Důvody proč se dívat, proč si oblíbit a proč milovat filmy H. Miyazakiho

26. února 2017 v 14:39 | Naoki-Keiko |  OTAKU
Když se někde mluví o tvorbě Miyazakiho většina lidí vám řekne "podívej se na to, je to plné fantazie". Tento výrok vždy ve mně vyvolal takovou tu Descartovskou metodu skepse, kdy Božstvo (Miyazaki) je dokonalé a problém je jenom ve mně (člověku). Myslím, že mám bohatou fantazii, se kterou jsem si vždycky poradila sama (nic úchylného prosím) a tak mě taková doporučení vždy odrazovala. A taky, fantazie je něco, co vychází z nás a ne z okolního světa. Ráda bych ve svém článku onu "fantazii" rozebrala, co se za ní skrývá, protože Miyazakiho filmy opravdu stojí za to. S tímhle tvrzením se klidně přidám do davu. Ale oblíbit si je a milovat je už musíte jenom vy sami.

Důležité výrazy: Hayao Miyazaki, Studio Ghibli

Z filmu Cesta do fantazie (2001)


Absence bizardního, vynuceného, zbytečného a nadbytečného násilí
Podle jedné organizace "common sense media" spadají filmy Hayaha Miyazakiho do žebříčku padesáti filmů, které by děti měly vidět před dovršením dvanáctého roku života, aby utvářely správné hodnoty a správný pohled na svět. Úmyslně jsem nenapsala, že násilí ve filmech zcela chybí, protože v případě Naušiky z Větrného údolí, Laputy, Princezny Mononoke a některých dalších tomu tak není. Ale není tam ani zbytečně, postavy mají důvod se uchylovat k násilí, rvačky a zabíjení představují sice negativní prvek, se kterým se ale hlavní hrdinové snaží poprat a řešit věci co nejmírumilovněji pokud to jde. A když už to nejde, postavy se k násilí uchylují, když se snaží něco ochránit. Ale to opravdu jenom okrajově. Snad to má i nějakou výchovnou funkci.

Z filmu Princezna Mononoke (1997)

Válka je strašná a ničení přírody ještě horší
U výchovné funkce zůstaneme. Dnes už se nevysílají žádné ideologické, budovatelské filmy, jak byla válka pro "naši stranu" vlastně super, ale z filmů i dnes nadále vyplývá jistá "atraktivnost" takových střetů. Filmová studia vyplivují v miliardách filmy o válce, válčení, historické filmy, nezapomínají na všechnu tu krev a utrpení, ale aby se na to lidi dívali, musí to být přece takové akční a hezké na pohled, ne? Filmy H. M. se snaží válku ukázat v tom nejhorším světle, že to nic atraktivního není, že to je jenom hrůza, které by se mělo co nejvíc zabránit. V ruku v ruce jde s válkou také devastace přírody a ekologické katastrofy. H.M. je velký ekolog stejně jako pacifista. Nenechává ale kolem sebe většinou ležet mrtvoly a hromadu krve, spíš apeluje na psychiku postav, která se v průběhu války zhoršuje a degraduje. Příkladem může být Porco Rosso, Zvedá se vítr a Zámek v oblacích. Na ekologické katastrofy se zase specializují filmy jako Naušika z Větrného údolí a Princezna Mononoke.

Z filmu Naušika z Větrného údolí
Z filmu Naušika z Větrného údolí (1984)

Úplná negativní feminizace hlavních hrdinek se nekoná
V H.M. filmech jsou hlavními hrdinkami většinou dívky v pubescentním věku. Jsou chytré, odvážné, nebojí se riskovat, když musí a stojí si za svým. Nejsou to však žádné uplakané "tsundere", které by řvaly na své okolí v podobně cholerických záchvatů a napadaly fyzicky své přátele. Povětšinou nekřičí na nikoho, jsou tiché, dívčí, hravé, kamarádské, někdy nesmělé a moc hezké. Asi takové jako by dívky v onom věku měly být. Tady radikální feministky utřou nos a normální dívky a ženy, které se chovají hezky žensky si mohou oddechnout, že aspoň jeden chlap z médií jimi neopovrhuje.

Z filmu Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Miyazaki vymyslel opravdové přátelství mezi dívkou a chlapcem
Je asi jediný, komu se tohle v médiích jakéhokoliv druhu povedlo. Jistě, ve fanouškovské sféře jde shipovat úplně všechno, tomu ani Miyazakiho vztahy neuniknou. Ale vztahy mezi hrdinkami a hrdiny jsou plné vřelého přátelství, nechybí ani objetí, různé doteky, tisknutí se k sobě, absolutní důvěra v toho druhého, žádné hádky. Vyloženě je to souznění duší. Možná platonická láska. Ale oni se až tolik nemilují, spíš se mají jenom rádi. Taky si asi neuvědomují co milenecká láska vůbec je a jsou dost většinou dost malí na něco takového jako je "vztah" a "styk" a takové ty věci co patří do světa dospělých. Uvědomují si pochopitelně rozdíly mezi sebou, ale jsou ve věku kdy jim asi úplně nedochází proč tomu tak je (a vlastně to ani ke svému životu tolik nepotřebují).
Jsou filmy, kde si hrdinové uvědomují, že se asi mají rádi jinak než kamarádsky. Většinou je to, když jsou starší než je průměrný věk Miyazakiho hrdinů.

Z filmu Lauputa: Nebeský zámek (1986)

Z filmu Naušika z Větrného údolí (1984)

Obyčejné pohyby, obyčejné doteky
Je to prvek, který mě na H.M. filmech nejvíc fascinuje a díky kterým je prostě miluji. Líbí se mi, když si postavy připravují snídani, když si myjí ruce, když hrabou rýčem na zahrádce, když chodí, když tancují, jak se zakrývají peřinou, když jdou spát. Takové ty nejobyčejnější věci, nejobyčejnější pohyby. Které děláme i my sami. Jak točíme zápěstím, když si kohoutkem napouštíme vanu, jak se protahujeme, jak to vypadá neforemně, když jsme děti a převlékáme povlečení, jak držíme noviny, když máme druhou ruku zaměstnanou a tak. Je to neuvěřitelně fantastické, všechny zákony fyziky, chemie a anatomie fungují tak jak mají, takže kdyby postavy vystoupily z obrazovek, budou mít problém asi jenom se svým 2D formátem.

Z filmu Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

A doteky. V předchozím bodě jsem zmínila doteky mezi hlavními postavami opačného pohlaví, ale platí to tak nějak obecně. Držení za ruce, objetí, proplétání prstů, tření nosu o nos, polibky na tvář, držení se kolem ramen, takové to staré dobré tulení. A to všechno mezi kamarády, rodinou, rodiči (případně poručníky atd.). Je to vlastně ta nejpřirozenější věc, kdy se otec nebo matka tiskne k dítěti a dítě k rodiči, ať už je v jakémkoliv věku. Říká se tomu myslím "bonding" od slovo "bond"-"pouto" a prý taková náklonnost v dětství zlepšuje psychické, osobnostní a duševní podmínky dítěte v dospělosti.

Z filmu Ponyo z útesu nad mořem( 2008)

Děj a inspirace
Když se koukáte na Miyazakiho filmy, je vidět, že se inspiruje kde čím- světovými konflikty (Porco Rosso, Zvedá se vítr), obyčejným životem (Doručovací služba čarodějky Kiki), svým vlastním životem (Můj soused Totoro), dějinami svého kontinentu (asi Princezna Mononoke). Motivy svých příběhů bere občas z cizích knížek (Doručovací služba čarodějky Kiki, Zámek v oblacích). Na internetu existuje plno obrázků a videjí, které porovnávají nějakou ulici nebo lesní cestu s ulicí nebo cestou nakreslenou ve filmu (film Šepot srdce je toho plný). Filmy jsou plné zajímavých příběhů, zajímavých shod náhod, zajímavých zápletek. Někdy se tváří hodně filozoficky (Porco Rosso) a jinde je to moc hezký dětský film (Laputa: Nebeský zámek).

Z filmu Princezna Mononoke (1997)
Animace
Chybí velká prsa, moe ksichty, deformace obličeje a těla při nějakém gagu nebo tak ale pořád je to roztomilé. Studio Ghibli dělá filmy asi pro mezinárodní měřítko. Animace obličeje je jednoduchá, ale hezká. Ve všech filmech se vyskytují podobné typologie postav. Je to srozumitelné. A pak ty nádherné scenérie…

Z fimu Doručovací služba Čarodějky Kiki (1989)

Dabing
Každý otaku snad na to nadává, že nad japonštinu nic není, ale uvědomte si, pro koho ty filmy většinou jsou. Pro děti. Určitě taková Ponyo z útesu nad mořem nadchne víc menší děti a my víme, jak to mají malé děti se čtením, že? A spousty dospělých taky nechce mít s japonštinou nic moc společného.

Z filmu Laputa: Nebeský zámek (1986)

Co se týče českého dabingu, je profesionální, dělali jej asi lidé, kteří to umí a dostali za něj zaplaceno. Dá se poslouchat. Japonština je samozřejmě lepší, ale když neumíte číst nebo vám dělá problém poslouchat to v originále…
***

Mám pocit, že jsem spíš začala H.M. tvorbu charakterizovat, než z ní vypichovat, co je na ní nejlepší a proč koukat na jeho filmy. Každý z nás si může najít svůj konkrétní důvod, můj nejkonkrétnější jsou asi ty autentické pohyby a vztahy mezi postavami.

Z filmu Laputa: Nebeský zámek (1986)

Co vy a filmy studia Ghibli?

Máte rádi pouze tvorbu, kterou režíroval Miyazaki nebo i jiní tvůrci kolem něj (Toshio Suzuki, Isao Takahata, Jasujoši Tokuma…)?

Film který na vás nejvíc zapůsobil? A proč?

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 26. února 2017 v 16:56 | Reagovat

Myslím, že se ti povedlo dokonale shrnout snad všechno, proč jsou filmy od Ghibli (a speciálně od pana Miyazakiho) tak strašně kouzelné.

2 Mari Choi Mari Choi | Web | 27. února 2017 v 11:18 | Reagovat

Moje nejoblíbenější filmy od studia Ghibli jsou Spirited away a Howl'smoving castle. Viděla jsem většinu jejich filmů a všechny měli něco do sebe.

3 Siginitou Siginitou | Web | 16. března 2017 v 21:43 | Reagovat

Máš to dokonale sepsané :)

4 LM LM | E-mail | Web | 18. března 2017 v 21:40 | Reagovat

Pekne rozpísané, no ja poznám len Cestu do fantázie a Princeznú Mononoke. Kresba mi nesedela ani v jednom prípade, no pokiaľ ide o samotný príbeh, tak ten sa mi v oboch príbehoch veľmi páčil :)

5 Zoye Zoye | E-mail | Web | 29. března 2017 v 20:00 | Reagovat

Ahoj, omlouvám se, že to píšu sem takto pod článek. Chci ti jen velice poděkovat. Neskutečně si vážím tvé podpory a omlouvám se, že mi to tak dlouho trvalo, než jsem se ozvala, ostatně v novém článku je to vysvětleno. Ještě jednou děkuji!!  ♥

6 Shio Shio | Web | 8. dubna 2017 v 22:41 | Reagovat

Filmy od Miyazakiho mají neskutečně propracovaný děj, animaci a jsou fakt promyslené do každého detailu. Fakt je mám ráda. O to záhadnější je skutečnost, že jsem viděla zatím jen asi 4 filmy - SHAAAME !! :D Fakt to budu muset napravit .. fakt že jo !! :D Díky za připomenutí .. :)

7 Lost Shadow Lost Shadow | Web | 9. dubna 2017 v 10:18 | Reagovat

Jejich filmy jsou boží, ale třeba v naušikovi a tuším že to bylo i princezně mononoke mi moc nesedí to téma ochrany životního prostředí nebo spíš zničené země, nepřijde mi to jako dětský film moc poutavé :D

8 beepinka beepinka | Web | 16. dubna 2017 v 11:01 | Reagovat

Naprosto skvěle jsi to pojala a podala!!! ♥ ^^ :-) Mám ráda takovéhle tvoje články :3!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama