Psycho-pass: film

11. září 2016 v 7:55 | Naoki-Keiko |  FILM & SERIÁL
Řetězy spravedlnosti nerezaví. Sybila funguje i nadále. Těmito slovy končí první série dystopického, detektivního sci-fi a hororu Psycho-pass vytvořeném studiem I.G. v roce 2012. Osudy vyšetřovatelky Cunemori a jejích nadřízených i podřízených jsme mohli sledovat ještě v druhé sérii. Jenže ta skončila otevřeným koncem, co bylo tedy dál?Čtyři roky po uzavření Makišimova případu se do Japonska infiltruje teroristická skupina a způsobí značný rozruch. Brzy vyjde najevo, že teroristé postupovali na základě informací poskytnutých dezertérem Kógamim Šínjou. S touto domněnkou se ale Cunemori odmítá smířit. Nevěří, že přítel, který ji před léty pomohl překonat existenční krizi, by mohl páchat zločin proti své rodné zemi. A tak se vyšetřovatelka sama samotinká vydává do země odkud skupina útočníků přišla. Najít Kógamiho Šínju a dopídit se pravdy.


Poprvé v celém PP univerzu se dozvídáme, jak to vypadá za hranicemi Japonska. Po pár narážkách z předchozích řad, je divákovi dosvědčeno, že svět se nachází v troskách, chaosu a absolutně dezolátním stavu. Jediným pevným bodem ve světě zmítaného válkami a nepokoji se stala Sybila.

Ta si své postavení samozřejmě uvědomuje, proto nabízí okolním státům záchranou brzdu v podobě Sybila systému, který by nastolil svůj řád v chaosu způsobeném lidským faktorem. Na tuto nabídku přistupuje občanskou válkou zmítané SEAU (Svaz jihovýchodní Asie), přestože je pro ně Sybila černou skříňkou za mořem.
S postupným zaváděním demo verze Sybily však nejsou všichni obyvatelé SEAU spokojeni. Mimo hlavní město Šambala se lidem nevede dvakrát nejlépe. V lesích, vypálených městech, pustinách operují partyzánské skupiny, které narušují plány momentální oficiální vlády, ale i sybilovské vlády v Japonsku.

O existenci filmu informuje i dost povedený trailer. Dává vědět, že diváka nečeká epizodní vyšetřování bizardních případů, ale otevřená válka mezi lidským zoufalstvím a byrokracií prezentovanou Sybilou

Akane mění svůj kostýmek za vojenskou uniformu s neprůstřelnou vestou a je vyslána pídit se po vzniku teroristické skupiny do SEAU. Oficiální vládou je sice přijata vlídně a důstojník Wong jí dělá spolehlivého průvodce, ale atmosféra země je nasáklá krví a bezprávím. Akane je jasné, že zde Sybila nefunguje úplně tak jak má.


Jestliže se vám líbila animace filmu Blood C: The last dark, bude se vám líbit i animace tohoto filmu. Klade důraz na hru se světlem, propracovanost prostředí i postav. Mám ale výtky k přirozenému pohybu postav. Při boji jeden na jednoho se každičký pohyb vychytat úplně nedá, ale chůze Akane Cunemori je chvílemi opravdu prkenná.

Cunemori se domáhá trocha volnosti při vyšetřování v terénu. Po odmítnutí spolupráce s Wongem a perných chvílích na bojišti proti partyzánům se konečně setkává s Kógamim Šínjou. Sice si mají hodně co říct, ale času jim příliš nezbývá. ANO, Kógami má co do činění s partyzánskou činností v SEAU. NE, do Japonska žádné teroristy neposlal. A tak spolu ti dva učiní dohodu po dopídění se pravdy. V patách jim je nejen vláda SEAU s rozlíceným Wongem, ale i banda žoldnéřů a vlastně samotný princip Sybily.


Ach ta angličtina! Myslím, že všichni, kteří viděli tento snímek si tohoto rušivého elementu všimli. Postavy (a bohužel ty hlavní) se tu pokouší mluvit stěžejním jazykem Informační společnosti. Moje výhrady jsou:

a, rasismus stranou, ale tohle jsou Japonci a jejich hlasové ústrojí alá, když R vyslovujete jako L a mluvíte "ingliš" tak potěš koště. Seki Tomozaku a Kana Hanazawa (dabéři) sice mají krásné hlasy, hezky se to poslouchá, ale dlouhé pasáže v indoevropském jazyce jdou opravdu mimo ně.

b, jaký má smysl používat minutu angličtiny a na zbytek dialogu používat svého rodného jazyka?

c, otázka reálií- ve 22. stol, kdy se příběh odehrává je celý svět v pěkným průšvihu. Při troše fantazie si můžeme představit, že žádné anglosaské nebo obecně západní země už nejsou a s nimi vymizel i jejich jazyk. A navíc, proč by ryze nacionální Japonsko, nezávislé na nikom, nejsilnějším státem na světě s vyspělou technikou překládání, učilo své lidi angličtině ke komunikaci se státy asijského původu?

d, je to neuvěřitelně entropický prvek. Už úvod vypravěče je v angličtině, tudíž předpokládáte, že i celý film, ale není

Zkrátka a dobře, anime a angličtina jde málokdy dohromady a tady se to vážně nepovedlo.

Proměna postav
Když porovnáte dvacetiletou a čtyřiadvacetiletou hlavní hrdinku je tam nejen fyzický rozdíl (bratr říká, že se jí zvětšila prsa a zmenšily oči), ale také psychický. Ve filmu je pěkně ukázáno, jak se jí civilní život v míru stává cizím, že pro ni mírový stav znamená něco jiného než pro její přátelé. Stává se loajální vůči utrpení, násilí a nepochopení, stále však bojuje za své smýšlení o dobru a spravedlnosti. Nebojí se smrti a někdy působí jako by nad svým životem rezignovala. Nejlíp se cítí mezi naháněči a lidmi, kteří si prošli podobnými útrapami jako ona v minulosti. Proto se jí asi stále nejlépe pracuje s Kógamim Šínjou.

Kógami změnil svoji vizáž. Už jej neškrtí vázanka, ale pohupuje se mu na krku psí známka. Svoje sako s košilí vyměnil za uniformu do terénu. Počasí SEAU působí dobře na jeho zdraví, protože mu zmizela z obličeje mrtvolně bílá barva spolu s kruhy pod očima. Nadále ale kouří, neztratil černý smysl pro humor a skeptický náhled na život. Stále oslovuje svou bývalou nadřízenou "kanshikan" (vyšetřovatelko) i když jí se to moc nelíbí.Jestliže dvě hlavní postavy spolu shipujete, budete určitě mile potěšení i zklamáni (protože je to ale žánr jaký je, je milostný nevývoj předpokládán, ale myslím, že pro skromný fangirling je tento film prostě kouzelný.

Vedlejším postavám se nedostane příliš mnoho příležitostí se vyjádřit. Z Akanina týmu eskaluje nejvíc Karanomori, v závěsu Ginóza. Trochu neplechy napáchá vyšetřovatelka Mika Šimocuki, otázky sociologie rozvede (momentálně) Sybilou uvězněný profesor Saiga. Z nových postav se důstojník Nicolas Wong stává bídáckým záporákem a velitel žoldnéřů, který si velice nekamarádským způsobem pokecá s Kógamim o postkoloniálním myšlení Franze Fanona, také stojí za zmínku.
Nebyl by to Psycho-pass, kdyby se v něm něco neparafrázovalo a to:

-introspekce Marcela Prousta Hledání ztraceného času
-výše zmíněný Franz Fanon a jeho Psanci této země

Hledání ztraceného času jsem dočetla přesně v ten den, kdy jsem si večer pustila film. Mělo to za následek skoro mou fanynkovskou smrt. Ale upřímně, jestli je to to jediné, co Kógami za ty roky ve vyhnanství četl, tak potěš koště -_-. Schválně, zkuste si to přečíst sami a uvidíte.
Práce Franze Fanona spadá do kontextu děje o něco víc. Problém je ale v její prezentaci. Na tento fakt, jsem poukazovala i v tomto článku. O to víc je Hledání ztraceného času mimo mísu.


O zvukové výpravě by se dalo tolik navyprávět, ale já myslím, že stačí říct, že úvodní písničku nahrála opět skupina Ling Tosite Sigure a na finální písničku byl využit ending z první řady od Egoist.
Ve filmu zazní i nové soundtracky. Těšte se.

Film hodnotím velmi kladně. Splnil má očekávání. Protože v tom nechybělo:
-staré kouzlo první řady, prezentováno v jiné míře
-celé univerzum PP
-Kógami
-Kógami bez trička
-skvělá hudba a animace
-jasný, zřetelný, jednorázový příběh
-žádná hluchá místa

Bohužel to obsahovalo i:
-nejednotnost jazyka, dorozumívací chaos
-Sybilu, která ztrácí své kouzlo a stává se něčím hmatatelným, šíleným, zvrhlým. Už to není tak originální.
-otevřený konec, kdy se člověk už může jen bát, jestli pomyslné pokračování bude dosahovat podobných kvalit jako doposud či nikoliv

Líbil se vám film? Proč?

Chtěli byste pokračování nebo ne?

Je tu něco, co jsem ve svém článku nezmínila?


Pozn.
U japonských názvů a jmen se snažím používat českou transliteraci, je mi to nějaké bližší.
Překlad rozepsaného názvu zkratky SEAU jsem převzala z anime.akihibara.cz, stejně tak český překlad názvu filmu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mirenia Mirenia | Web | 11. září 2016 v 12:26 | Reagovat

Tohle jsem ještě neviděla, ale už jsem o tom od kámošky slyšela. Jenže nebyl čas, byla jsem zaneprázdněna sledováním Kuroshitsuji a Death Note. Teď se na to možná i podívám :D

2 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 11. září 2016 v 18:22 | Reagovat

Tak nějak jsem se tím proklikala, když jsem zjistila, že se tam mihne Makishima, i když jenom jako "duch", ale pořád jsem to neviděla celé.
Ale Ginoza s culíkem, hmmm :D

3 Sayuri Sayuri | Web | 11. září 2016 v 18:33 | Reagovat

Jéj ani som nevedela, že je film, takže ti v prvom rade dakujem, že si mi túto informáciu dala. Kógami ♥ Yes idem si to stiahnuť, musím to vidieť, kedže ma druhá séria trochu sklamala, kvôli postavám, verím rozhodne nesklame už len preto, že tam Kógami bude. Wohoo.

4 S c a r s S c a r s | Web | 12. září 2016 v 10:52 | Reagovat

I když se ve filmu změnilo prostředí, díky postavám a ději, jsem byla spokojená. Akane patří k mým oblíbeným hrdinkám a líbil se mi i vývoj její postavy, který byl v anime dost vidět. Well, a Kogami byl jednoduše flawless (jinak to říct prostě nejde :D). U pasáží, kde se mluvilo anglicky jsem ale musela smát. :D Naprosto souhlasím, že neznělo moc dobře. Sice doufám v další sérii, nebo alespoň film, vzhledem k otevřenému konci, ale nejsem si úplně jistá, jestli nás ještě něco čeká. :-/

5 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 12. září 2016 v 16:50 | Reagovat

[2]: Makišima i jako vidina prostě válí, to se mu nezapře :D I na tu minutu nebo dvě, co se tam mihne je nejlepší :D

[3]: Abych pravdu řekla, většina lidí se na to podívá kvůli Kógamimu. Druhá řada zklamala díky jeho absenci. On tomu prostě dělá jeden z pilířů.

[4]: Já se dalšího pokračování trochu obávám. Jak se říká, v nejlepším se má přestat a i přes tu angličtinu se film dost povedl- upřímně, mohlo se tam pokazit spoustu věcí, ale oni to utáhli.
Otevřený konec alá Sybila se rozšiřuje do celého světa a chce jej ovládnout není vůbec špatný i když je otevřený. Sice má plno fantastických potencionálů, jak to zakončit, co do toho ještě přimíchat. Otázkou zůstává, kdo se toho ujme a co na tom zmrví. PP je příběh s krásným potencionálem, kterého by byla škoda zkazit. Radši bych to v tom případě nechala klidně takhle otevřené.

6 Dee & Hikari Dee & Hikari | Web | 17. září 2016 v 15:10 | Reagovat

Psycho-pass mám ráda! Je skvělý ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama