Jak jsem měsíc nečetla knihy

6. září 2017 v 11:33 | Naoki-Keiko |  KNIHA
"Všichni si dávají výzvy, že za měsíc něco přečtou, ty se vyzveš k tomu, že číst nebudeš."


Výrok mé kámošky, který vystihuje pointu tohoto článku. Pokud sledujete můj blog déle, jistě jste si všimli, že skoro od jeho založení vždy začas zapíšu seznam knih, které jsem přečetla za jistý časový úsek (školní rok, prázdniny…). A pokud se na nějaký seznam podíváte, pochopíte, že já čtu hodně. Někdy až moc.


A to mě přivedlo na nápad. Tohle není hraní si na něco lepšího, ale mě se některé puberťácké aspekty vyhnuly. Do patnáctého roku života jsem nesurfovala na internetu (a to jsme jej měli, i počítač). A jediný rok mého života, kdy jsem dělala normální puberťácké blbosti ve velkém, byl asi patnáctý rok, kdy jsem dostala notebook (můj milááášššek) na kterém jsem strávila hromadu svého volného času, protože jsem si potřebovala svůj dárek užít, s tím, že ho dost často používám i dnes. Prostě jsem hodně četla a žila tak nějak ve svém světě. A co se týče knížek, mně se vyhnulo Stmívání a další young adult (pak jsem se jí naučila vyhýbat), tenhle level jsem prostě přeskočila a z dětských knížek jsem přesídlila na povinnou četbu a takovou tu "klasiku".


A když hodně čtete takové knížky, víte, kdy je asi chápete a víte, kdy je nechápete, začne se vám to rozlézat po mozku. Už milionkrát mě napadlo, jestli se náhodou nezatěžuju. Mám vysoké IQ a kdybych odložila ty Josephy Conrady a Prousty a všechny ty kecy o postkolonialismu a plně se zaměřila na učení a četla jenom čas od času nějaké braky jako moji "chytřejší spolužáci", jestli bych ten život neměla o něco méně složitý. Jen, že jsem to nikdy za druhý stupeň ZŠ a celou SŠ neudělala.


Před maturitním ročníkem jsem si založila sešit který se jmenuje "1001 věcí, které chci stihnout za deset let". Víte, já si ještě nedokážu představit život ve třiceti, ale v devětadvaceti ještě trošku jo. Za tu dobu už jsem pár položek splnila a vymyslela jich zatím jenom něco přes stovku. Začínám od maličkostí, jsou tam drobnosti i velké plány. Chci mít pocit, že jsem něco za těch deset let udělala. Začala jsem přesně před rokem (18.8. 2016), mám na to ještě devět let. A jedním z těch bodů zní "Měsíc nic nepřečíst".

Pomaturitní prázdniny před nástupem na VŠ jsou ideálním časem, jak si splnit některý z těch snů a přání. Už například pracuji na své Otaku výzvě, dívám se na všechny filmy Satoshiho Kona, zahrála si hru Life is strange.
Jedna položka (pořádí 138.) se jmenuje "jeden měsíc nic nepřečíst" a té jsem se teď o prázdninách vyhýbala. Proto, že o prázdninách se toho dá přečíst vždycky dost a také proto, že čtení knih pro mě není koníček ale návyk. Prostě něco co dělám automaticky (totiž nad obsahem přemýšlím, ale nedokážu si položit otázku proč to vlastně čtu- odpověď, že mě to zajímá je teď irelevantní).

Ale od 5. srpna, co jsem byla ve Vídni, jsem ani chvíli nečetla. A to jsem si sebou vzala dvě knížky. A tak mě napadlo, když uběhl týden a já se furt neměla na to čtení, že v tom zkusím pokračovat a splnit si tento bod ve svém seznamu.
Takže od 5.8. do 5.9….5.8. - 12.8.
Strávila jsem prodloužený týden ve Vídni. A krom výletů a nakupování a návštěvy koupaliště, jsem nehorázně náruživě psala jednu povídku (spíš už román), prostě jak mě napadlo jednotlivé scény, dělala jsem si poznámky k postavám, ději, psala to různými způsoby a pracovala na tom zběsile jako bych opravdu měla vydat knihu. Škoda, že po návratu domů jsem na to ani jednou nesáhla. Fakt škoda, musím se přemluvit, To psaní byl důvod, proč jsem se vykašlala na knížky.

12.8.-17.8.
Mou mysl zaměstnaly hry, které jsem si koupila ve Vídni. O víkendu dodatek ke hře The Sims- Volný čas. Musela jsem to nainstalovat a zjistit jaké jsou tam novinky. A od pondělí do čtvrtka úplně pro mě nový zážitek hra Life is strange , která mě pohltila.
V této době jsem vrátila všechny půjčené knížky. Jak jsem psala v recenzi na hru o tom jak jsem překvapená, že jsem všemu rozuměla, myslím si, že můj návyk ve čtení knih a zaměřování se na obsah zapříčinil, že jsem se vykašlala na broušení schopností v cizích jazycích. On knižní trh nebyl kdysi tak omezený jako dnes. A překladově byl i lepší, někdo říká, že mnohdy lepší jak originál. Například jediný překladatel, který kdy přeložil kompletní Shakespearovské dílo je Čech. A všechno co jsem hledala, jsem našla v češtině hezky na podnose. A tak jsem se šíleně zaměřila na obsahovou stránku věci, že už jsem nenašla v hlavě místo na broušení cizích řečí do nějaké použitelnější podoby. Je to jeden z hlavních důvodů, že jsem přestala na měsíc číst. Abych se zaměřila na cizí jazyky.17.-18.8.
Kamarádky. Krom toho, že jsem dohrávala hry, jsem se sešla i s několika přáteli, které jsem dlouho neviděla. A poznala nové lidi. A zkusila nové věci. A taky trošku zase nakupovala. Bohužel se objevil stín toho, že nebudu moct příští týden jen tak moc někam jezdit, kvůli brigádě, kde mě to pro absolutní neorganizaci všeho dost štve a mám toho po krk, ale odejít jen tak nemůžu. Ne proto, že bych z toho měla pak problém, ale protože jsem blbá a nechci někoho nechat ve štychu -_- debilní moralistka jsem.

***
Co číst "můžu".
Žijeme ve světě, kde číst potřebujeme. Jako třeba vývěsky, ukazatele, tabule, návody, slovíčka, titulky. Tady těmhle základům se samozřejmě nevyhnu.
A protože si chci zlepšit své cizojazyčné schopnosti budu číst mangy (japonské komiksy) v němčině. A možná i v angličtině. A protože komiks není klasická kniha, přečtu si i volumko v češtině, které jsem si nedávno koupila (Tokyo Ghoul).
Když na to čtení dojde, zkusím i klasické cizojazyčné knihy, co jsem si koupila/dostala/ nějak k nim přišla.
Ale nebudu číst knihy v češtině.
***


19.8.-31.8.
Konec letních prázdnin proběhl v takovém útlumovém režimu. Na brigádu jsem šla už pouze jednou (tolik k organizaci), další setkávání, další kamarádky, odpočívání, takové nic nedělání. Strávila jsem hromadu času u počítače, hrála znovu LiS, hledala o ní informace atd. Přeorganizovala svůj pokoj, vyhodila staré vystřižené vystřihovánky a neúplná pexesa a další stolní hry (většinou bonus k různým časopisům atd.) a udělala tak místo v jedné skříňce pro dětské hračky a šanony s časopisy, které jsem do nich následně schovala. Hodně věcí, málo místa, asi znáte… Navštívila jsem IKEA a koupila si rámečky, které jsem také zužitkovala. Otázka je, kam svoje obrázky pověsím….

1.9.-5.9.
Začala jsem malovat. Sice jen fanarty (pokud se těm mým psychohrůzám dá tak říkat), ale maluju. Každý den jsem se patlala s jedním obrázkem. Pátého září jsem strávila se dvěma kamarádkami, koupila si tepláky, které budu nutně potřebovat na tělocvik a zařídila si další věci ohledně školy (vím, že to nikdy neskončí). Od září jsem byla v knihovně jenom jednou. Půjčila jsem si jednu knihu od Steinbecka a položila jí doma na stůl abych s ní počkala na šestého (prostě se to musí vydržet). Nemám ale žádný třas nebo tak, nešílím, že nemám knihy. Je mi dobře.

6.9.
Začínám číst Hunger games. Mám pocit, že jsem alespoň trochu duševně "čistá", jakoby míň zatížená. Myslím, že mi to opravdu pomohlo. Ale necítila jsem se bez knih špatně. Nechyběly mi. Takže závislá nejsem. A ano, lze to vydržet. Takže teď jsem rozhodnuta číst víc střídmě. Vybírat si knížku jen jednou za čas.

Moje plány do budoucna:
Oprostit se od česky napsaných/ přeložených knih a číst knihy v angličtině a němčině.
Přečíst knihy, které mám ve své knihovničce doma a vykašlat se na chvíli na knihovny, kam chodím pravidelně.

A víc asi ne, nejsem perspektivní člověk.

Zkusili jste si někdy nějakou zajímavou výzvu? Prosím napište ;)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mariella Mariella | Web | 6. září 2017 v 12:39 | Reagovat

Takovouhle výzvu jsem ještě nezkoušela. Ani žádnou opačnou - přečíst toho co nejvíc a podobně (až na roční, kterou mám na goodreads... ale tu letošní jsem třeba zvládla už v červenci...). Prostě čtu když mám náladu. Je to pro mě odpočinek, relaxace a zároveň se toho často dost dozvím, což zbožňuji - ráda se učím.

K tomu čtení v cizích jazycích - já čtu česky, anglicky a německy, i když v cizím jazyku většinou jen jednu knihu za měsíc. Proti češtině nic nemám, i když některé autory mám radši v originále. Ale střídám to, je to pak o něco hezčí. :)

2 Sara Whitney Sara Whitney | Web | 6. září 2017 v 14:26 | Reagovat

Kdysi jsem se pokoušela splnit 101 cílů za 1001 dní, ale nepodařilo se mi to, zejména proto, že jsem tehdy nebyla tak důsledná jako nyní a také proto, že ten časový rámec byl příliš malý na mé tehdy nerealistické a přespříliš ambiciózní plány. :D :D
Nyní mám také jako ty desetiletý plán, s tím rozdílem, že jsem jej sepsala až teď v létě a že tam mám zatím pravděpodobně méně cílů, za to opravdu dost rozsáhlých a v jejich rámci si pak plánuji postupně stanovovat ty menší a drobné. :)
Stejně jako Mariella čtu zatím v češtině, angličtině a němčině, i když ta němčina mi zatím dělá problémy, raději v ní čtu třeba delší články, protože tří set stránkovou knihu jsem v ní četla půl roku, protože mi zatím chybí potřebná širší slovní zásoba. :D Do budoucna se plánuji vrhnout i na četbu v japonštině, zatím si ale troufám jen na kratší články zjednodušené pro mou úroveň. :D Na delší články si netroufám zejména kvůli tomu, že neznám potřebný počet znaků, ale také kvůli omezené slovní zásobě (věčný problém :D) a nedostatečné znalosti gramatiky, jejíž studium i procvičování v poslední době nevýslovně flákám. :D :D

3 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 6. září 2017 v 16:45 | Reagovat

Jsou měsíce, kdy toho přečtu kvanta, a pak jsou měsíce, kdy kvůli povinnostem nepřečtu nic, nebo naopak jen věci odborné a na to, co bych číst chtěla, mi čas nezbyde. Knižní výzvy se účastním letos podruhé, především proto, že je to pro mě fajn způsob, jak mít přehled o tom, co jsem přečetla, když nechci být na žádné knižní databázi. :-)
Upřímně už čtení v angličtině ani neberu jako čtení v cizím jazyce, natolik už jsem s ní sžitá. Navíc, ony se ty originály, ať už třeba v .pdf na netu, většinou shání lépe než překlady. :D

4 Heaven Heaven | Web | 6. září 2017 v 17:20 | Reagovat

Od té doby, co jsem se začala před půl rokem intenzivně připravovat na maturitu, jsem skoro nečetla. Vážně, za letní prázdniny jsem přečetla 3 knihy. Čtení je sice forma relaxu, ale po večerech moje oči relaxují tak, že se zaklapnou a tím to hasne :D
Klasiku jsem nikdy moc nečetla. Maximálně k maturitě. Něco mně bavilo, ale nečemu jsem moc nerozuměla. Knížka mně musí hlavně bavit, i když je to něco na způsobem vztahové reality show. Jestli čtou patnáctiletí "dospělejší" knihy než já - ať si je čtou - nejsem knížní snob :D

5 Péťa - Čtení pod lavicí Péťa - Čtení pod lavicí | Web | 6. září 2017 v 17:22 | Reagovat

Nejsem úplně přesvědčená, že na čtení si zle vypěstovat závislost. Spíš si myslím, že to nejde. Čtení knih je návyk, který můžeme dělat dnes a denně, když ho ale opustíme, určitě se nedostaví abstinenční příznaky.
Přesto je rozhodně možné, že člověk se knihami přehltí. Zejména, pokud čte stále jen nějaká vážná témata. Moje kamarádka četla asi tři měsíce v kuse knihy, které se týkaly výhradně tématu holokausty. Bylo to na ní hrozně znát, potom už jsme jí říkaly, ať se na to proboha vykašle!

6 Magicmax Magicmax | Web | 6. září 2017 v 18:20 | Reagovat

Pání! :-) Ale to je opravdu zajímavý! :)

7 Lúmenn Lúmenn | Web | 6. září 2017 v 18:38 | Reagovat

Ó bohové, tak tohle bych teda nezvládla :D Když pár dní nečtu, cítím se nějak divně. Dýl než týden bez knížky jsem snad celý život nebyla. A asi teda ani nechci:D ale zajímavá zkušenost;)

8 Michelle Michelle | Web | 6. září 2017 v 20:02 | Reagovat

Je zajímavý, kolik výzev existuje. Mě hned zaujal název článku, páč mi to přišlo zajímavý. Knížky jsou tak trošku občas i únik od reality, tak to může být těžší, než se zdá - nečíst.

9 Steeve X Steeve X | Web | 6. září 2017 v 20:19 | Reagovat

My sme v Ikee stavěli výhradně kvůli sušenkám, kterejch sme nakoupili na kila, protože sou prostě boží.

Myslím, že tvoje čelindž by mi nedělala problém, obzvlášť o prázdninách, kdy čtu jenom články a zbytek času sem někde v prdeli.

Ale je to hezký, když je někdo knižní fanatik. Nemám představu, jak moc velkej žrout financí to je, nicméně určitě slýcháš míň keců než já u počítače :D

Čelindže ani plány cílů na odškrtávání nedělám, protože se znám :D

10 Eli Eli | Web | 6. září 2017 v 20:21 | Reagovat

Celkem zajímavý nápad. Ale nevím, jestli bych to vydržela... :-? Třeba týden ještě jo, ale měsíc?

11 Jana Jana | E-mail | Web | 6. září 2017 v 22:31 | Reagovat

Nejsem takový knihomol, měsíc nic nepřečíst by pro mě nebyla žádná velká výzva, ale jak jsem se tak pročítala tvým článkem vidím Life is strange! A tak mě napadla výzva, kterou bych mohla splnit já - měsíc si nic nezahrát :D

12 Eleanore Samanthe Lune Eleanore Samanthe Lune | Web | 6. září 2017 v 22:52 | Reagovat

Já už dlouho nic necetla ale chci začít kdysi jsem hodně četla tak v 13-17 mně od knížek nikdo neodtrhl ale teď více píšu než čtu já raději píšu vlastní tvorbu zjistila jsem že mne více baví psaní než čtení

13 Myfair favourite Myfair favourite | E-mail | Web | 7. září 2017 v 6:27 | Reagovat

Mám doma knihy, které čekají na zapsání a ty jsou z knihovny. Dvě, co jsem si koupila, měly být přečtené do konce srpna, ale u jedné jsem na konci a ta druhá je furt netknutá.. :D  :-? Takže musím zamáknout, abych si je zapsala a mohla je konečně vrátit do knihovny. Jinak skvělý článek. :-)

14 Niki-chan Niki-chan | Web | 7. září 2017 v 8:13 | Reagovat

Tak měsíc nečíst by mě asi zabilo :-D ale na druhou stranu by bylo zajímavé, to vyzkoušet. Pro mě byla výzva přečíst knihu o aspoň 300 stránkách v angličtině a nakonec to až zase taková výzva nebyla.

15 Ellie Ellie | Web | 7. září 2017 v 12:50 | Reagovat

Velmi zajímavá výzva. Já ji přes prázdniny taky splnila, i když ne zcela záměrně. Měla jsem tolik práce a povinností, že prostě nebyl čas. A když jsem ještě k tomu chtěla občas napsat na blog, potřebovala bych ke čtení asi 26ti hodinové dny. :-D

16 Violet Violet | Web | 7. září 2017 v 20:26 | Reagovat

Já nečetla knížku už několik let :-D .

17 LM LM | E-mail | Web | 7. září 2017 v 21:23 | Reagovat

Tak mesiac bez knihy by bol pre mňa neuveriteľný trest a a ni povolená manga by mi to nezmiernila... Asi by som exla, lebo mám toľko kníh rozčítaných a kúpených nenačatých, že by som sa každý deň pred knižnicou klepala a počítala nie dni, ale hodiny :D

18 SáraD. SáraD. | E-mail | Web | 8. září 2017 v 1:31 | Reagovat

Ja měsíc bez knihy nedávám, musím si vždy alespoň jednu přečíst.

19 Bonito Bonito | Web | 9. září 2017 v 21:13 | Reagovat

oww to psycho pass logo v pozadí :D

20 MorphoKeiji MorphoKeiji | Web | 2. října 2017 v 19:47 | Reagovat

Tak trochu si myslím, že čtení mang (v jakémkoli jazyce) je pořád čtení a je to tak trochu podfuk! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama