Živá a stereo...

25. června 2017 v 17:45 | Naoki-Keiko |  FILM & SERIÁL
Seriál "13 reasons why" zachvátil blogovou komunitu a celkově pubertální sféru. O jeho existenci jsem se dozvěděla na blogu. Vskutku říct, je to zajímavý seriál. Ale asi to píšu proto, že po letech dekády "čínských pohádek" je to moje první puberťácká, americká premiéra.

Seriál líčí o životě, lépe řečeno, o sklonku života, středoškolačky jménem Hannah Bakerová (doufám, že nevadí to skloňování, ukamenujte mě), která si jednou vlezla do vany, pustila vodu, vyhrnula si rukávy a pořezala se do žil tak šikovně až o většinu krve přišla. A umřela. Ještě před tím si ale dala práci s nahráním třinácti audiokazet se třinácti důvody, proč k výše vypsanému aktu, došlo.

Hlavním (živým) hrdinou je Hannin spolužák Clay Jensen. Po smrti dívky se mu dostane do rukou balíček s třinácti magnetofonovými kazetkami a mapou. A protože je Hannah tak strašně "hodná" prozradí hned na úvod, že každý, kdo tohle poslouchá je odpovědný za její sebevraždu. Tím pro chudáka Claye začíná cesta očistcem. Každá kazeta je totiž věnována jednomu člověku (a důvodu) který Hannah navedla na cestu sebevraha. A tak se nejinternější tajemství o třinácti důvodech (a lidech) se dostávají ke sluchu ostatním Hanniných domnělých vrahů. A to nemůže skončit dobře.HANNAH A JEJÍ DŮVODY

Se dají rozdělit do dvou druhů: Důvody, které nejsou příjemné a měly by se řešit x Důvody, které nejsou příjemné a normální člověk je hodí za hlavu
Do první kolonky, která by se měla řešit (ale ne sebevraždou) by se dal zařadit: stalking, neschopnost školního psychologa, svědectví při znásilnění…
A i u těch závažnějších problémů se dá namítnout, že si za ně může Hannah sama. Například, když vím, že mě někdo stalkuje tak si u svého pokoje budu večer zatahovat závěsy nebo žaluzie…
Do druhé kolonky patří: líbání se se zmetkem, který pak rozhlásí, že je děvka; pomluvy od kamarádů; pitomý seznam fyzických předností holek na škole nebo třeba zveřejnění básničky (anonymně) ve školním časopise či odmítnutí pohlavního styku.DOMNĚLÍ VRAZI

Hannini domnělí vrazi je škála pestrých osobností. Od absolutních ubožáků po násilníky. A taky hlavně lidí, kteří až do dostání kazet netušili, že Hannah něco provedli- nebo věděli, ale nikdy by je nenapadlo, že se kvůli nim ta nicka zabije (jako, kdo normální by se kvůli těmto věcem zabíjel, že). Mám teorii, že Hannah experimentovala se smrtí a rozhodla se pro sociologicko-psychologický pokus. Nahraje pásky s triviálními důvody své sebevraždy, zabije se a pak bude z očistce sledovat jak "její vrazi" ztrácejí pojem o soudnosti a normálnosti.HANNAH A JEJÍ VNÍMÁNÍ PROBLÉMŮ

Hannah někdy ve druhém díle (pokud si pamatuji) zmiňuje teorii chaosu. Aplikuje ji na své dosavadní problémy. Samotným problémem, ale je, že to co se Hannah dělo, nebylo zapříčiněno teorií chaosu, ale pomluvami a blbostí sebevražedkyně.
Každý jsme jinak citliví, ale není možné, aby se někdo chtěl zabít kvůli anonymně vydané básničce, rozmazané fotce či nabourání STOPky.HANNAH A VNÍMÁNÍ VZTAHŮ

Asi nejpikantnější část seriálu. Hannah si neustále stěžuje jak trpí samotou, jak se o ni nikdo nezajímá a trpí paranoiou, že každý kdo viděl její rozmazanou fotku, kde jí vyčuhují dva centimetry kalhotek, se proti ní spikl (takže všichni).
Nejsem si jistá, co si Hannah představuje pod pojmem přátelství. Má nejlepší kamarádku Kat, která se odstěhuje tisíce kilometrů daleko a pak už o ní nepadne ani slovo. To jako přátelství končí, když se od sebe odloučí dva lidi pouhou dálkou? V době, kdy můžeme být v kontaktu neustále?
Ani takový Tony nemůže být její kamarád. Asi proto, že jí spraví auto, když to potřebuje, půjčí ji bez okolků magnetofon a neptá se proč, či si spolu vyměňují hlášky a vtipy, když se někde potkají.
A nakonec Clay, spolužák ze školy se kterým má společnou brigádu v kině a tak spolu dennodenně tráví večery prací a povídáním si a je vidět, že si rozumí. Baví se spolu i ve škole. Vlastně tak nějak všude, kde na sebe narazí.


*
V tomto bodě mě a bráchovi seriál připravil hodně zábavy. Epizodu co epizodu jsme vedli vášnivé debaty na téma "čím si Clay zasloužil dostat se na seznam lidí, kteří Hannah dohnali k sebevraždě" (horkým favoritem byla Clayova výtka vůči Hannah, že všechno moc dramatizuje- no, to je trauma až za hrob, na druhou stranu jsme úplně vyloučili sexuální obtěžování, protože Hannah by Claye určitě přeprala…)
*

No a pak je tu spousta jejích domnělých vrahů, kteří o ní měli zájem a chtěli se s ní bavit a ne vždycky jí chtěli jenom ublížit
No, a i když má Hannah kolem sebe tolik lidí, kteří se o ni zajímají v míře normálních mezilidských vztahů, nemá vlastně žádný důvod zůstávat naživu…JAK OKOLÍ VNÍMÁ HANNAH
Protože je Hannah krásná holka s pěknými ženskými tvary, nemá o pánskou společnost nouzi. Je jasné, že jí to přináší dost problémů ale místo toho aby házela jistý druh zájmu za hlavu a držela se v bezpečné vzdálenosti od těch, kteří by jí mohli doopravdy ublížit, divák má pocit, že si mnohdy o své problémy s mužskými dost koleduje. Evidentní je to v epizodě dvanáct (teď čekám, kdy se do mě pustí všechny feministky…).
Co se týče dívek, Hannah je na první pohled sympatická. A spolužačky jí mají rády a vlastně nemá problémy se rychle s někým skamarádit (a pak se to vždycky domotá) anebo je jim úplně ukradená. Čímž Hannah opět velmi "trpí".
Zkrátka řečeno, proti Hannah obecně nikdo nic nemá do doby, než se zabije a nechá "vrahům" své kazety. Pokud ji někdo nemá rád, je to v rámci normálních mezilidských vztahů (to že se s lidmi občas nepohodneme je normální). Jsou tam chvíle, kdy se to pokazí, ale mnohdy se do těch problémů dostane sama Hannah s těmi svými pseudohlubokými názory na svět.

Nejsem odborník na sebevrahy, jen si nejsem jistá, jestli bych kazety na které jsem vylila svoje srdíčko proč se zabíjím pomalovala kytičkami, mráčky a zvířátky v pastelových barvách. Ne, ta duha se tam vyblila omylem...


VÝCHOVA DÍVEK V AMERICE?

Nejen od epizody jedenáct mě na tomhle seriálu zaráží jedna věc. Celý seriál na mě působí, že americké puberťačky, když jdou na rande nebo se někde o samotě zakecají s klukem, který se jim líbí, že to musí zákonitě skončit sexem. Asi tomu tak v realitě není, ale stejně. Například právě v jedenácté epizodě mi přišlo, že Hannah, která si při "akci a reakci" uvědomila, že sex nechce, začala panikařit spíš proto, že nevěděla co by s klukem o samotě mohla dělat jiného než se s ním milovat, když už se do toho pustili.
Jako by se cit nedal vyjádřit jinými fyzickými akty, ale jenom pohlavním stykem. Takže nevím, proč jsme vymysleli pojmy jako objímání/ tulení/ mazlení/ líbání/ hlazení se…


On problém tohoto seriálu nebyl jenom v Hannah. Když domnělí vrazi obdrží kazety tak místo toho aby zachovali klid a někomu to hned nahlásili (například policii nebo rodičům), začnou mezi sebou hrát rozporuplné šarády, při kterých jde nejen o psychické zdraví, ale i o to fyzické. A o jejich budoucnost.
Postavy se mnohdy nedokázaly vzepřít osudu přichystaným od Hannah. Jako by bylo zavrženíhodné, když se neporovnáte s psychicky labilní kamarádkou (např. kazeta číslo dvě) a ona se "kvůli vám" zabije.
Hlavní hrdina mě docela zaujal svou rozporuplností. Snažil se vynášet soudy nad ostatními a přitom sám tápal v nejistotě. I když na druhou stranu chápu, že když s někým máte docela dobré vztahy a on se zabije a obviní vás, že můžete za jeho smrt, tak vás to zarazí a uvede možná do nejistoty, cože jste to vlastně udělali… (a začne vám z toho hrabat). Asi si mě nakonec získal tím, že se nechtěl řídit Hanninými pravidly o tom, jak se má sám sebe trestat za její smrt a místo toho se později snažil vyřešit některé záležitosti, které ze smrti Hannah vyplynuly (možná aby se už úplně nezbláznil).A TEĎ TO DOBRÉ

Výše jsem únavně (a asi i nudně) vypsala, že jádro pointy seriálu není úplně povedené. Kdyby se Hanniny důvody k sebevraždě podobaly opravdovému týrání a hlubokým depresím, seriál by na nelogické stránce věci vůbec netrpěl.

Je to víceméně školní drama a tak se vše odehrává ve třídách, školních chodbách, jídelnách a dalších místech, která puberťáci navštěvují. A někdo si víceméně vyhrál, aby scéna vypadala, že se vše odehrává v roce 2017 a ne na konci devadesátek nebo tak. Stejně se to má i s tím, co mají ta děcka na sobě.

(Může to znít povrchně, ale člověk má hledat vždy to dobré i na věcech, které se nepovedou. Mohla bych omílat, jak to má špatnou logiku věci, ale co bychom z toho měli, že?)


Je to také asi první počin, kde jsem spokojenější s herci než postavami. Je fajn, když máte před kamerou fotogenické lidi, moje estetické srdce plesá. A je také věrohodnější, že Hannah měla u kluků takový ohlas. A i když nejsem odborník, přišlo mi to chvílemi dobře zahrané. (Pokud zrovna všichni nevyváděli nějaké nelogické pitominy).

Pokud postavy neblbli s nějakými pseudomoralistickými kecy, bylo docela příjemné je poslouchat. Clayův sarkasmus se do kontextu docela hodí a jeho kamarád Tony má trefné připomínky. I ostatní postavy umí dobře perlit. A chvílemi je to docela věrohodné, například s upřesněním na "takovou tu pomalou písničku".


Jak esteticky tak zvukově je seriál velice dobře vyřešený. U titulků se pokaždé zvukový doprovod střídá, takže dohromady zazní třináct písní. Soundtracky také nejsou špatné. Texty písní se často dotýkají problematiky mezilidských vztahů jako například šikany, utiskování atd.- mnohdy jsou texty "hlubší" než samotný seriál.Největší předností seriálu je střih. Dost často se střídá minulost s přítomností, různé pohledy postav (především Claye a Hannah) na stejnou situaci a taky hypotetické závěry (co by se stalo kdyby…). Někdy si seriál dovolí i prolínání dvou realit. A ono to funguje. V pohodě se vyznáte v tom, kdo kam patří, která část patří ke které (co je po Hannině smrti a co je její vyprávění apod.). Alespoň kvůli tomu střihu by si seriál zasloužil být sledován.


Jedna z mála věcí ( a nehezkých věcí), která se mi na postavách líbí, je jak umí lhát a něco si nalhávat. Přeborníkem ve lžích je pravděpodobně Clay i když tak vůbec nepůsobí (například když se jej Tony ptá jestli už viděl mrtvolu, tak to C. popře, přestože v desáté epizodě s kazetou věnované Sheri si uvědomíte, že lhal- nebo si něco nalhával). Tyhlety naoko bezvýznamné lži vytváří zajímavou atmosféru příběhu. Možná některé diváky udržují v napětí. Každá postava, každý na první pohled bezvýznamný čin, má v příběhu nějaký význam. Například postava Jeffa, kterému Clay pomáhá s učením působí zezačátku jako komická vsuvka do "dramatu" ale v druhé polovině seriálu se ukáže jako zásadní kámen úrazu.

Další věc, která mě velmi překvapila byla Hannina sebevražda. Ukázali ji zcela otevřeně a jako by najednou seriál pozbyl všechny zbytečné emoce, které v sobě měl.TAK A CO JE POSELSTVÍ SERIÁLU

V původní záměr asi byl předat poselství, že slova jsou silnější než meč a i obyčejné věty mohou člověku velmi ublížit. Dále pak, že šikana na nás číhá všude a je i tam, kde ji my sami nevidíme. Tohle by bylo ok, kdyby ovšem seriál nevypadal, tak jak nevypadal…
Spíš bych to viděla na závěr jako "naučte se číst myšlenky lidí jinak se kvůli vám zabijou a budou vám to ze záhrobí předhazovat den co den" či "hoši, můžete být ke svým vyvoleným sebeohleduplnější a sebepozornější, ale pokud se něco pokazí bude to vždy vaše chyba za každou cenu" anebo "sebevražda je vlastně překroucená vražda, takže všichni jste vrazi až na samotného sebevraha".


Asi jsem dost spoilerovala, ale 13 reasons why se tak řítí internet, že každý, kdo jej používá už může tušit o čem seriál je a kam se odvíjí. Uvedla jsem důvody, co při sledování můžete čekat. Ale každý má svou pravdu, to je jisté. Zajímalo by mě, co jste od seriálu očekávali vy (nebo očekáváte) a jak se vám nakonec jevil (nebo jeví, pokud jej máte rozkoukaný).
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MagicMax MagicMax | Web | 25. června 2017 v 18:06 | Reagovat

Takže moje zbožnované kazety jsou... záporná postava :D To je teda dobrý!!!! :D

2 naoki-keiko naoki-keiko | 25. června 2017 v 18:44 | Reagovat

[1]: Chuděry kazety za nic nemůžou... to ten obsah XD

3 Blackie✰ Blackie✰ | E-mail | Web | 25. června 2017 v 20:10 | Reagovat

Za celou dobu co jsem seriál sledovala jsem nedokázala soucítit, projevit nějakou lítost. Ne vážně. Hannah a její důvody. Okey. Někomu to může ublížit, ale v tomhle případě byla sebevražda a hození odpovědnosti na druhé (všichni na kazetách) prostě hnus. Nemluvě o tom, že Hannah si od sebe odstrkávala Claye a to byl podle mě jediný kdo jí měl rád bez ohledu na řeči co o ní kolovali.
Jediná chvíle, kdy mi bylo do breku ba dokonce ukápla slza, byla ta část s Jeffem a jeho osudem. Nezasloužil si to, mohl dostat více prostoru.
Tohle byl snad jediný seriál, kde jsem většinu postav nesnášela.
Ačkoliv jsem si hodně oblíbila Tonyho a Justina i po tom jak se vlastně choval. Ale také to neměl jednoduché. A vážně by mě zajímalo co udělal/co se stalo s Alexem. Oh a vícde prostoru pro Skye! :D
I přes většinu negativ vůči serálu co se postav a průběhu týče, jsem ráda že jsem to viděla a určitě se na to časem podívám znova.
A teď se bojím, že můj komentář je krapet zcestný....

4 Atheira Atheira | Web | 25. června 2017 v 20:17 | Reagovat

Jeden z nejlepších článků na toto téma. Fakt. Nevím, jestli má smysl k tomu ještě něco víc říkat. Vystihla jsi to, myslím, velmi výstižně a obsáhla jsi, co šlo. :-D

5 Míša Míša | E-mail | Web | 25. června 2017 v 20:55 | Reagovat

Já mám na tenhle seriál 2 pohledy.
1. lidi by si měli uvědomit, že i maličkosti mohou lidem okolo ublížit víc, než si myslíme. I nějaký "hloupý" puberťácký vztah může člověku ublížit víc, než jak se okolí může zdát. I hloupá poznámka může bolet.
2. kdyby každý komu se děje něco špatného měl spáchat sebevraždu tak by tady moc lidí nezůstalo.
Ale jak jsem uváděla v první části, chápu, že tvůrci chtěli poukázat, že bychom měli být více chápaví vůči lidem okolo. Možná, ale až moc přehnaným způsobem..

6 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 25. června 2017 v 21:18 | Reagovat

Jenom mě zaráží to tolikrát zmíněné sousloví "normální člověk". Podle mě bylo docela dost zřejmé, že Hannah je na tom, co se psychické lability týče, trochu jinde než "normální člověk," a troufám si říct, že už to silně začínalo zavánět depresí. To, nad čím by "normální lidé" mávli rukou a šli dál, pro někoho méně odolného může být něco, u čeho dál jít prostě nemůže. "Normálním lidem" může připadat jako drama queen nebo attention whore, co řeší (pro ně) kraviny, ale ono se urychleně soudí hrozně jednoduše. A obzvlášť z druhé strany.

Navíc, tohle už je několikátý článek na 13 Reasons Why, který čtu (a většinou mi to prostě nedá, abych se nevyjádřila), a docela mě udivuje, jak prakticky všichni ignorují skutečnost, že se to Hannah solidně sralo i doma. Neříkám, že Hannah byla dokonalá, ale u spousty věcí to její permanentní odsuzování ze strany diváků pochopit nedokážu.

7 Adel Kitty Adel Kitty | 26. června 2017 v 8:09 | Reagovat

Nějaké to poselství seriálu je fajn, ale měli by na začátek seriálu hodit nějaké upozornění pro diváky, protože pubescentní děti si to mohou překroutit a samy pak dělat podobné blbosti.
Moje sestra seriál viděla a prý je dobrý, ovšem nevím proč, ale nějak si mě stále nezískal. Není důvod ho vidět :)

8 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 26. června 2017 v 10:28 | Reagovat

Další článek, který mě přesvědčil se nedívat, protože bych se jenom naštvala. Nejspíš bych na hlavní postavy neustále nadávala, alespoň podle názorů zatím všech, co to viděli a je jim nad dvacet... a často i těch pod :D Alespoň mě ale přivedl k jedné nové dobré písničce, kterou jsem doteď neznala.

9 Eliss Eliss | Web | 26. června 2017 v 13:05 | Reagovat

Viděla jsem jeden díl a stačilo, Hannah nesympatická, celkový dojem nestál za nic...

10 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 26. června 2017 v 16:11 | Reagovat

Budu necita, ale taky jsem moc s Hannah nesympatizovala. Vlastně mi je fuk, že se zabila, spíš mě sere to, že to takhle hodila na ostatní.

11 Cecílie Cecílie | Web | 26. června 2017 v 19:24 | Reagovat

Brrr, tak na to se koukat nebudu. Zničit život sobě a ještě spoustě dalších, to asi nebyla úplně normální.

12 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 26. června 2017 v 19:59 | Reagovat

[8]: No mě je přesně dneska dvacet, takže to vyrovnávám :D

[6]: Ok. Možná je ta největší tragédie to, že si u Hannah nikdo neuvědomil, že potřebuje odbornou pomoc. Na druhou stranu po její smrti a po vyslechnutí kazet si mohl někdo z jejích "vrahů" uvědomit, že ty důvody nebyly jen tak a že je na Hannině vnímání vztahů a ubližování něco špatně. Ale ne. Nanejvýš o ní řekli, že je lhářka. A lhář a nemocný člověk není to samé. Tím utvrzovali, že Hannah byla "zcela normální holka", které jisté důvody dohnaly k sebevraždě. Pro puberťácký seriál nebylo až tak zjevné, jak na tom má Hannah vlastně se zdravím být. Prostě matoucí. Aspoň myslím.

Sice její rodiče měli dost práce s obchodem, ale přišli mi oba velice fajn (neměli na ni nesplnitelné nároky, měla docela volnost, chtěli aby dělala co sama chtěla, nezlobili se na ni kvůli těm penězům dlouho...). Rozhodně ne jako u Justina o kterého se jeho matka vůbec nestarala.

13 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 26. června 2017 v 20:42 | Reagovat

[12]: S těmi rodiči ... jo, možná na tom má podíl i to, že jsem četla knižní předlohu, kde bylo vysloveně řečeno, že si její máma ani nevšimla toho, že si takhle razantně ostříhala vlasy.

14 Maya Maya | 27. června 2017 v 13:40 | Reagovat

Bože jsem tak ráda, že jsem nezačala tento seriál sledovat. Jednu dobu nebylo co dělat a název nezněl vůbec špatně, naštěstí volba padla na American God´s.
Z tvého pěkně napsaného článku spíš lituji osoby, které Hannah označila za své údajné vrahy. Celkově z toho vychází jako "nána" neumějíc řešit své problémy, tak to radši hodí na ostatní a spáchá sebervraždu pro důležitost jejích zpráv....

15 Polly Polly | Web | 28. června 2017 v 7:51 | Reagovat

Ono to vlastne znie super... iba mám pocit,že je to presne ten seriál, v ktorom by som hlavnú hrdinku strašne neznášala.

16 Penny Penny | Web | 28. června 2017 v 22:20 | Reagovat

Mě tedy strašně překvapilo, jakou popularitu seriál nabral a celkem mě i štvalo, že jsem o tom na každém kroku slyšela. Asi nemám ráda "mainstream" věci a pokud už jo, tak se na to dívám pár let po tom dlouhodobém trendu :D
Seriál jsem neměla v plánu si pustit a tys mě v tom utvrdila, takže díky :D

Btw, tu výzvu jsem si "vypůjčila" od Affka (jen tu ikonku jsem si "udělala") a to zase od někoho jinýho, takže bych to tebou neřešila a klíd'o to šla zkusit :D

17 Den Den | E-mail | Web | 3. července 2017 v 0:41 | Reagovat

Hned po zhlídnutí seriálu jsem z něj byla úplně nadšená, ale jak šel čas, tak jsem s odstupem (časovým i emocionálním) zjistila přesně ty samé věci, které popisuješ ve článku... Myslím, že ač se dá najít podivností (hlavně co se Hannah týče) a "plot holes" v seroši nejen pár, rozhodně stojí za to se na něj podívat (už jen kvůli Tonymu, Jeffovi a Skye -- moje skořicové rolky, lol). A co se grafičnosti týče, myslím, že je to jako každý druhý americký snímek, akorát tenhle je určen pro teeny, takže má hned každý strach, aby to někdo nenapodoboval :-( Já teda rozhodně nelituji a doporučuju, ať už si ale každej udělá názor sám :-)

Super článek a recenze, dle mě jsi všechno vychytala, akorát ses teda pěkně svezla po Hannah (chudák, ale trochu si to zasloužila, takže plus body Tobě) :-D

18 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 4. července 2017 v 18:17 | Reagovat

[3]:Tvůj koment je fajn, není bezcenný. Tak sebevražda je především záležitost samotného sebevraha. Takže Hannah, to že to hází na ostatní je od ní hnusné. Jedna moje kamarádka se o tom vyjádřila dost přesně- oni ji sice (metaforicky) dali do ruky žiletku, ale bylo už jen čistě na ni jestli se podřeže, nikdo jí ruku nevedl. Mohla ji klidně zahodit.
No v seriálu je řečeno, že Clay doopravdy kašlal na to, co  koluje za pomluvy o Hannah. Není to jen tvoje domněnka. Což je vlastně docela smutný.
Jj, Skye je docela zajímavá, už se kvůli ní těším na pokračování.

[4]:Děkuju, zkus ale určitě tenhle článek http://lumenn.blog.cz/1706/13-reasons-why-why pokud se ti ještě nedostal pod monitor. Je kratší a výstižnější než ten můj ;)

[5]:1, i hloupá poznámka může bolet ale neměla by tě dohnat k sebevraždě
2, nezůstal by asi tady nikdo. I těm "zlým trápitelům" se dějí ošklivé věci
Je to podcenění šikany a sebevraždy. Je to výsměch pro každého kdo byl šikanován anebo se pokusil o sebevraždu. Jako po poutavé stránce dobrý, ale edukativní funkce to teda nemá.

[7]:Hele toho se taky bojím. Bráchovy (je cílová skupina) spolužačky jsou z toho seriálu úplně mokré (jak mi říkal), ale naštěstí tam řeší jenom pohlednost herců opačného pohlaví. Ale jednou bude nějaká "oduševnělá" náctka řešit to "deep"  poselství a něco se stane.

[9]: Není nutné pokračovat ;)

[10]: [11]:
Pohoda. Já to docela vidím stejně. Zničila svoje rodiče, lidi kteří ji měli rádi, ti co byli opravdu hnusní spíš poštvala proti těm kteří si jí nějak vážili. No, psychohazard na entou prostě.

[14]: Jo, je to docela nána. Anebo je psychicky narušená a nikdo se neobtěžoval o tom důrazně zpravit diváky.

[15]: Zkus to kvůli těm dalším postavám, které jsou docela fajn

[16]:No, rozhodně od seriálu nechci nikoho odradit. Třeba to zkus za pár let :)

[17]: Jo, je tam plno nevyřešených věcí, takových maličkostí. Ten střih mi ale přijde hodně dobrý. Například když si Clay tře kořen nosu a když dává prsty pryč je najednou zpátky ve flashbacku. Nebo, že Hannah "projde" kolem svého pietního místa a najednou je zpátky ve "svém" čase. Nikomu nic neberu, ale prostě si myslím, že si s tím někdo vyhrál ;)

19 Eli Eli | Web | 4. srpna 2017 v 18:19 | Reagovat

S tvými názory naprosto souhlasím. Je pravda, že některé důvody byly prostě absurdní a všechno se mohlo utnout již v začátcích. Hannah byla vlastně šťastná holka se spoustou možností, tak proč prostě nešla a někomu se nesvěřila, neudála násilníka?
Je to smutné, ale tyto důvody nejspíš k sebevraždám vést mohou - důvody, které by vůbec neměly vést k ukončení života.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama