Maturita

31. května 2017 v 18:41 | Naoki-Keiko |  Postřehy studenta
Odmaturovala jsem minulé pondělí. A ani jsem z toho neměla radost.


Ne, že by moje výsledky v konečných zkouškách byly žalostné. Byly spíš více než skvělé. Ani se mi nestala žádná katastrofa. Nikdo na mě nekřičel a nikdo na mě nebyl zlý. Vlastně jsem před maturitou ani nebrečela.

Pro ty, kteří nevědí, maturitní zkouška se skládá ze tří dílčích částí pro každý předmět.
Př. Český jazyk se skládá z didaktického testu, slohové práce a ústní zkoušky. Stejně tak cizí jazyk.
Pak následuje školní část. Pro odborné školy jsou to například odborné předměty apod. Stejně jako státní, je též povinná.
Pak jsou nepovinné, zvolené dle vlastního uvážení. Pokud je neuděláte, projdete stejně. Pro někoho je to příprava na oborové testy na VŠ, pro jiného více učení zbytečně.


Český jazyk

Slohové práce z češtiny započaly 11. dubna ve dvanáct hodin a myslím, že celorepublikově. Letos nám všechno opravoval CERMAT a ne učitelé z naších škol.

Po prezenci nám byla rozdána zadání. Deset témat, třicet minut, jedna volba. Zvolila jsem si číslo osm, kde se dobrodruh snažil uniknout Indiánům nějakou lstí. Pěkný kraviny jsem vymýšlela do osnovy. Po uplynutí třiceti minut, nám rozdali záznamové archy, kam jsme práci museli přepsat v průběhu šedesáti minut. Podmínkou bylo překročit 250 slov a splnit všechny požadavky v zadání. Za několik týdnů jsem se dozvěděla, že ty moje pisatelský kraviny ohodnotili na cca 100%. Taky dobrý.

Dodatek: Dva dny před slohovkou nám řekli, že se zavedlo nové pravidlo pro odstavce. Teď už se prý neodsazuje na řádku (asi tak šířku palce od kraje), ale vynechává se rovnou řádek celý. Aby to nebylo moc jednoduché, dělá se to jenom když oddělujete úvod, stať a závěr. Pokud třeba ve stati máte více části, postupujete v ní tak jako zastara, a to, že odsadíte kousek na řádku. Nejsem typologický pedant, ale trochu mě to děsilo. Vynechávala jsem potom řádky vždycky.


Didaktický test na mě čekal za měsíc, ve středu 3. května v osm ráno. Didakťáky mi vždycky šly a tak jsem se nebála. Trochu mě ale zaskočila nervozita, ale i didakťák jsem zvládla velice dobře.

Ústní zkouška mě čekala v pondělí odpoledne, v první pořadí ze čtyř dalších předmětů ze kterých jsem měla jít. Vytáhla jsem si Čapkovu Matku a za neumělecký text bulvární článek. Na potítku jsem ze sebe dostala vše, co jsem mohla. U stolečku mi vypadl literární kontext, který jsem ale dohnala všemožnými i nemožnými aluzemi na Občanskou válku ve Španělsku, takže mi z celkového hodnocení strhli akorát jeden bod.

Tolik k českému jazyku.


Cizí jazyk

Před zkouškami:
Pro mnohé středoškoláky teď asi bude novinkou, že angličtina není jediný jazyk, ze kterého se dá maturovat. Na stránkách novamaturita.cz se dozvíte, že je možné maturovat ještě z němčiny, ruštiny, francouzštiny a španělštiny. No, jděte si pro kardiostimulátor, ať nedostanete infarkt.

Mám ráda výzvy, a protože jsem usoudila, že když je výuka na angličtiny na naší škole víc než vyhovující, pozlobím své mozkové závity a vrhnu se na jazyk, kterému škola nepokládá takovou váhu. No nebylo by to nic divného. Byla bych další cvok, který si bere k povinným maturitním předmětům ještě ty nepovinné, protože má asi dostatek volného času nebo co. Jenže já jsem se nedobrovolně stala přímo exotem, jenom proto, že jsem angličtinu úplně vystrnadila ze svého seznamu maturitních předmětů a na její místo nasadila jiný cizí jazyk. Takže byl povinný.

Čím víc se blížila maturita a čím víc se mě lidé ptali, proč jsem to udělala, tím míň jsem to sama věděla. Dopoledne před maturitní zkouškou jsem už jen krčila rameny. Byla to prostě samozřejmost.

U půlky lidí převládal nad mým rozhodnutím obdiv, u druhé nechuť a nepochopení. A bohužel ta nechuť převládala i u mé učitelky daného jazyka, která nás sama od výuky odrazovala a najednou jí z jejího předmětu mělo maturovat několik lidí (další to měli nepovinně). Takže svým způsobem, jsem poslední dva roky střední, ten jazyk vybrušovala sama a upevňovala základy, které jsem měla z dřívějška. Takové samouctví k maturitě.

Na celostátní zkoušce jsem ale obstála s lepším průměrem, což znamenalo obrovský úspěch a je to důkaz, že když má člověk byť jen chatrné základy, může je dopilovat a složit i maturitní zkoušku aniž by to byla katastrofa. Učitelce jsem se nezavděčila ani se svým pěkným výsledkem, protože co není na 100% není nic. Ale tu maturitu jsem si dělala pro sebe a ne pro ni. Tečka.


Slohové práce jsou jako u angličtiny dvě. Jedna krátká, druhá delší. Jedna na cca 70 slov, druhá na 120 nejmíň. Sice to není dohromady 250 jako u češtiny, ale dost se to k tomu číslu blíží. Na přípravu, napsání dvou slohových prací z cizího jazyka a korekturu máte dohromady šedesát minut. U češtiny hodinu a půl. Přišlo mi to trochu nepochopitelné, na druhé straně, to asi opravdu otestuje, jak jste schopni s jazykem pracovat v tak krátkém čase.


V průběhu prezence jsme zjistili, že ve třídě, kam jsme byli uklizeni, nejsou hodiny. Zadávající je šla "krást" do jiné z učeben. Paráda… -_- Pamatuju si z toho, že při testování jsem neodložila ani na chvíli pero. Prvně jsem napsala krátkou, poté dlouhou. Psala jsem načisto s osnovou pouze v hlavě. Rozepsala jsem se na krátké. Slovník využívala minimálně. Skončila jsem s pěti minutou rezervou.

Přišlo mi, že bylo málo místa na řádcích, tedy málo řádků. V tomto ohledu jsem se vykašlala na vynechávání řádků za každým odstavcem, nechtěla jsem riskovat, že se mi to tam nevejde a tak jsem odsazovala normálně bez vynechávání. Tohle zase nechápu. V češtině dostanete osm volných stran, z nichž půlku prostě nevyužijete a tady na krátkou cizojazyčnou slohovku slabou půlstranu, která nemůže stačit, protože to bývá většinou dopis (dopis s formalitami jako oslovením, zakončením, podpisem, datem apod.). Nevím, kterej krypl tohle vymýšlí…
I tak jsem složila i slohovou práci z cizího jazyka na silný nadprůměr.

Nemůžu si pomoct, ale didaktický test, později ten den, byl hotové peklo. Přestože jsem jej opět zvládla velmi dobře. Test je strukturovaný jako u angličtiny. Jen jsem měla pocit, že všechny testové texty, krátké, dlouhé, články apod. byly koncipovány do témat věda, nanotechnologie, moderní medicína či UI. Dost jsem z toho byla nešťastná, ale i tak jsem to zvládla.

Ústní část slohového jazyka byla předposlední zkoušku za mé ústní zkouškové odpoledne. Na potítku jsem vydyndala všechno, co jsem mohla a při patnácti minutovém zkoušení jsem se prostě nezastavila. Za což mě později pochválil jeden z profesorů. A nedopadlo to opět špatně.

Odborné předměty

Jsem měla rozdělené do dvou ústních zkoušek. U první z nich jsem chvílemi netušila, co to tam žvatlám, ale nakonec mi to dala za jedničku. U druhé ústní jsem si vytáhla špatné téma, ale i tak jsem něco umluvila a tudíž za dvě.

Před ústními ještě předcházela praktická maturitní zkouška. V osm ráno jsme zasedli k počítačům, dostali zadání a klapali do klávesnic až do třinácti nula nula. Stihla jsem to jen tak tak, ale mám opět za jedna.

Začínám být alergická na větu "Maturita je jasná jako facka" "Maturita je strašně jednoduchá.". Je to dlouhé martyrium na jehož konci to většinou dáte. Učitelé i zadavatelé byli chápaví, milí, někdy i důslední, ale když se člověk naučí, asi to dá. Ale mě jednoduchá nepřišla. I přes ty dobré známky. I přes dobrou atmosféru na ústních.

Osobně si myslím, že lidé tím "jednoduchým" nazývají stav, kdy sednou k potítku a když ví, vydyndají ze sebe všechno co umí a pak to u zkoušení nějak dají dohromady na patnáct minut. Možná nějaký zvláštní druh euforie.Hormony a tak… Docela mě štvala spolužačka, která půlkou zkoušek prolezla s odřenýma ušima a pak se mi strašně divila, že mi to nepřišlo jednoduché, když pro ni to bylo triviální…

Na konci minulého pondělí jsem z toho maratonu ústních ani nebyla šťastná. Odšourala jsem se domů, umyla se, najedla a vlezla do postele. Ani jsem neměla radost. Nemám ji doteď.

Není to tak, že bych byla v depkách. Mám radost, že jsem se dostala na vysokou na všechny obory, které jsem chtěla a teď si vybírám. Mám radost, když můžu chodit s kamarádkami po městě a cvrlikat. Mám radost, že si můžu se spolužáky sednout večírku v hospodě a kecat a smát se. Mám radost, když přečtu knížku. Mám radost, když si koupím zmrzlinu. Ale z maturity neskáču radostí.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 1. června 2017 v 10:06 | Reagovat

Vzpomínám si, jak se maturovalo ještě za mě, tedy před sedmi lety - na konci dubna se akorát psala slohovka z češtiny, a pak na konci května hezky v jeden den ústní zkoušky z povinné češtiny a angličtiny plus dvou volitelných předmětů, což byla v mém případě španělština a ZSV. Přišlo mi to tak nějak jednodušší než jak je to roztahané teď. Každopádně, i když se nedostavila euforie, k jejímu zvládnutí i k přijetí k dalšímu studiu gratuluji. :-)

Mě se povedlo obhájit diplomku a udělat magisterskou státnici z anglistiky. Teď mě čeká státnice z občanky a na začátku září pedagogika a psychologie a můžu říct, že aktuální počasí učebnímu procesu rozhodně nepomáhá.

2 Heaven Heaven | Web | 1. června 2017 v 17:28 | Reagovat

Tak ke slohu jsem měla stejné téma :D Když ne to, tak možná sci-fi, recyklovala bych Červeného trpaslíka :D
To o těch odstavcích jsem ani nevěděla :D Dělala jsem to po svém a asi dobrý :D
Hele, taky jsem čekala euforii a nic. Jo, možná kdybych byla propadlík, neučila a pak to zázrakem dala, tak jo, ale jsem prostě podctivá. Nemyslím si, že maturita je formalita. Lehká mi přišla akorát angličtina, ale to je tím, že v normálních hodinách jsme byli na vyšším levelu. A dějepis, ten se lehkému ani trochu nepřibližuje (to jsem byla hodně překvapená, když jsem dostala za 2 a ještě jsem byla nejlepší :-P)
Konečně je zpátky ten normální život :D No, "normální" do té doby než jsem nastoupila na brigádu :D Ten už jenom doufám, že mně přijmou alespoň někam na vejšku :D

3 Baryn Baryn | Web | 2. června 2017 v 14:52 | Reagovat

Ta pravidla pro odstavce mi přijdou šílená. Vždycky se normálně odsazovala jenom trochu na začátku každého odstavce a najendou si každý vymýšlí pravidel, že by se z toho zbláznil. :( Každopádně k odmaturování gratuluji a chápu ten pocit... ehm... ničeho :D Mělo jsem to stejné.
Mimochdoem, zpětně musím uznat, že ty věty, které jsem také nenáviděla, jako "Maturita je jednoduchá", josu více než pravdivé. S tím zkurveným zkouškovým na VŠ se to srovnat nedá. :D

4 D D | Web | 2. června 2017 v 16:00 | Reagovat

Já si třeba teď po letech říkám, proč jsem do té maturity a střední školy vůbec šel, protože jsou mi úplně k ničemu. Už když jsem školu skončil, chtěli všude praxi a v dnešní době berou do fabrik i se základní školou. Co se týče samotné zkoušky, nepřišla mi tak hrozná, ale také jsem se na ní poctivě připravoval a nemusel se pak zbytečně nervovat. Složil jsem ji v klidu a s čistým svědomím a ti, co ji nedali si ji doděli v září nebo pak v lednu. A ač to udělali později, má jejich papír stejnou váhu jako ten můj a je jim úplně stejně bez praxe k ničemu.

5 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 4. června 2017 v 9:46 | Reagovat

Gratulujem k maturite, že už je za tebou :) A rovnako aj to, že ideš na výšku, na ktorú chceš ísť :)
Ja som to s maturitou mala podobne, tešila som sa akurát z toho, že mi volal Sajfa z rádia a s ním som o tom, ako maturita prebiehala debatovala. Inak ma vôbec nič neprekvapilo, po týdžni som aj na muturu zabudla a od kedy ma prijali na výšku sa ma na maturi nikdy nikto nespýtal :D
Inak to s odstavcami je teda novinka, neviem, či aj u nás sa to zavieldo páč nesledujem také novinky, ale na mojej mature sme to robili klasicky na šírku palca :D

6 alandel alandel | Web | 4. června 2017 v 10:36 | Reagovat

mňa maturita ešte len čaká tak uvidím,či to budem mať pododbne :D  :D

7 Janinka Janinka | E-mail | Web | 4. června 2017 v 12:41 | Reagovat

Z maturity jsem taky neskákala radostí. Jen se mi hrozně ulevilo.

8 gitty93 gitty93 | E-mail | Web | 4. června 2017 v 19:27 | Reagovat

ale maturita vážně byla lehká :D když se dobře vyberou předměty, člověk se nemusel ani učit, stačilo využít jen vědomosti načerpané za 4 roky studia
a ty povinné části? když si dáš matiku, tak se ani nezapotíš a čeština je vlastně taky jen o tom přečíst si pár knížek.... doslova splněný sen, učit se čtením něčeho, co tě ještě baví :D

9 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 4. června 2017 v 21:05 | Reagovat

[8]:
Když se dobře vyberou předměty... to zní dobře :D
Víš, čeština je povinná (ale není těžká, to uznávám), v mém případě je jen možný cizí jazyk, protože matiky jsme v průběhu čtyř let měli tak málo, že ji prostě zmáklou nemáme. Takže na matiku můžeš v mém případě zapomenout :-D

Jo, a ty další povinné předměty ze kterých čerpám po čtyři léta studia jsou sice fajn, jenže to jsou předměty z oboru na který se nikdo nenamáhá dělat učebnice. Takže jedině z čeho vycházím jsou materiály, které zpracuju podle pokynů vyučujících. Takže strašně fajn, nikdo nemá jednotné materiály, protože vyučující odchází a přichází (v průběhu čtyř let) a jdeme dělat maturitu, prostě leháro :D

Asi bych tak nenadávala, kdyby ta maturita nebyla rozházená na tolik týdnů. Začali jsme počátkem dubna. No a skončili na konci května. A mezi devíti zkouškami týdny čekání... Z psychologického hlediska to dá zabrat.

10 beepinka beepinka | Web | 6. června 2017 v 11:53 | Reagovat

Ještě jednou Ti moc gratuluju ♥! Věděla jsem,že ty to s naprostým přehledem zmákneš!!! :-)
Já si pamatuju,že já jsem byla šťastná,že už to mám za sebou. Úplně se mi ulevilo. ^^

11 Moomin Moomin | Web | 12. června 2017 v 12:09 | Reagovat

Já maturovala pár let zpátky - ten slavný Jidáš, jak to všichni kritizovali a pro mě to bylo naprosto stupidní, jelikož je to základní informace. Přece je Bible v osnovách hned v prváku, kdy se berou začátky písemnictví. Tolik k panu Iškariotskému a našemu hloupému národu.
Slohovky jsme měli fajn. Já měla u čj u ústní Smrt krásných srnců. A o autorovi jsem vůbec radši nemluvila, jelikož jediné, co jsem věděla bylo - byl to český autor. Takže jsem to krásně všechno obkecala :D řekla jsem ještě obsahy děl od dalších autorů (Němá barikáda, Romeo, Julie a tma, Spalovač mrtvol) a pak jsme přešli k druhému textu, jelikož jsem přece všechno věděla, nemělo smysl to zdržovat vyptáváním. Jo systém "když něco nevíš, nezačínej tím" se mi vyplatil a o panu O. Pavlovi nepadlo ani slovo :D Taky mi nakonec strhli jeden bod.
Neboj, nejsi jediná, kdo se pozastavil nad logikou toho, jak máš u slohovky z češtiny času jak kráva a u angličtiny tak málo, ale i tak se to dá s přehledem napsat. Já pak už nevěděla, co dělat, když jsem dopsala aj a měla ještě času dost.

Který cizí jazyk jsi teda dělala?

Já měla dvoje zkoušky z odborných, při první jsem si vybrala otázku, která se vlastně skládala ze dvou otázek ze dvou různých předmětů a tu jednu jsem si úplně celou vyvařila na potítku z vody. No ale dostala jsem od té zkoušející pochvalu, že to byl úžasný výkon a dostala jsem 1. Druhá bohužel nebyla už tak šťastná a já sice měla jednu otázku, kterou jsem uměla jako Pán Bůh, ale ta druhá byla jediná otázka z TMY, kterou jsem se neučila, ostatní jsem uměla a tak jsem tak potila krev, pot a slzy a výslednou jsem měla jedinou 3 u maturity.
Domů jsem přišla unavená a nevím jak popsat můj stav asi dohromady od všeho něco: naštvaná, zklamaná, znechucená. Ale taky jsem nebyla vůbec šťastná.

A že lidi tvrdí, že je to lehké a že se na to ani nemusíš učit, tak ti ať jsou do pekla!

Gratuluji ti, jsi moc šikovná, ale věděla jsem, že ty to zvládneš ;)

12 Psiren Psiren | E-mail | Web | 13. června 2017 v 14:18 | Reagovat

Maturovala jsem v roce 2011. Vidím, že mnoho se nezměnilo :D
Gratuluji, žes to dala, mě teď maturovalo pár kamarádek a prý to nebylo nic moc :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama