"Od nejranějších let jsem viděl propast mezi myšlenkou a jejím vyjádřením. Bohužel jsem nikdy nebyl schopen uspokojit svou duši: nikdy jsem nedokázal přenést na papír své představy."
Beethoven

REKLAMY, PŘIPOMÍNKY, ODPOVĚDI, VZKAZY - ZDE


PROJEKTYBloguji už nehorázně dlouho a za tu dobu jsem napsala plno příspěvků. Vybrala jsem zlomek těch, které považuji za lepší a které mě vystihují. Seznamte se se mnou skrze psaný text:

X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X

***

Anime výzva: 1. Nejvěrohodnější vyobrazení veřejné knihovny v anime

Sobota v 18:07 | Naoki-Keiko |  Pro OtakuV anime filmu Whisper of the heart hraje veřejná městská knihovna významnou roli. Jakou, v tomto článku není důležité. Důležitější je, že tato knihovna opravdu funguje a mohla by fungovat i ve skutečnosti.

Předně proto, že divák nevidí pouze interiér, ale i exteriér.A dokonce i chyby. Knihovna se nemá nacházet na kopci a musí mít bezbariérový přístup, což schody nejsou.

Knihovna je uvnitř velká. Má přízemí a patro. Velká okna aby bylo vidět. (Když půjdete třeba do Moravské zemské knihovny v Brně, vypadá to tam obdobně.)


Knížky mají nějaké řazení. Níže na obrázku je signatura znázorněna červeným kolečkem. Díky tomu se ví, kam který dokument patří. Je to asi první anime s knihovnou, kde na to tvůrci nezapomněli.


Jsou označovány i celé sekce. Níže jsou označeny regály bílými tabulkami. Je pak jasnější co tam je a lépe se dá něco najít.


A nakonec čítárna v knihovně. Domnívám se, že jde o čítárnu a ne o studovnu, protože:

  1. je v otevřeném prostoru mezi regály a uličkami pro chození tudíž je nutná ohleduplnost, ale nelze si vymrčet absolutní ticho, protože to prostě nejde
  2. je to veřejná knihovna a je větší šance že ty stolečky a židličky budou čítárnou více než studovnou

P.S: i veřejná knihovna může mít jak studovnu tak čítárnu, záleží na prostředcích a velikosti

P.P.S: ne každá studovna je v uzavřeném prostoru. V tom případě na to upozorňuje vývěska, zaměstnanec či typ knihovny. Univerzitní, vědecká, odborná knihovna bude mít spíše studovnu než čítárnu (chodíte si tam většinou něco vtlouct do hlavy, ne si jen tak číst).

Ve filmu je ještě několik milých detailů o knihovnách. Například, že knihovna přechází na elektronický katalog a pomalu vyřazuje lístkový z provozu.

Ohledně reálií jsem vcelku spokojená. Studio Ghibli při tvorbě svých filmů si dává opravdu záležet.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Moomin Moomin | Web | Neděle v 21:00 | Reagovat

Moc se mi líbí že sis udělala takovou svou výzvu.
Tedy až na ten nedostatek s bezbariérovým přístupem je to skvělá knihovna ^^

2 Nagis Nagis | Web | Pondělí v 16:37 | Reagovat

Wow tak tomu opravdu říkám nejvěrohodnější knihovna. A ta značení mě opravdu dostala, jde vidět že si na tom dali záležet.

3 Calime Calime | E-mail | Web | Pondělí v 18:01 | Reagovat

Studuji knihovnictví, takže článek oceňuji. K bezbarierovému přístupu se musím zmínit, že bohužel mnohé knihovny ho nemají - ze 2 027 knihoven podle průzkumu nemá bezbariérový přístup 1 052 knihoven (průzkum z roku 2016).
A například NTK má patra, která jsou klidová (pokud se nemýlím, tak má i studovny, ale do těch je přístup omezenější) a tam se doopravdy ticho musí dodržovat. Takže ano, existují i čítárny s klidovou zónou. :-)
A jinak díky za typ, tenhle film jsem ještě neviděla :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama