Co dělají české ženy

11. května 2017 v 12:30 | Naoki-Keiko |  Femina
V rámci svaťáku* který se mi díky velikosti školy** prodloužil na čtrnáct dní, si nacházím čas nejen na soustavné učení do čtyř předmětů, ale i na kraťounké ozdravné procházky, jedny přijímačky na VŠ, trochu uklízení a jezení u televize.

*(tj. volný týden po maturitních písemných zkouškách před ústními- aspoň tak jsem to pochopila),
**(tj. hodně tříd čtvrtého ročníku)

Můžete odsoudit můj životní styl, ale jedinou společnost mi k snídani, svačině a obědu, dělají pes a kočka a s nimi si ke stolu sedat nehodlám.

Dopolední televizní program (když už se rozhodnu najíst) je pro mě jako zjevení. A když to tak zvážím, jsem ráda (nebo spíš jsem zvyklá), že dopoledne většinou zabiju jinak. Ráda bych si místo přestávek mezi učením četla nebo blogovala, ale vzhledem k situaci na to nemám náladu.


Až bude po maturitě- a ať už to dopadne jakkoliv (můj brácha se na to dívá optimisticky a říká "je jedno, jestli to uděláš nebo neuděláš, ty prodloužený prázdniny budeš mít stejně"- a má vlastně pravdu), budu mít hromadu času. Už teď si zařizuji autoškolu, chtěla bych ještě aspoň jeden kraťoulinký poznávací zájezd, spousty pěších výletů, srazy s kamarádkami, možná nějaký otaku sraz (fanoušci japonských kreslených seriálů apod.), spousty knih, procházek, nějaká ta administrativa (jako zdrav. pojištění- zahlášení, že dál studuji/nestuduji, zápis na VŠ-pokud se dostanu apod.) a spousty dalších aktivit, které bych si prostě chtěla zažít.

Při učení a plánování mě najednou napadla myšlenka, co kdyby to bylo navždy. Co bych dělala, kdyby se mi tenhle stav prodloužil na desítky let (čistě hypoteticky). Že bych jako mávnutím kouzelného proutku nepracovala a byla ženou v domácnosti (hypoteticky na entou)?


Už jsem alespoň ve dvou článcích obhajovala, proč by se ženami v domácnosti nemělo zacházet jako s kusem hadru. Protože být ženou v domácnosti znamená dělat hodně práce. Ty nejzákladnější je starat se o chod domu a podílet se na výchově dětí (podílet je tam schválně, ne si ji celou přenést na svá bedra), tyto hlavní činnosti obsahují další podskupiny činností, kterými zabijete celý boží den. Vlastně je to dost namáhavá úloha.


Ale abych se vrátila k tomu, co mě k napsání vedlo. Jednou za uherský rok se mi podařilo zůstat s jídlem sedět u Výměny manželek. Vlastně reality show nesleduji vůbec, ale zde mě zaujala situace. Na jedné straně postarší pár, který se stará o děti své dcery-feťačky, o velké stavení, o domácnost a najdou si čas na své záliby a společné trávení času s vnoučaty. Na straně druhé mladá paní v domácnosti, která v bytě nedělá absolutně nic, nechává sedmiletou dceru "samostatnou" se starat o tříletého bratra, o manžela se vůbec nezajímá (manžel pracuje od nevidím do nevidím i o víkendech, aby bylo co jíst), nevaří mu, nic, má milence a chlastá. No, zní to trochu jako armagedon, to přiznávám, ale pořad to byl vskutku zajímavý.

Dovedlo mě to k myšlence, že ačkoliv šlo o reality show a možná tam něco zdramatizovali schválně, tak tenhle případ není ojedinělý. Slýchávám od rodinných známých svých rodičů, kteří mají dospělé, pracující (nebo ještě studující) děti (syny), že s nimi bydlí v rodinných domech i se svými partnerkami, které ale nedělají nic. Nestarají se o společný chod domácnosti, nechce se jim nic dělat- schválně zdůrazňuji slovo "nechce", ne že by neuměly, ale nechtějí.


Na základě toho dělím české ženy do těchto kategorií:

-žena pracující, starající se o domácnost protože musí, chce a má dostatek energie na všechno (menšina)

-žena pracující, starající se o domácnost, protože musí, chce, ale nemá na to všechno dostatek energie (donedávna jsem si myslela, že většina, ale zřejmě tomu tak není)

-žena pracující, starající se o domácnost, protože musí, nechce a nemá na to dostatek energie (doporučuju se takovým ženám nemotat pod nohy)

-žena pracující, nestarající se o domácnost (péči zajišťuje někdo jiný), s dostatkem energie, přináší užitek do domácnosti jiným způsobem

-žena pracující, nestarající se o domácnost s "nedostatkem energie", jinak než platem nepřispívá do vývoje rodinného života a domácnosti (takový napůl přerod v muže)

-žena nepracující, starající se o domácnost, která tomu věnuje úplně všechnu svou energii a je šťastná

-žena nepracující, starající se o domácnost, kterou to ale velmi znavuje, přesto dělá, co musí

-žena nepracující, nestarající se o domácnost (nebezpečný úkaz, který se velmi rychle rozšiřuje)


(Píšu "české" ženy, protože žiju v České republice, jiný model společnosti jsem dlouhodobě nezažila).

Poslední "druh" byl právě případ mladé paní ve Výměně manželek, který jsem viděla. Bylo mi z toho docela zle. Kdybych byla na jejím místě, snažila bych se udržovat byt v pořádku (žila ještě v bytě, byt není dům, za to vám ručím), jezdila bych s dětmi autobusem do školy/ školky, kamkoliv (neposlala bych nikdy nikam samotnou sedmiletou holčičku s tříletým chlapečkem, kriste), dělala bych snídaně, obědy, svačiny, večeře, dělala bych alespoň procházky s dětmi (kdyby na nic jiného nebyly peníze), starala bych se o ně, hrála bych si s nimi a dělala s nimi úkoly a hospodě bych se vyhýbala velikým obloukem. A vlastně bych už při tom všem neměla čas na milence a ani na alkohol. Hlavně na ten alkohol ne.

Asi začínám chápat ty nadávky na mladou generaci (i když, jestli starší generace dovolily, aby se z některých mladých dam stalo tohle->viz odstavec výše, tak taky nejsou bez chyb). Znám plno mladých slečen, které stíhají studium, brigády, svoje záliby, péči o místo, kde bydlí a svoje přátele. Znám ženy, které pracují osm hodin denně, starají se o domácnost, o svoje děti a třeba i podnikají nebo mají vlastní koníček.

Vždycky jsem měla za to, že dítě, které má maminku doma, má velkou šanci že se mu dostane plnohodnotné výchovy, spousty stráveného času s mámou, která se stará jak o jeho materiální tak duševní blaho. Evidentně tomu tak není. Hodně dětí s matinkou doma, tráví čas ve školkách od nevidím do nevidím, jako děti, jejichž rodiče oba pracují osm a více hodin denně (kteří ale nemají jinou možnost, než dítě do školky strčit). Ve školkách jsou i děti ve věku, které by klidně mohly být doma (tři-čtyři), když jsou doma jejich matky. Nejsou. Jsou plné školní družiny a to i dětí, které by si po vyučování mohl někdo vyzvednout. Je na tom něco smutného.

Výmluvou těchto matek, bývá, že mají druhé dítě- miminko a musí se mu věnovat. Jenže kdyby žena byla schopna se starat jen o jedno dítě, tělo by jí neumožnilo rodit další. Dost chabá výmluva.

Jsem naštvaná. Sama si nedokážu představit, že bych svůj volný čas trávila v hospodě. I kdybych takový volný čas měla. Nesnesu pomyšlení, že by si o mě někdo myslel, že jsem líná a neschopná. Umím si vytyčit své cíle, ale také rozpoznám, kde je moje hranice a na co už nestačím a připravím se na to. Ale tyto ženy to prostě v sobě nemají.

Já nechci nadávat jenom na muže, že jsou neschopní, nepříjemní, nepracovití. Protože spousty žen je taky takových, a z mnoha dívek takové ženy vyrostou. Pohrdám a budu pohrdat takovými ženami a dívkami. Ať si říká, kdo chce co chce. Vždycky jsem byla na sebe náročná, jiní byli na mě nároční, tak proč bych měla zohledňovat lenost, která je podmíněna vlastní neschopností. Ani mě nehne.

A upřímně nechápu, jak žena, která nemusí chodit do práce a ještě neplní své povinnosti coby žena v domácnosti a matka, se sebou může sakra vyžít. Tolik času nicnedělání musí lidskou bytost zabít, ne?

Článek takového rázu zakončím ohledem na výjimky a speciální případy, ale abychom si nalili čistého vína, není jich zase tolik, abychom jimi mohli omluvit všechnu neschopnost některých z nás.

A jak se na to díváte vy? Ženy i muži?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 11. května 2017 v 16:57 | Reagovat

No tohle nějak taky nechápu. Já jsem velice líná a když už ani nebydlím "doma", starám se jen sama o sebe, ale stejně se starat chci, a i když jsem doma, tak se taky starat chci. Protože chci, aby to tam nějak vypadalo. Jsem líná a fakt nikdy bych nedokázala nechat to dojít na úroveň jedné známé, která má děti, už ne malé, ale žije v domě rodičů (víc pater, takže žádnej problém) s tím, že o všechno krom základního úklidu jejího bytu se starají rodiče. A vůbec její denní režim budí rozpaky, zábavu i úšklebky v širším příbuzenstvu, to bych nedokázala. Jo a práci má z domova, takže nic.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama