Zabiju se protože….

10. července 2017 v 22:22 | Naoki-Keiko |  STUDENT
Po shlédnutí seriálu 13 reasons why o kterém jsem již napsala recenzi, jsem tušila, že to bude mít jistý dopad. Příběh o sedmnáctileté holce, která se zabije, ale dřív vyzpovídá svůj začátek konce do kazet a označí tak své důvody, své vrahy, kteří ji navedli na cestu sebevraha, má jasnou pointu- šikana je všude kolem nás, dělá s námi špatný věci ať už stojíme na jakékoliv straně barikády (oběť, agresor, přihlížející…) a bohužel některé už nejdou napravit, pokud budeme příliš otálet. Ok. Jo, super, edukativní myšlenka jak vystřižená z krizové intervence.Haha, jenže hlavní hrdinka seriálu a naše sebevražedkyně vzhledem ke svým postojům k normální holce daleko. Jen to v seriálu zapomněli říct (kniha obsahuje mírné náznaky). A čas od času si tohoto detailu (neprávem opomíjeného) někdo všimne. A pak do komentářů pod seriálem nebo na diskuzi napíše něco ve stylu:

"Ta holka je kráva. Zabila se kvůli hloupostem. Tohle není šikana, protože já jsem šikanu zažil a takhle růžově to teda nevypadá."

Různé obměny, různé dodatky, myšlenka stejná- Hannah to s tou útlocitností prostě přepískla.
Následně se pod prvním šrámem na kráse seriálu, objevují reakce typu:

"Jak něco takového můžeš říct? Že se k ní ten kluk choval mile? Ale on jí přece STRAŠNĚ ubližoval tím, že jí ničil psaníčka školního projektu/ vydal bez její svolení básničku/ a pár dalších důvodů… To přece byla šikana, tebe určitě nešikanovali, podívej se na ten seriál ještě jednou…"

Hm, takhle asi začíná armagedon, začátek konce, no a je to tady. Kdyby moje šikana na základce (a svým způsobem i na střední) probíhala tak, že bych psala úžasný básničky a nějaký borec by si dal tu práci je vydávat ve školním časopise, aby je četla celá škola, aby mě pomalu každý týden (co týden- den!) zval někdo na rande, že by po mém příchodu na večírek všichni bez posměšku skandovali moje jméno… hm, v Hannině podání ta šikana vlastně nezní vůbec špatně.

Jo. Ne. jsem dost sarkastická a vím to. Ale když se zamyslíte nad komentářem ve stylu "Hannah byla strááášlivě šikanovaná a všichni můžou za její smrt- bez výjimky", tak vám to tam nezačne rotovat? Jako vážně? Jaký je rozdíl mezi vraždou a sebevraždou? Kdo zasadí tu rozhodující ránu? No přece sám sebevrah.

No, takže jsme se dostali do bodu, kdy začneme šikanu přeceňovávat. Doteď jsme ta volání o pomoc, prostě "ignorovali" a teď nebudeme smět vyjádřit ani nesouhlasný názor, protože bychom tím někomu hrozně ublížili a on by si chudáček mohl něco udělat.

Tímto pohledem na šikanu se asi ze mě stal už dávno hrozně zlý agresor, který občas s pitomci nesouhlasí a dává jim to "strašně ukrutně" najevo. Bojte se mě. Abyste nebyli náhodou šikanováni mými názory…


Musím, ale říct, že jsem si seriál užila. Líbil se mi. Doporučuji to svým kamarádkám a těším se na druhou řadu, protože mě to vážně zajímá, čím a jak se to ještě víc zvrtne. Prostě námět alá "jedna nicka způsobila psychohazard" je neodolatelný. Tentokrát bez sarkasmu- dobře, tak napůl…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nauesin Nauesin | Web | 11. července 2017 v 14:14 | Reagovat

Ačkoliv se mi seriál taky hodně líbil, pořád jsem tak nějak přemýšlela, jak ho vlastně pochopit, na "kterou stranu se přiklonit". Někdy mi připadalo, že to Hanička strašně přehání, že "to nebylo až tak hrozné" a že by to snad šlo i jinak, než se zabíjet, třeba zajít za někým jiným než budižkničemu školním poradcem. A už vůbec mi nešlo do hlavy... no vlastně celá pointa těch kazet. Buďto se chtěla jednoduše sprostě pomstít a zničit těm ostatním život, nebo to bylo ospravedlnitelné tím, že za to opravdu mohli? Kdo ví. Na druhou stranu jsem stála při ní a chápala, že to pro její psychiku musí být hodně. Upřímně pořád stojím tak nějak mezi, vedle, mimo. Jak říkala Saku a že jsem si toho taky všimla, jen bohužel spousta lidí ne... Hannah neměla až tak normální psychiku, že ano...

2 D D | Web | 11. července 2017 v 16:45 | Reagovat

O tomhle seriálu slyším poprvé a už jen z popisu mám dost smíšené pocity.

Kvůli tématu bych se na to asi podíval, ale současně nevím co si tedy myslet o té hlavní hrdince. Šikanu jsem zažil na vlastní kůži a rovněž i ten nezájem okolí, který člověka deptá ještě víc. Zkušenosti mám bohužel i s pokusy o sebevraždu, ale jak tu tu Hannah popisuješ, mám pocit, že je to jen další seriál dělaný na efekt, který má vzbudit za každou cenu emoce, ač v tom žádný cit ve skutečnosti není. Možná tomu dám někdy šanci, ale moc mě to nepřesvědčilo, abych se na seriál podíval. Na druhou stranu, asi bych se na něj stejně nepodíval, když jsem o něm do teď neslyšel. :D

3 beepinka beepinka | Web | 11. července 2017 v 22:07 | Reagovat

Kámoš mi o tomhle seriálu říkal a jak to tak čtu,měla bych se na něj podívat :3

4 Atheira Atheira | Web | 20. července 2017 v 7:34 | Reagovat

Mně přijde lehce trapný, jak se hned začnou ozývat oběti šikany a začnou ti cpát, jak to nemůžeš chápat, protože... Jako by věděly, že to zrovna ty fakt nemůžeš pochopit. Co oni ví?
Já to ve škole taky neměla jednoduchý, a rozhodně ne v tom smyslu, že bych se ocitla na prvním místě seznamu holek s nejhezčím zadkem. :D

Ale jsem živá. Pořád děsně socialy awkward, ale žiju tak nějak v pohodě a s věcma už se tolik neseru jako dřív. :D

5 Eli Eli | Web | 26. července 2017 v 21:29 | Reagovat

Seriál nemám ještě dokoukaný, zbývá mi důvod 12 a 13, ale už teď z toho mám fakt smíšený pocity. Ale až doteď jsem nevěděla, že má/bude mít druhou sérii! Děkuji ti za tu informaci! Jak píšeš, je to neodolatelné! :-D

6 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 26. července 2017 v 21:30 | Reagovat

Velmi zajímavý a neobvyklý pohled. Jsem pro, konečně někdo, kdo na to kouká objektivně :-).

7 Nigredo Nigredo | Web | 27. července 2017 v 8:08 | Reagovat

Souhlasím. Seriál byl celkem zábavný, ale Hannah byla děsná drama queen. Jediný, co jsem považoval za celkem vážný byly důvody Marcus a Bryce. Jinak to byly spíš lichotky.

8 MorphoKeiji MorphoKeiji | Web | 4. srpna 2017 v 17:42 | Reagovat

Tyjo, super napsané. Upřímně, seriál jsem neviděla (neměla jsem tucha, že existuje?! :O), ale na základce bylo období, kdy tahle knížka frčela a všichni s ji půjčovali a žrali ji. A musím se přiznat, že jsem byla asi jedná, které to přišlo trochu hloupé. Taky jsem si zažila šikanu a je pravda, že když už je toho pak na vás moc, tak vás zabolí i ty menší věci, které se kupí. Jenomže ona Hannah se fakt zabývala hovadinama. Působilo to na mě takovým stylem, že ten autor se snažil dát všem těm potenciálním vrahům takový důvod, proč se zabila, aby se jim to zároveň dalo odpustit a zároveň to byl důvod k zabití. Jenomže právě kvůli tomu to tak pokulhávalo. Být ty důvody krutější, prostě skutečnější, příběh by byl úžasný, protože ten námět s kazetami mi přijde úžasný. Na druhou stranu ta kniha byla v knihovně zařazena pro mladé dorosty, což byla asi autorova cílová skupina, takže si říkal, že ty mladý holky tohle určitě přehlídnou. A asi je fakt, že většina těch, co to kolem mě četla, to fakt žrala. Ale jak říkám, četla jsem knihu, o seriálu jsem ani nevěděla, a může tam být hodně věcí jinak, jak známe dnešní filmografii.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama