Fantastická zvířata a kde je najít

26. listopadu 2016 v 14:05 | Naoki-Keiko |  Recenze-film
V průběhu roku dva tisíce šestnáct, se tento film objevil v mém zorném poli asi jen jednou a to prostřednictvím nasdíleného traileru na Facebooku. Od toho jara nebo konce zimy jsem jej ale nechala plavat. Rowlingonovské čarodějnické univerzum nikdy nebyla moje parketa.

A pak mě v první polovině listopadu vzal do kina bratr, protože samotnýmu se mu nechtělo. A mě došlo, že to Rowlingovské čarodějnické univerzum se nevztahuje jen ke hranicím Bradavic a na "chlapce, který zůstal naživu" jak se bije do prsou, že v průběhu osmi let oddělá "Vy-víte-koho".

Abych začala nějak slušně a výstižněji, Fantastická zvířata a kde je najít pochází z pera slavné autorky Harry Potterovských sérií J. K. Rowlingové. Původně to byl takový bonus k HP univerzu v podobě učebnice-encyklopedie ze které se Harry učí v Bradavicích. Předmětem této "literatury faktu" je magiozoologie (zoologie- nauka o fauně, magiozoologie-nauka o magické fauně) v různých oblastech čarodějnického světa. Protože se jedná o speciální vydání v mudlovském světě (našem, bez čar a kouzel) mezi léty 2001-2002 nemá kniha víc jak sedmdesát stran. Do postu autora Rowlingová vsadila fiktivní postavu Newtona Artemise Fida Scamandera (na obálce knihy a v dalším zmiňování Newta Scamandera, v českém vydání Mloka Scamandera), významného magiozoologa, který se zasadil o to, aby jeho encyklopedii o magické fauně měla každá čarodějnická domácnost v knihovničce.

O patnáct let později byla drobná encyklopedie vyhrabána z propadliště dějin a začal se točit příběh o okolnostech kolem jejího napsání.


Píše se rok 1926 a do Spojených států amerických přijíždí magiozoolog Newt Scamander, nadějný čaroděj, který si nikdy nedělal moc hlavu s pravidly, (žádný rebel, spíš zapálený ťunťa do svého oboru, který si neuvědomil jejich existenci) za účelem své životní vášně- výzkumu magických zvířat. Newt zvířata miluje, víc než svůj vlastní druh (ať už odrůdu čarující či nečarující) natolik, že by pro ně udělal cokoliv. Například vlezl do útrob Národní banky. A to přesně se mu podaří, když mu jeden z jeho exemplářů uteče z magického zvěřince- malého kufříku, kterému občas zhapruje zámek.

Tím se badatel, žijící si spíš ve svém vlastním světě, dostane doprostřed chaotického víru dění. Nejen, že se svým chováním ocitne v rozporu s americkými čarodějnickými zákony o zákazu chovu a nakládání s magickými zvířaty, ale po shodě nešťastných náhod se mu obsah kufříku (zvěřinec) rozuteče po celém New Yorku. Do tohoto blázince se připlete i jeden "Nečar" (výraz pro mudlu v americké angličtině), degradovaná bystrozorka se svou sestrou a k tomu všemu je ještě místní čarodějnická komunita ohrožována jistým Salemovským uskupením na potírání čarodějnictví vedeným sadistickou sektářkou. Jistě, že to může být ještě horší…

Když teď přeskočím charaktery postav, popis prostředí, filozofii příběhu, mohu říct, že z kina jsme odcházeli s bratrem spokojení. Je to asi poprvé za rok, co jsem měla po zaplacení lístku úsměv na rtech od úvodní znělky až po závěrečné titulky, neumím to přesně vysvětlit, asi v sobě přizabila do skeptické, realistické a sarkastické já, ale…

-v jednoduchosti je krása
Nevím, jaká na to byla mediální kampaň (jak jsem psala, nesledovala jsem ji), ale příběh s jednoduchou zápletkou, jasnými postavami, které vám neudělali jen tak nějakou všivárnu, přesné rozdělení dobra a zla bez přehluboké filozofie, je nejlepší materiál k tomu, abyste vytvořili vděčný film, který se zalíbí masám. Ano, masám, cílem není se zavděčit náročnému divákovi, který ohrnuje nos, když nerozeznáte fauvismus od německého expresionismu (mimochodem oba směry spadají do první poloviny dvacátého století stejně jako film). Ne, je to pro obyčejného člověka, který přišel do kina aby si odpočinul a užil si trochu toho kouzlení od Rowlingové.

- už to není Harry Potter
Zároveň je a není. Film nemá nic společného s postavou Harryho Pottera. Vždyť v té době není ani Voldemort na světě. Na druhou stranu, čarodějnický svět má jistá "rowlingovská pravidla" (jako skrývat se před nečarující veřejností apod.) a svou vnitřní strukturu, hierarchii, společenská pravidla. Hrdiny jsou dospělí čarodějové, kteří své hůlky nemají jenom na okrasu nebo aby se s nimi mlátili ve školních lavicích Bradavic. Ten svět je mnohem rozsáhlejší a složitější, nikdo už tu neřeší nějaké koleje, školní body, písemky, zkoušky, praktická cvičení. Všechno je naostro.


-rozmanitost kouzelnického světa
O tom, jak čarodějnický svět funguje v jiné historické dekádě (po první světové válce, před ekonomickou krizí) na jiném kontinentě. Spojené státy jsou od britských ostrovů vždycky surovější. Nejen divokou přírodou, ale i poměry mezi lidmi a také poměry mezi kouzelníky. V době, kdy Evropa už dávno upustila od čarodějnických procesů a kouzelníci neopouští hranice mudlovských pohádek, na novém kontinentě není situace až tolik vychladlá. Po Státech vznikají různé spolky na potírání čarodějnictví s různým vlivem. A z těch má americká kouzelnická komunita opravdu vítr a tak vytváří přísná bezpečnostní a preventivní opatření, která mohou být pro některé i fatální. Do tohoto světa přichází evropský kouzelník, který zná svět ve kterém lidé spolu jednají v rukavičkách, ať už čarují či nikoliv a musí se vypořádat se surovější realitou za mořem.


-prostředí, kostýmy, efekty
Vždycky jsem milovala útulné pokojíčky, útulná zákoutí a také funkcionalismus smíchaný s architekturou devatenáctého století. A tak, spolu s módou dvacátých let, byl pro mě tento film pastva pro oči. Celkově, Rowlingová vkládá své HP série do útulných prostředí. Ono se to nezdá, ale i Bradavice mají svá zákoutí, kam byste zapadli a už nechtěli vylézt. A i když se film odehrává v NY má celkově takový ten elegantní, zapadlý britský nádech.
Díky kostýmům se na postavy i dobře dívá. Pro Newta Scamandera je neodmyslitelný jeho modrý plsťový kabát, který na něm vypadá romanticky (ona celkově modrá barva na mužích dává člověku pocit nějaké romantiky, i když v tomhle filmu by se spíš jednalo o romantiku v duchovním smyslu). Hlavní ženská postava, sesazená bystrozorka Porpentina Goldsteinová zase nosí decentní a nenápadné oblečení ve kterém se zas trochu ztrácí, oproti tomu její sestra se obléká typicky žensky podle poslední módy. A pak je tu celá dekáda sak, klobouků, kabátů, šál, košil, vest, kalhot, sukní, na co si jen vzpomenete…
Dnešní technika již umí divy a tak pohled na fantastická zvířata o kterých je tu celou dobu řeč, je příjemnou podívanou. Většinou zvířata připomínají míchanici reálných tvorů naší fauny (a částečně i flóry).

-sympatické postavy
Nemůžu si pomoct, ale mě ty postavy prostě padly. Představitel Newta Scamandera je velmi výrazný a jeho postava je zahrána velice něžně, laskavě, podivínský, zádumčivě, prostě kouzelně, přesně tak jaký tento magiozoolog opravdu je.
Příjemně mu sekunduje bystrozorka Tina Goldsteinová, která není nijak výrazná, ale taková strohá, zachmuřená, introvertní postavička u které převládá smysl pro spravedlnost, ovšem ne vždy se to obejde bez následků.
Jejím pravým protikladem je světu otevřená mladší sestra Queenie se svou přirozenou ženskostí a ještě přirozenějším sex-apelem, díky kterému své okolí mate, protože je velmi dobrosrdečná, odvážná a schopná řešit krizové situace s chladnější hlavou než její sestra.
Jacob Kowalski je v příběhu nečar (mudla), který slouží jako průvodce čarodějnickým světem, jeho přítomností se divákovi vysvětlí nesrovnalosti, které čaroději přijdou jako úplná samozřejmost. Jedná se o dobrosrdečného továrního dělníka, který se před dvěma lety přišel z poválečné Evropy a má sen otevřít si vlastní pekárnu. Právě v bance, ve které si žádá o půjčku, se seznámí s Newtem Scamanderem a je zatažen do jeho ztřeštěného světa magických zvířat a také čarodějnického univerza. Svou příjemnou, flegmatickou povahou se rychle vypořádá ze šoku z nové reality a překvapivě rychle do nové situace zapluje.

O dalších postavách se nemá cenu rozepisovat. Jsou mnohdy zlé, podlé, manipulativní, povrchní, nevnímající krásu svého světa. Případně jsou zaslepené nenávistí a strachem z neznáma, bez špetky tolerance, takže je dobré se s nimi seznámit sami a udělat si na ně vlastní názor. A pak samozřejmě i názor na zvířátka.

Co osobně můžeme s bráchou filmu vytknout, je, jak Rowlingová píše scénář. Všechno je psáno spatra, bez možnosti dojít si pro vysvětlení, protože neexistuje. Nemůžete si zalistovat v žádné literární předloze, protože literární předloha je pouze "literatura faktu" v podobě encyklopedie s nuznou předmluvou Newta Scamandera. Takže občas postavy zmíní něco, co se nevztahuje k čarodějnickému univerzu (že byste zalistovali HP sérií), ale přímo osobně k nim, co bude možná vysvětleno v dalších dílech filmu, které se chystají za dva a čtyři roky a ještě dál.


Kritika

Překvapily mě negativní ohlasy k filmu, protože jsem měla za to, že komentáře a příspěvky na diskusních fórech budou překypovat sluníčkovskými výroky poblitých duhou nad kterými bych jenom s úsměvem kroutila hlavou, ať to ti lidé nepřehánějí, vždyť je to jenom pěkný film.

Asi jsem o lidech měla dost nízké mínění a o sobě velmi vysoké, protože se najednou vyrojilo plno duchaplných kritiků, zarytých HP fandů a kdejakých šťouralů, kteří tvrdí, že film neměl grády, že děj byl o ničem a že z realistického hlediska to bylo úplně špatně.

Abych byla upřímná, kdyby Rowlingová vystavěla celého Harryho Pottera na správných reáliích, které odpovídají fungování jejích vlastních pravidel a zároveň pravidel zdravého rozumu a logiky, Harry by skončil po první knížce. Scénáristka J. K. R. je pánem (paní) svého světa, tudíž jakýsi netitulovaný bůh a když se rozhodne, že obejde nějakou svou reálii, tak proč by to udělat nemohla. Navíc, nevím, kde by všechny zákonitosti nebo reálie kouzelnického světa byly vypsány jako seznam. Ten má asi Rowlingová jenom v hlavě.

Zarytým fandům HP musím říct, že bylo pro příběh využito jenom ono kouzelnické univerzum, tudíž, žádný Harry Potter, žádný Voldemort a nic, co v kouzelnickém světě začátkem dvacátého století neexistovalo. A upřímně považuji tuto variantu šťavení kouzelnického světa za lepší, už jenom proto, že psát o potomcích a dalších generací, alá co bylo po Harrym a že Harry je stínem nad osudy dalších příběhů vrhá na celé dílo špatné světlo.

Pak se často vyskytuje názor, že je to hodně dětské. Přiznám se, že je, takové nevinné, melancholické, veselé, rozpustilé. Ale nikde není psáno, že pohádka musí pojednávat jenom o dětech a ne dospělých lidech. On ani HP není žádný pořádný masakr. Ne, že by o úmrtí v HP nebyla nouze, ale nevyskytuje se tam žádné gore ani tak. Takže nečekejte masakry ani tady. A vlastně, proč by všude muselo být jen hromada naturálního násilí?

Je mi jasné, že s dalšími pokračováními se bude děj zamotávat do faktů, které byly již zmíněny v HP sérii (např. Gellert Grindelwald), ale můj postoj k prvnímu filmu je velmi kladný a to doufám zůstane i nadále i když se pokračování zpacká (což doufám, že ne).

Je mi jasné, že Fantastická zvířata a kde je najít, nemohou sednout všem. Už jen proto, že hlavním hrdinou je tak trochu packal, který se nesnaží zachránit svět, ale jenom svoje zvířata a jen tak omylem si přitom najde přátele. A pak, že hlavní hrdinka asi nikdy neslyšela o tužce na oči a s tím kloboučkem vypadá jako zmoklá slepice i když neprší. A pak, že romantická linie příběhu se odehrává o číslo vedle. A pak, že než o zvířatech je to spíš o politických poměrech kouzelnického světa. A taky, že záporáci jsou tak trochu přímočaří, což už dneska není zase moderní.

Řekla bych vám, abyste nikdy nečekali od ničeho nic, když jdete do kina. Když se to nepovede podle vašich představ, nebudete zklamaní, že jste za to dali peníze, protože jste to "vlastně čekali". A když se to náhodou povede, budete jenom příjemně překvapení a rádi, že jste nakonec do toho kina šli. Asi tak jako já.


Jedná se samozřejmě o hraný film, ale já na svém blogu nemám ráda fotografie lidí z masa a kostí (ale ne, že by postavy a prostředí nebyly divácky koukatelné). Takže snad vám nevadí kreslené fanarty, mě jsou ilustrace vždycky bližší než fotografie. Zdrojem jsou různé kouty z Tumblr.


Ale jestli chcete vědět jak film vypadá, tak se podívejte na


CSFD galérii

různé prohlížeče

různé filmové databáze

anebo se na film přímo podívejte

Jak se vám líbila moje "recenze" (spíše povídání)?
Viděli jste už film? Co na něj říkáte?
Pokud ne, co od něj očekáváte a jestli se na něj vůbec chystáte. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mari Choi Mari Choi | Web | 27. listopadu 2016 v 10:58 | Reagovat

Nevím, jaká na to byla kampaň v ČR, ale v UK na to měli reklamy v televizi a plakáty snad úplně všude,hlavně tedy na autobusech (ale to mají snad pokaždé, když jde do kina nějaký větší film). Mě osobně reklama v televizi celkem zaujala, takže shlédnutí někdy v budoucnu plánuji :-)

2 Angelique. Angelique. | Web | 30. listopadu 2016 v 16:41 | Reagovat

Zapálený ťunťa, to jsi úplně vystihla :D
Jsem ráda, že se ti film líbil, i přesto, že jsi nikdy nebyla úplně zažraný fanoušek světa J.K.Rowlingové. To mě asi těší ještě víc, než když se to líbí právě těm zarytým fandům, jako jsem já, protože od nás se to tak nějak očekává :D Jak jsem na tom teď byla potřetí, tak přes uličku od nás o jednu řadu níž seděla holka, která se pořád nad něčím rozčilovala, chytala se za hlavu, máchala různě naštvaně rukama na styl "co je zas tohle", tak ta úplně nadšená očividně nebyla :D Ale zatím se setkávám především s pozitivními ohlasy, i když nějakou tu kritiku samozřejmě taky. Ono to samozřejmě nemůže sednout úplně všem. Jsou lidi, co se v tom zbytečně šťourají, protože znají HP svět příliš dobře, pak jsou lidi, kterým tenhle žánr nic moc neříká a tudíž to neřeší a pak jsou ti něco mezi, kterým se film líbil. Mně to teda nepřišlo nijak dětské upřímně... ty části se zvířaty atd byly takové pohádkovější a kouzelné, ale upřímně ten obskurus obecně a ty scény s ním, nebo i ta salemská sekta mi přišli dost psycho :D Ale možná jsem jen citlivka. K postavám jsem si okamžitě našla cestičku a sympatie a hrozně se mi taky líbila hudba, jak tam byly ty motivy z předchozích filmů.

Já jsem ráda, že udělali tyhle filmy, které se zaměřují na minulost, Mloka, Brumbála, Grindelwalda atd atd, protože to aspoň má šanci být nějakým způsobem originální a mít trochu větší prostor, jsou tam nové postavy, nové příběhy... i když ten příběh Brumbála a Grindelwalda je tak trochu zmíněný v knihách, tak nijak podrobně, tak jsem zvědavá na pokračování... a první díl jsem si užila. Což už jsem psala ve své recenzi, takže to asi nemusím opakovat. Jsem ráda, že sis u mě udělal trochu "reklamu", protože jsem si ráda přečetla názor někoho dalšího a tvůj článek se mi moc líbí :)
Ty zmínky, které jsou nedovysvětlené, mě taky štvou, ale myslím, že to je zkrátka schválně... aby to mohli dovysvětlit v dalších filmech. Hodně lidí řeší, že jak je možné, že se o obskuriálech nezmiňují v Potterovi nebo že ten tvor, co je Frank, tak není ani v té knížce prej, já jsem to nějak nezkoumala popravdě, protože mi můj výtisk asi sežraly škrkny.
Mě film vtáhl svou atmosférou a příběhem, koho ne, je holt jeho problém, s tím nic nenadělám, ale každý musí uznat, že je to natočené zkrátka pěkně :D

3 Angelique. Angelique. | Web | 30. listopadu 2016 v 16:42 | Reagovat

A nechala jsem ve webu špatný odkaz, ale detail xD

4 cincina cincina | Web | 3. prosince 2016 v 19:15 | Reagovat

Já jsem zase sledovala celý ten poprask kolem tohoto filmu, ale samotný film jsem neviděla:)

5 vivienne vivienne | Web | 23. prosince 2016 v 20:24 | Reagovat

Pěkné, výstižné povídání, navnadila jsi mě.

6 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 16. ledna 2017 v 2:01 | Reagovat

Pěkné povídání

7 Penny Penny | Web | 27. ledna 2017 v 17:06 | Reagovat

Film jsem si nesmírně užívala. Bylo to něco, na co jsem se velice těšila a co ve mně i po filmu zanechalo neskutečné emoce. Je celkem opruz čekat další 2? roky na pokračování, ale jsem opravdu rána, že Jo tuto malou, nenápadnou učebnici zvířat proměnila v něco takového :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama