Knihovník, uživatel knihovny a čtenář v anime

18. července 2016 v 10:21 | Naoki-Keiko |  OTAKU
Je načase abych kápla božskou a svým čtenářům se přiznala, že příští rok maturuji. Už to někteří mohli poznat z komentářů, které tu celou dobu roztrušuji. No a krom klasiky, státní maturity, mám coby student odborné střední i něco extra a to, že maturuju z knihovnictví. Ano, ono by toho bylo víc, ale jednoduše řečeno, když už to čtyři roky studuju, platí mi to stát, tak proč bych z toho nematurovala, že? No a protože maturitních otázek bude opravdu mnoho (a většina mi jich není ještě známa), napadlo mě si udělat takovou mnemotechnickou pomůcku na základní definice a označení tohohle vědního, studíjního i praktického oboru a při tom využiji déle než rok nepoužívanou rubriku na blogu.

Aby to mělo nějakou váhu, budu ohledně definic využívat slovník Knihovnické terminologie (TDKIV) Národní knihovny (v Praze) a poznámky ze svých studijních materiálů. A pro názornou ukázku jsem si vybrala několik anime postav na které by se tyto definice daly aplikovat.


Knihovník

Podle definice NKP (Národní knihovny v Praze) je knihovník osobou "vykonávající odborné knihovnické práce, zahrnující výběr, zpracování, organizování, vyhledávání, zpřístupňování, resp. dodávání dokumentů a informací uživatelům knihovny." K tomu bych mohla říct, že ze sociálního hlediska je to pracovník v knihovně, který poskytuje informace a zároveň vykonává kulturně výchovnou činnost. No, a pak bych dodala, že je i rozdělení na systémového knihovníka, referenčního knihovníka atd. A koho bych v anime na tohle místo dosadila?


Chibiki Tatsuji

Výskyt: Another
Typ: dvanáctidílný seriál
Anotace na Another podle CSFD

Ti, kteří viděli Another, Chibikiho jistě znají, když už ne podle jména, tak alespoň podle povolání a role v tomto hororovém snímku. Chibiki je ten, který do případu Kalamity vnáší informace a zároveň se po smrti třídního učitele ujímá třídy 3-3 a vede ji ke zdárnému ukončení školního roku. Kdyby jej nebylo, polovina postav by to nepřežila (a to se konce příběhu nedožila polovina z celku= Chibikimu vděčí za svůj život přeživší postavy).

Knihovník Chibiki splňuje funkci informační, tudíž, hlavním hrdinům vyhledá správnou ročenku a podá k ní příslušné informace (ano, i ročenka může být dokument ve fondu školní knihovny).

Chibiki má pravé knihovnické vlastnosti- je empatický a dokáže se vcítit do situace, kterou si třída prochází (umírají zničehonic) a zároveň je natolik organizačně zdatný a pohotový jako racionalista bez citů. Vzácná to kombinace, hodná knihovníka.

Chibiki je nejen knihovník, ale i pedagog. Umí to prostě s dětmi.

Pohotovost a správná rozhodnutí jsou v knihovnictví velmi důležitý faktor.

Přestože Chibikiho dostalo ke knihovnictví nezdar jeho pedagogické kariéry, třída 3-3 si lepšího knihovníka-učitele nemohla přát.

Chibiki na fotografii coby učitel nešťastného ročníku, který odstartoval kalamitu.


Uživatel knihovny


Uživatelem knihovny se rozumí osoba, která navštěvuje knihovnu a využívá její služby, je to jakýkoliv zájemce o informační služby, který do knihovny přijde. Z kulturního hlediska je i jejím návštěvníkem.
A teď česky: uživatel knihovny je každý, kdo přijde do knihovny a něco chce (chce si najít knihu, použít internet, účastnit se přednášky, vyhledat si slovo ve slovníku nebo pozvat sličnou knihovnici na oběd- no to poslední asi ne). Může to být prakticky kdokoliv z ulice a nemusí mít registraci. Pokud ji ovšem má, poskytl tím knihovně svoje osobní údaje (díky kterým si knihovnice obohatí bankovní konto) a na oplátku, může využívat rozšířenější služby (může si knihu půjčit a odnést domů, na internetu může být déle než dvacet minut, knihovnice si jej v případě pozvání na oběd může v databázi proklepnout….).

Tsukishima Shizuku

Výskyt: Whisper of the heart
Typ: film studia Ghibli
Whisper of the heart má anotaci na CSFD

Shizuku je uživatelka knihovny. Zmiňuji ji proto, že její registrované uživatelství v knihovně má velký vliv na celý děj filmu. Protože se to odehrává v devadesátých letech, knihovnictví (ani v technologicky zdatném Japonsku) nemá nic jako knihovní katalogy v počítačích a tak využívá výpujční lístky. Z dnešního knihovnického pohledu plném digitalizace, jsou takový věci dost svinstvo. Je to věc na kterou se kdysi zapisovala jména čtenářů. Prostě jste si vytáhli z poličky knihu, došli k pultu, knihovnice vytáhla oný lístek, který ke knize patřil, napsala tam datum, vaše jméno, vy jste se podepsali a byl to dokument který dokazoval, že knihu nikdo nesežral, jen si jí někdo půjčil- přesněji, půjčili jste si ji vy.

Shizuku si díky této kouzelné věcičce všimne, že knihy, které si půjčuje, si půjčuje někdo se jménem Amasawa. Toto jméno nachází, ale v KAŽDÉ knize, kterou si ona půjčí. A tak začne pátrat. A dopátrá se spolužáka ve stejném věku. A protože to napsal Miyazaki, bude to nanejvýš platonické.

K něčemu zajímavějšímu- proč je Shizuku, uživatelkou knihovny?

-jednoduše proto, že knihovnu navštěvuje a něco po této instituci chce

-chce po ní možnost půjčovat si knížky

- naráží na jméno Amasawu, což ji vede k dalšímu informačnímu chování (hledání a také zápletky)

P.S: Na Whisper of the heart později navazuje film Království koček


Čtenář


Nejjednodušší vyjádření o čtenáři je, že je to fyzická osoba, která umí číst a z knihovnického hlediska je to i osoba, která si za kalendářní rok půjčila nejméně jednu knihovní jednotku. Ale protože chci oddělit uživatele knihovny od čtenáře, nějak výrazněji, vybrala jsem si jeho

Makishima Shogo

Výskyt: Psycho-pass
Typ: Dvaceti dvou dílné anime
Psycho-pass, anotace na CSFD

Nemohla jsem si pomoct, on je prostě čtenář. Já osobně říkám, že Psycho-pass je knihovnické anime, přestože do knihovny nepáchne jediná postava. Knihovnictví je především práce s informacemi, to na jakém nosiči (knihy, diskety, flashky, hliněné tabulky) je vedlejší. To anime je o zpracovávání informací, jejich využívání, uchovávání, utajování. Je tam jasně vidět, kdo ty informace má a kdo ne (viz Makišima epizoda 17-22, on věděl a podle toho se mohl vydat novými směry, např. k bioterorismu). Makišima je příklad dokonalého jedince Informační společnosti 2.0. (nejen, že s informacemi umí pracovat, ale umí je ještě vytvářet-a tropit entropii v systému bohužel/naštěstí). Ale proč je Makišima vlastně čtenář?

-čtenář je osoba nejen aktuálně čtoucí

Vysvětlení: Makišima je čtenářem i v době, kdy nečte. To znamená, že o svůj post nepřichází i když zrovna s někým manipuluje nebo vymýšlí jak někomu zničí život. Stále je to čtenář.

-z časového aspektu souborně ten, kdo čte a četl

Vysvětlení: Makišima se někde naučil číst. Od té doby této schopnosti využívá a čte si. Čte nejen beletrii, ale i další dokumenty jako studie, ale i různé poučky, směrnice, tabulky, zákony, smsky, maily, vlastně cokoliv. Čtenářem zůstává až do své smrti. (Když nečtete a nejste schopni číst, nejste čtenáři, protože jste mrtví anebo negramotní).

-člověk, který využívá četbu jako jednu z forem sociální komunikace

Vysvětlení: Náš záporák má po ruce mobilní telefon/ notebook/ tablet a určitě ke svému podkopávání základů společnosti musí využívat sociálních sítí nebo jiného druhu komunikace, aby se mohl domlouvat se svými zmanipulovanými loutkami, kdy a kde udeří. Nebojí se ani diskuzního fóra. To, že si přečte zprávu a zachová se podle ní (např. reaguje na ni), to je přesně to, co vystihuje poučka.

-čte (knihy) a deklaruje to

Vysvětlení: Makišima si vlivem četby osvojuje slova, rozšiřuje slovní zásobu ale třeba i své myšlenky, které pak aplikuje v praxi (a na tom stojí jeho osobní kouzlo, více jsem se o tom rozepsala v tomto článku). Deklarování toho, že čte se projevuje i v jeho rozhovorech o literatuře, citování, může se sem řadit i vlastnění knih.


No, a tak jsem asi definovala obecně čtenáře jako takového. Ve škole do nás cpali, že je to i osoba, která musí za život přečíst alespoň jednu knihu. S tou definicí se dá hrát. Když to hodně osekáme, může nám vyjít čtenář= fyzická osoba, která umí číst a této schopnosti využívá, což by v praxi mohlo znamenat i toto- účetní, který čte celý život jenom účty a jediné, co kdy přečetl je vkladní knížka. Nebo naopak, lze "čtenáře" rozšířit a nasměrovat do knihovního oboru-

-člověk, který si v knihovně půjčil alespoň jednu knihovní jednotku za kalendářní rok

-osoba nebo instituce využívající knihovnické a informační služby- a tím se definice rozšiřuje na uživatele, návštěvníka, samotnou knihovnu….

Definice jsem využila ze svých složek odborného předmětu a duševní vlastnictví tedy patří nejen NKP, dalším zdrojům, ale mým pedagogům, které však nebudu jmenovat- což je také práce z informacemi. Navíc by to nebylo ode mě taktní.


Na závěr

No, škola hrou prostě. O svém oboru bych řekla především, že knihovnictví je jenom neofiko název, studuji totiž Informační služby (což rozšiřuje záběr mého studia), nebude ze mě knihař (tj. nebudu vázat knihy) a na všelijaké reakce, musím říct, že je to plnohodnotný obor jako každý jiný, stejně jako plnohodnotné povolání. Dá se to studovat na střední, na vysoké, anebo, když chcete pracovat v nějaké mini knihovně v obci, uděláte si kurz, kde se jakž takž naučíte pracovat s katalogem, pečovat o těch pět polic a obec vám bude vyplácet možná čtyři tácy za měsíc. S tím ale v univerzitní, městské knihovně nebo na vědeckém pracovišti nepochodíte. Můžu na to psát i vědeckou práci. Ačkoliv se zdá, že je to samá humanitní věda, představené osobnosti moderního knihovnictví jsou význační matematici (např. Alan Turing), takže když se budete nudit a bude vás bavit matematika a budete se chtít angažovat v knihovnictví, hurá na analýzy, možná to nepřežijete. Krom toho, že dnes knihovník bude spíš považován za IT specialistu než knihomola, se nikdy nesmí zaseknout "ve své době" a musí jít s proudem.

Přiznávám, že je fakt, že i mezi knihovníky jsou debilové a je jich (jako všude) většina, ale jedincům některých typů osobností padne knihovnictví jako ulité, takže, pokud jste manipulativní zmrdi s introvertním vystupováním a extravertním myšlením jako já, jděte na knihovnictví. Najdete tu plno podobně smýšlejících lidí (tomu se pak říká peklo).


Ne, vážně. Kdyby tu byl někdo od fochu a něco jsem tu zvorala, ať mi to dá hezky vědět. Mě to jen pomůže. A pak, znáte některé další knihovníky, uživatele nebo velké čtenáře v jiných anime nebo i hraných seriálech/ filmech? Napište mi o nich, já si chci také rozšířit obzory.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Natálie Natálie | Web | 18. července 2016 v 21:19 | Reagovat

maturovat z knihovnictví? :O tak to je teda něco.. :O to slyším prvně.. ale neříkám, že bych nechtěla dělat v nějakém knihkupectví nebo knihovně.. mám vůni knížek hrozně ráda.. :)

odpověď na tvůj komentář: no už se těším na to, až to bude z krku :D a to ještě nemáme nic hotového :D

2 Natálie Natálie | Web | 18. července 2016 v 21:24 | Reagovat

omlouvám se, špatná odpověď (utla jsem se o jedno okno): no já už bych ho nedala nikomu :D moje :D

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 18. července 2016 v 22:20 | Reagovat

[1]: No, on je celkem zázrak, když si veřejnost uvědomí, že knihovník je vlastně povolání a ne jenom výpomoc u které není potřeba žádných znalostí. Natož aby někoho napadlo, že se z toho dá maturovat. :D

4 Sayuri Sayuri | Web | 19. července 2016 v 7:54 | Reagovat

Páni, o tom som ešte nepočula, teda vedela som, že to je povolanie ale nejako som si to nespojila so strednou a oborom. Určite je to zaujímavé a ja ti držím palce pri mature :)
Čo sa týka celkového článku tak sa mi veľmi páčil, bol zaujímavý a určite sú takéto pomôcky pri učení dobré :)

5 Lady de Vampire Victoria Lady de Vampire Victoria | Web | 20. července 2016 v 15:19 | Reagovat

pěkné

6 D. D. | Web | 20. července 2016 v 18:07 | Reagovat

Mám dojem, že se - jakožto manipulativní zmrd s introvertním vystupováním a extravertním myšlením - příští rok chystám hlásit přesně na tutéž školu, na které ty budeš maturovat; nemáte tam, čistě náhodou, jako druhý obor obchodku a ekonomické lyceum :D?

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 20. července 2016 v 21:53 | Reagovat

[6]: Náhodou máme :D

8 Joina Joina | Web | 22. července 2016 v 8:25 | Reagovat

Juu maturant jo? To ti budu držet palce :)
Jojo to čtení je duležité, ale já nikdy za rok např 20 knih nepřečtu. Jsem ráda když přečtu jednu.

9 Victoria Sakamaki Victoria Sakamaki | Web | 22. července 2016 v 21:56 | Reagovat

Tento můj blog by tě mohl zajímat více-Victoria

10 Teranosuke Unko Teranosuke Unko | 23. července 2016 v 13:15 | Reagovat

Musím říct, že je fakt dobrý nápad zformulovat učení takhle zajímavou formou. S tímhle tu maturitu určitě uděláš :D.

A jen tak mimochodem, po prázdninách nastupuji na střední na stejný obor. Tak doufám, že tam snad konečně trochu zapadnu XD.

11 Lokusta Lokusta | Web | 23. července 2016 v 18:11 | Reagovat

Z daného oboru som absolvovala len "Dejiny knižníc", keďže ako jediný bol Verejne prístupný, inak by som si toho navolila viac.

Až teraz som si uvedomila, koľko inteligentných anime charakterov existuje bez toho, že by čítali knihy.

Čitateľmi sú Lucy  a Levy z Fairy Tail. 100% Ami zo Sailor Moon. A je ním aj Makoto z Ore Monogatari!! (asi najvýraznejšie) alebo Fakir z Princess Tutu (druhá časť série), ale on už je vlastne používateľom knižnice, rovnako ako Autor. Knihovníčkou je Mayaka z Hyouka a Sheska z FMA. Samostatná epizóda o knihách/knižniciach a literatúre je v anime Kino no Tabi. A viem, že existuje aj anime, ktoré spája vojenské prostredie s knihovníkmi, ale úplne mi vypadlo z hlavy.

12 Reita-chan Reita-chan | Web | 23. července 2016 v 21:28 | Reagovat

Knihovníctvo XD wow je to zaujímave a máš pravdu prečo nematurovať z knihovníctva keď už toľko rokov študuješ a tráviš tým čas :D...článok je krásni a zaujímaví naozaj ma zaujal neprestala som čítať XD a hlavne bol podaní aj odborne dúfam že ti to k maturite naozaj pomôže :)

13 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 24. července 2016 v 13:14 | Reagovat

[8]:Děkuju za ty palce :D
Abych pravdu řekla, i když vzhledem k oboru by to bylo asi normální, ale spousta mých spolužáků nečte. Čtenáři (lidé, kteří rádi a hodně čtou) jsou tam v menšině.
Spousta lidí si taky naivně myslí, že tam neděláme nic jiného než čteme knihy. Nikdy nebyli od pravdy tak daleko. Chyba je ale v propagování oboru. Běžný člověk, třeba i uživatel knihovny, si pod tím nic jiného nepředstaví.

[10]:Je to jedna z nejednodušších látek, kterou jsem si mohla vybrat. A článek jsem vytvořila v rámci zabavení se. Jsou tam i horší věci o kterých by se mi tak lehko nepsalo.
Můžu se zeptat, v jakém městě budeš studovat? Je to jen ze zvědavosti, jestli to nechceš psát sem, můžeš na mail- peinx@seznam.cz.

[11]:Dějiny knihoven jsem měla zahrnuty v prvním ročníku, takže ty mám za sebou :D

Tak Fakir z Princess Tutu je nejen čtenář, ale i návštěvník knihovny (vstoupí do ní), ale i uživatel. Ono se to dost překrývá.
O tom militaristickém anime o knihovnicích vím, ale taky si nevzpomenu na název. Na Animefestu od toho promítali film a česky to přeložili jako "Válka knihoven".

[12]: To jsem myslela ironicky :D Je to můj hlavní předmět a tak z něho maturovat musím. Ale děkuji za pochvalu.

14 Ai Eater no Kuroyake Ai Eater no Kuroyake | E-mail | Web | 25. července 2016 v 11:58 | Reagovat

Woow, ono se dá maturovat i z tohohle? Budu držet pěsti =] Mě by to hrozně bavilo studovat na vejšce, tak uvidíme, kam se nakonec vrtnu =D
No, k samotnému článku - musím říct, že je strašně originální. Hrozně mě zaujal a strašně dobře se četl (už jen díky tomu, že můj nejmilovanější Makishima♥ =D) Na to by bylo dobrá i přednáška na AFku, nechceš to zkusit? =DD •^^•

15 Nagis Nagis | Web | 25. července 2016 v 23:49 | Reagovat

Tak tohle mě opravdu dost překvapilo a zároveň pobavilo :DDD  Jinak držím palce ať vše dobře dopadne :DD

16 Ellí Ellí | Web | 27. července 2016 v 11:11 | Reagovat

Tyjo, já zírám, co všechno se dá studovat :D. Ale proč ne, vlastně je to super :). Knihovny mám hrozně ráda a navštěvuji je docela často - aspoň jednou za měsíc mě v nějaké najdeš určitě! :) celý koncept knihovny jako takové mi připadá úžasný - je super moct si zapůjčit knihu, přečíst ji a pak ji vrátit, přičemž je to daleko levnější, než kdyby si člověk musel všechny knihy kupovat. Navíc nemusíš řešit, kam stále nové a nové knihy ukládat :).
Každopádně přeji hodně štěstí a sil v maturitním ročníku ;).

17 Otavínka Otavínka | Web | 30. července 2016 v 11:09 | Reagovat

Přeji celý rok jedinečný a pak někam dál. Maturovala jsem na knihovnické škole v roce 1965 a pak jsem 35 let pracovala v knihovně. Dělat vysněné povolání a přestěhovat se kvůli němu i z Čech na Moravu je kus štěstí. Komu se poštěstí mít povolání jako koníčka, že? Tady na blogu je hodně knihovnic, Budu Ti držet celý rok všechny palce, aby jsou zabodovala co nejlépe. V současné době nejsou kvalifikovaní knihovníci žádanými pracovníky. Spíše naopak. Jsou obávanými pracovníky. Bohužel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama