všem těm upozorněním jsem ani v historii nepátrala – takže vlaková havárka, o které se zmiňuješ, mě překvapila a říkám si... jak je to s tou fikcí (sakra)? :D Avšak Miyoshiho obličej před smrtí byl priceless a do teď přemýšlím, jestli byl tak upřímný za jaký ho považuji – teoreticky si nemusel na nic hrát, ne? Taky se mi líbila mírně překvapená reakce Hatany na vztah Japonska s Německem… Jak jsi se zmínila o postavení žen – trochu mě i mrzí, že se třeba na druhé straně neobjevila alespoň jedna "racionální" žena (když Yuuki zastával svůj názor), ale byly všechny strčeny do jednoho pytle (na druhou stranu racionálních žen je opravdu málo… hah, ale to, že nebyly v hlavních rolích, mi taky vyhovovalo). Pěkně sepsaná recenze~

7 beepinka beepinka | Web | 12. července 2016 v 14:08 | Reagovat

Skvěle napsaný článek :-) ! ~ Já na takováhle úplně historická anime moc nejsem bohužel,ale musím říct,že se mi to docela zalíbilo,takže na to třeba někdy tu chuť dostanu :3

8 Slečna P. Slečna P. | Web | 13. července 2016 v 18:42 | Reagovat

Poslední dobou anime vážně sjíždím, ale o tomhle jsem ještě nikdy neslyšela. Sice nevypadá špatně, ale nevím, jestli je to pro mě to pravé. Rozhodně si ho ale přidám do seznamu a časem uvidím!
Hezká recenze :)

9 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 15. července 2016 v 11:19 | Reagovat

[4]:Jo, ona to prostě byla nehoda a to ten příběh jen podtrhuje. Špioni mohou být jakkoliv dobří, ale některé věci nejsou schopni ovlivnit.
Mě se spíš líbí opening, je takový údernější :)

[5]: Rozumím. Je to o vkusu. I když já myslím, že to o identitách těch postav vůbec nebylo. Nevěděla jsi o nich nic a ani ses nic pořádně nedozvěděla. Taky to má svoje kouzlo ;)

[6]:S tou fikcí taky nevím, nevím. Tak hluboko do japonské (a světové) předválečné historie nevidím, nemohu posoudit. To chce odborníka.
Já myslím, že Miyoshimu nezbývalo nic, než předstírat vše až do konce. Pořád musel vědět, že Němci nejsou blbí a jestli mají podezření, mohlo by to ohrozit to spojenectví s Japonskem, takže i když on by umřel, tak by to mohlo mít následky pro ostatní- hele, vlastenectví :D
A navíc, i ta jména, kterými jsou nazýváni Agenturou jsou falešná, Miyoshi prostě i ve svém konci nasadil masku a řídil se nějakým plánem, aby nebylo nic prozrazeno. Kým byl před výcvikem, to už pro něj asi neexistovalo.

10 Tsuki-chan Tsuki-chan | Web | 16. července 2016 v 12:27 | Reagovat

Priznám s, že Joker Game som si chcela pozrieť no potom ma odradilo to, že mnohí na internete tvrdili, že je to epizodické, že skáču z jednej postavy na druhú a človek nemá čas na ich poriadne predstavenie a na to aby si ich vôbec mohol obľúbiť. Ale po tvojej recenzii rozmýšľam, že si to predsa len pozriem :-)

11 Smithd624 Smithd624 | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 23:58 | Reagovat

You actually make it seem really easy together with your presentation but I in finding this matter to be really something that I feel I would by no means understand. It sort of feels too complex and extremely broad for me. I'm looking forward for your next publish, Ill try to get the cling of it! dcededeebaadgfdd

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama