Duhový radar

17. října 2016 v 17:01 | Naoki-Keiko |  TT
Prý mám na to čuch, ne, mám rovnou radar zabudovaný v nějaké malinkaté části mozku. Po knize které sáhnu bude z osmdesáti procent něco teplého…


Ano, teplého, teploušského, homosexuálního, gayovského.
Na to se můj vnitřní radar zaměřuje.
Já jej neovládám, nikdy dopředu netuším, co v té knize doopravdy je.


Protože ty teplé prvky nikdy nemůžu zjistit dřív než se do té knihy začtu:
žádná anotace vám to nikdy neprozradí, protože ti, kteří píší anotace knihy asi nečtou.
žádný učitel vám neřekne, že nějaký obrozenecký spisovatel vytvořil hlavního hrdinu, který měl zálusk klátit svého nejlepšího přítele.

Není to jen moje fantazie, možná je to jen moje všímavost, intelekt, ale tendence něco si domýšlet je nulová. Neshipuji, ono se to v těch knihách shipuje samo.


Seznam posledních přečtených knih a teplých prvků v nich:

Ivan Olbracht: Podivné přátelství herce Jesenia- ano, to přátelství je vskutku nějaké podivné, mezi hlavními hrdiny to jiskří dost divným způsobem. Hlavní hrdina je studený čumák, kterého okolí považuje za homosexuála, kdežto o jeho příteli, který prožene kdejakou sukni, společnost z ničeho nepodezřívá. Avšak pod svícnem je největší tma a tak dochází i na nonverbální vyznání, které Olbracht i ve své době se svým jazykem nemůže odkázat na "bratrskou lásku mezi přáteli".

Haruki Murakami: Kafka na pobřeží - čím víc je Murakami starší, tím víc mu hrabe a tudíž hrabe i jeho postavám, a kterým zrovna nehrabe, jsou deformovány zvenčí. Kupříkladu jediná postava Kafky na pobřeží, která to má v hlavě v pořádku je pan Ošima. Jenže pan Ošima se narodil jako žena s nedokonalým ženských pohlavním ústrojím, cítí se jako muž a přitahují jej muži. Takže něco jako "žena-gay"?

Daniel O´ Malley: Hra věží- jednou z vedlejších postav, kterou hrdinka podezírá ze zrady a zničení své předchozí osobnosti je její kolega upír-gay, který si chodí do podniků vybírat mladé krásné chlapce, kterým asi nejen pije krev… No, je fakt, že mezi tolika krásnými mužskými postavami musí být alespoň jedna teplá (a nelidská), aby to nebylo podezřelé.

To jsou tři ze čtyř knížek, které jsem přečetla za nějakých sedmnáct dní. Čtvrtá kniha byla pohádka Lichožrouti a v nich opravdu nic teplého není. Leda tlusté ponožky na zahřátí.

Můj radar je dar i prokletí. Mám v paměti tolik knih s teplou tématikou, teplými postavami nebo rovnou teplým příběhem, takže bych pro yaoistky a slashařky mohla být bohatým zdrojem informací, kdyby se jim zachtělo číst.

V čem je to prokletí? Sama fanynka teplých mužských párů nejsem, nevyhledávám to, nepotřebuji to a už mi někdy leze krkem číst o homosexuálech a jejich vztazích. Takže někdy mi to roste přes hlavu, a pokud si pamatujete, kouzlo je v tom, že já nad svým radarem nemám kontrolu. Každá kniha je tedy pro mě ruskou ruletou.

Kdy se můj radar aktivoval?

Jestli jste si všimli nebo to o mě víte, já nečtu Young adult ani populární knihy s tou nálepkou nejlepší kniha roku nebo bestseller. Hrabu se v hloubkách školní knihovny a hledám zábavu (můj radar prasárny) historií oceňovaných knihách.
Ani nevíte kolik porna je v takovém seznamu maturitní literatury. Kolik je tam teplého porna…mnohdy si to stačí vizuálně představit a pak mi zkuste vymluvit, že si to jenom namlouvám.
Oficiální kniha, od které se spustil radar a začala nová éra "Naoki a knihy", je Jméno růže od Umberta Eca. I člověk bez fantazie si dokáže jistě představit, co se děje za zdmi kláštera, kam ženská noha nevkročí a jediné, co je podobné ženám jsou novicové bez vousů… a ano, dalo by se říct, že je tam takové teplo, až z toho klášter shoří….

Co je můj radar schopen rozpoznat za deskami knih dřív než je otevřu

-homosexuální platonický vztah (na tom by nebylo nic divného)
-homosexuální vztah se stykem
-homosexuální vztah v pokřiveném módu (většina materiálu)
-homosexuální prvky v pedofilii (shotové a tak)
-homosexuální ženský vztah (minimálně)
-neskryté i skryté narážky na homosexualitu v konverzaci (vždycky)
Někdy se nad tím zamýšlím, jak jistá dílka mohla prolézt tehdejšími mravy, jak to že si toho nikdo nevšiml a jak to, že to moje prudérní češtinářka vychvaluje až do nebes jaká je to kvalitní literatura, hoch styl a jak si to musíme všichni přečíst abychom viděli jak vypadá LITERATURA.

…a to jsem vynechala všechny spisovatele, kteří na sobě experimentovali s léčivy…

Radar v akci

Já a moje vědomí: Přijdu do knihovny mezi regály, koukám po obálkách, hledám spisovatele, které mám v pomyslném seznamu spisovatelů, na zajímavé názvy, na tituly, které si chci přečíst, na bizarnost obálek. Vyberu si tři, čtyři, osm… a jdu k pultu.

Radar napojený na moje podprahové vědomí:
Při příchodu mezi společnost knih se radar aktivuje. PÍÍÍP
Při procházení mezi tituly tichounce pípá a zpracovává nadpisy, jména, tituly, abecední řazení, své celé okolí
Při položení prsty na hřbet přejde radar do vyhledávacího módu, zpracovává laserovými paprsky, které jsou napojeny na mé prsty a studuje vnitřní obsah textu řádek po řádku, stránku po zavřené stránce
Při zmínce nějakého teplého faktu, začne radar divoce pípat čímž vydá signál mozku aby bez bližšího zkoumání a pátrání v paměti onu publikaci vytáhla má ruka (mozek dá signál mým svalům).
Po opuštění regálu se radar deaktivuje.

Důležité na konec

Homosexualita v knihách není jako homosexualita v realitě. Je to přeci vztah. A v tomhle se od heterosexuálního v knihách a realitě neliší.

Homosexuálové v realitě jsou mi lhostejní, občas mě štvou jak tu svou orientaci musí pořád řešit, ale mě holky neklátí, já to neřeším. Homosexuálové na papíře jsou jiná- můžu se tomu smát, můžu se nad tím bavit, můžu se nad tím bavit s dávkou ironie anebo dávkou sadismu. Někdy mi jejich blbost zvedne mandle, jindy se tetelím,jak to je suprově napsaný. A většinou je to prostě sranda.

Svým způsobem jsem se to ale naučila mít ráda. Teplá anime, teplé knížky, teplé filmy. Obklopuje mě to víc než kteréhokoliv průměrného čtenáře knih, musela bych se zbláznit, kdybych si k tomu pěstovala averzi.

A co vy a teplý knížky?

Téma týdne: Barvy kolem nás (inspirací mi byla ta jejich duhová vlajka...)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 17. října 2016 v 19:00 | Reagovat

Já jsem teda na ještě nic homosexuálního neměla v literatuře štěstí 8-)

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 17. října 2016 v 21:14 | Reagovat

Díky bohu za tenhle článek ... já si tedy buziknížky vybírám většinou úmyslně, ale zase mám dar najít si podtext snad úplně ve všem. Můj gaydar tedy zřejmě funguje na trochu jiném principu. :-D

3 Heaven Heaven | Web | 18. října 2016 v 17:00 | Reagovat

Nevyhledávám zámerně knížky s gay tématikou, ale pár jsem jich už přečetla. Nepřijde mi to divné ani neobvyklé, stejně jako nás obklopují hetero páry v hetero filmech, je to tak i s gay páry a gay filmy :)

4 S c a r s S c a r s | Web | 20. října 2016 v 9:25 | Reagovat

Stejně jako Saku, i já chodím do homo knížek s vědomím toho, co mě čeká a v podstatě mám dojem, že se mi ani nikdy nestalo, že bych jen náhodou vzala do ruky něco, co by na mě vykouklo s homosexuální tématikou, či podtextem, kde bych to jinak nečekala. :D Oproti tobě, si tak připadám jako smolař. Naštěstí ale existuje Prince Captive, který mi skvěle vynahradil hodiny strávené nad fanfikcemi. Takových knížek by mělo být víc.

5 Lukáš Přibyl Lukáš Přibyl | Web | 21. října 2016 v 18:32 | Reagovat

[1]: já si myslím, že naopak ano - všichni přeci znají řeky a jejich bohy, kteří právě se dopouštěli (často) incestu a jsem si jist, že i homosexuality

6 Lokusta Lokusta | Web | 22. října 2016 v 10:05 | Reagovat

Dané prózy nepoznám, takže neviem potvrdiť alebo vyvrátiť prítomnosť homosexuálnych postáv. Viem ale, že je pomerne veľké množstvo kvalitných textov, ktoré takéto charakteri obsahujú, ale na našich školách sa zamlčujú. Konkrétne ich orientácia sa zamlčuje. A nemám na mysli tvoj príklad s uzavretým priestorom s výlučne mužským osadenstvom. Môj najobľúbenejší fiktívny homosexuál je Vaturin z Ľudskej komédie. Mladšia sestra si okamžite všimla, že sa Vaturin k Rastinagovi nespráva ako otec k synovi (čo tvrdil doslov), ale myslela si, že je to len jej predstavivosť, lebo vyučujúca jej to nepotvrdila. Potom, keď som ju upozornila na to, že ide skutočne o homosexuálny charakter, hneď si chcela prečítať Stratené ilúzie a Lesk a bieda kurtizán. Najmä posledný titul potvrdzuje, že Vaturin nie je heterosexuál. Hoci k žiadnym intímnym momentom medzi ním a Luciusom nedošlo. (Ale na základe dohody medzi týmito dvoma postavami tomu tak mimo zobrazeného príbehu mohlo byť.)

7 Extrovert Extrovert | E-mail | Web | 22. října 2016 v 14:34 | Reagovat

To já si myslím, že ve všech japonských knížkách je něco úchylnýho. :( Proto už to, co čtu ani moc neřeším :D

8 ┼Lady de Vampire Victoria┼ ┼Lady de Vampire Victoria┼ | Web | 24. října 2016 v 12:15 | Reagovat

Zajímavé

9 Ameru Ameru | Web | 27. října 2016 v 13:00 | Reagovat

Welp, i am so gay. Like totally.

Když jsi homosexuál, máš schopnost. Tu já mám taky. A má ji i moje přítelkyně - říká se tomu gaydar. Když jdeš po ulici, všichni, co mají jinou sexualitu než hetero, pípají stejně, jako tobě pípají knihy, akorát s tím rozdílem, že my to všichni slyšíme.
Ta osoba o tom ještě nemusí vědět.
Ale my to víme.

Tvoje schopnost je boží, ač chápu, že to musí pěkně srát. :D Já dělám své náhodné výběry v Levných knihách, v knihovnách si vždy vybírám tutovky - známé fantasy, literaturu od homofobů a tak (joke there). Nikdy jsem ani omylem nenarazila na knihu s homosexuálním vztahem uvnitř, ač nepochybuji, že v Modrém adeptovi (NEČÍST!!!!), kterého mi doporučil můj ujetý profesor literatury, určitě něco takového bude, protože krom gramatických chyb bylo na jedné stránce asi sedm sexuálních narážek. Má to být fantasy. Možná jen přeháním.

10 Susane S. Susane S. | Web | 29. října 2016 v 17:12 | Reagovat

Máš pravdu, že v maturitní četbě se objevuje dost knížek s tématikou porna, ale na žádnou teplou jsem nenarazila, ale tvůj radar ti moc nezávidím, když říkáš že nejsi zrovna fanynka gayů :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama