#5 Pátky maturanta

3. února 2017 v 19:27 | Naoki-Keiko
Dnešní pátek je mnohem poklidnější než ten předešlý. Především trčím doma a nelítám po společenských akcích energicky nadopovaná jak veverka na kofeinu… Už jste zkoušeli někdo veverce dávat kafe? Docela by mě to zajímalo…
Pololetní volno se hodí, tak nějak nostalgicky i poslední klasické vízo. Jsem tak nějak ráda, že jsem se dneška dožila, týden byl náročnější a co vím, nejsem sama kdo si to myslí.Mánie jménem test studíjních předpokladů
Přestávám tak nějak chápat svoji třídu a nesnažím se pochopit přijímací testy na VŠ. Oborovky z nás nikdo dělat nebude, vše tedy záleží na testech studíjních předpokladů. Na konci ledna jsem už byla jediná, koho to nechávalo chladným. Z frajírků a povalečů okolo mě se staly skupiny pilných studentíčků, kteří se pravidelně týden co týden schází, aby si nanečisto zkusili s kamarády Scio testy, účastní se různých kurzů a e-learningů, tisknou si ve škole cvičné a staré testy, o přestávkách vzrušeně debatují o svých a cizích percentilech. Kdyby nějaký cizák zavítal do naší třídy, dýchl by na něj kolektivní duch jak z japonských kreslených školních komedií nebo socialistických budovatelských románů, vyberte si podle vkusu (" Dneska se sejdeme u tebe abychom si probrali to TSP.-Na příští týden vytiskni nové testy, ať si je zkusíme všichni udělat.- Dneska nemám čas, jdu na kurzy.-Přihlásila jsem se do e-learningu na…")

Se svou starostí jenom o maturitu si připadám jak dekadentní povalečská zrůda.

Aby se neřeklo, začalo ve mně hlodat svědomí a podívala jsem se co ty testy vůbec obnáší (plus, začátkem roku jsme o nich měli celou hodinovou přednášku v duchu "bez kurzů se nikam nedostanete…"). Jednoduše jde o to- s podanou přihláškou, mám dva možné termíny, kdy budu dělat přijímací zkoušku. Zkouška je formou studijních předpokladů, má časový limit, percentil, odečítání bodů za špatné odpovědi. To je vše. Nebo se pletu? To jako, když si neudělám kurz, nedostanu se na VŠ? Začala jsem si nějaké testy zkoušet doma. Nejsem špatná a jsem rychlá. Navíc se nehlásím na obor, na který by nás bylo sedm set na čtyřicet míst. Ve zkratce jsem pochopila, že na test se musím jenom dobře vyspat, mít trochu v hlavě(nemít v hlavě slámu a ne přijít pod vlivem, i když…) a trochu štěstí, aby mě přijali. Nebo to tak není? Když koukám na svůj ročník a kdybych nevěděla, kam doopravdy jdou, tipovala bych, že bojují o stýpko na Sorbonu, Oxford nebo Yale. Ale evidentně ne.Asi je to tím, že se za pár měsíců přikrade k naším dveřím jaro (EHM!) a chce se mi myslet pozitivně, chce se mi věřit (hlavně po tvrzení někdejších absolventů naší školy), že maturita je v podstatě fraška a to nahánění teď je jen proto, abychom to všichni udělali a na konci budeme mít ještě obrovskou rezervu. Čím míň se učím, tím mám také lepší a lepší známky. Paradox je, že v předmětech, kde netuším, co děláme, patřím mezi TOPku studentů s nejlepšími známkami, naopak, čemu si myslím, že rozumím a co mě baví, se musím snažit, abych si jedničku udržela.

Nikdy mě nebavilo si jenom a jenom stěžovat, mám ráda dobu ve které žiju, protože jsem jinou nezažila. Líbí se mi žít spolu s vyspělou technikou, být paní internetu, mít přehled o tom, co se děje na konci světa a zároveň nezůstávat v sociální bublině- v sociální bublině zůstanete jenom když chcete, protože technika, doprava, rychlá komunikace není to, co by vám bránilo. Jenom vlastní pocity a vůle.

Čím více se prohrabuji studiem informačních studií, informační společnosti a komunikačních technologií, tím víc se smiřuju s tím, že veškerá má tvorba ať už na papíře nebo v editoru bude jen a pouze dalším přispíváním do informačního přehlcení, ale co naplat. I teorie chaosu má svůj vlastní systém a oproti tomu je nějaké informační přetížení brnkačka, proč bychom v tomhle nemohli nalézt nějaký řad, že?

Přemýšlím, že změním vzhled blogu, že budu psát veselé nebo alespoň sarkastické věci, že se nebudu tak sama v sobě utápět. Jestliže blog upadá, není to jen mojí vinou, myslím, že více lidí nemá už takovou chuť blogovat. Ta atmosféra je jiná, než před třemi lety. Ale co- třeba to budu zrovna já nebo jiný blog, který dostane nějaký spásný nápad pozvednou znovu blogovou komunitu k její dávné slávě. Anebo taky ne.

Náhodou jsem se dostala k pohádkám studia Ghibli (Cesta do fantazie, Princezna Mononoke, Naušika z Větrného údolí atd.). Je rozdíl, když se na ně dívate s někým a když sami. Máte podobné zkušenosti? A která je vaše nejoblíbenější?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 beepinka beepinka | Web | 7. února 2017 v 14:33 | Reagovat

Scio...pfuf..jak ráda jsem,že jsem se jim vyhla! Nic pro mě. Já jsem naštěstí na VŠ dělala test z ájiny a z němčiny :). Žádné TSP a jsem za to ráda. Nicméně je dobře,že ti jdou :3 ..super zpráva! :) Jinak zaslechla jsem ve zprávách,že by v budoucnu měly být nějaké jednotné testy na VŠ...,což mi přijde totálně debilní o.O) ...Co si o tom myslíš ty?~
Viděla jsem Cestu do Fantazie a Princeznu Mononoke a docela se mi to líbilo :) :-)

2 Trinity Estridge Trinity Estridge | Web | 17. února 2017 v 23:50 | Reagovat

Taky mě čeká TSP, nebo něco takového, ale přiznám se, že to není, alespoň pro mě, takový strašák jako oborové testy na FF UK. Nicméně jsem koukala na testy v Olomouci a přišly mi hodně v pohodě, až na jednu část - jakmile se po mě chce matematika nebo nedej bože orientace v prostoru, jsem slušně řečeno v háji. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama