Omezenost v nezávislosti

10. září 2017 v 12:35 | Naoki-Keiko |  Ze života
Ke přečtení článku je potřeba znát dva významy- co to je MBTI. A co to je INTJ. Jedná se o velice zjednodušené a obecné vysvětlení (prostě jak to umí jen tetička Wikipedie), ale k pochopení článku postačí úplně.

A protože typy osobností jsou velmi spekulativní vody, nemohu čekat, že se zde dočkám pochopení od každého, protože každý, kdo se s problematikou setkal, to vidí asi jinak. Můžete nesouhlasit, dávat svůj nesouhlas jakkoliv najevo, můžete kritizovat můj pohled na svět, ale každý nosíme jen svojí kůži a každá ta kůže reaguje na stejné podněty jinak.
INTJ jsou známí jako nejnezávislejší typ MBTI. Nenecháme se jen tak zviklat a pokud si držíme nějaké svoje stanovisko nebo přesvědčení, můžeme s ním pohnout jenom my a všichni řečnící, vlivné osobnosti a mediální kampaně mohou už předběžně nad námi zlomit hůl. Ušetří si tak dost námahy. A my sami to nemusíme dávat nijak hlasitě najevo. Čehož si bohužel řečníci, vlivné osobnosti a mediální kampaně málokdy všimnou a namáhají se zbytečně dál.

Ono to zní jako pohádka.
"Je úžasné jakou má Naoki pevnou vůli,"
"Naoki je silná osobnost."
"Naoki se jen tak do něčeho nenechá zatáhnout nebo se nechat zviklat. Naše prvorozené děcko si prodloužilo už tak poklidové dětství a přežilo pubertu bez úhony, můžeme si gratulovat."

Atd. Atd. Atd.

Jenže…

Má to jednu vadu.

Obecně nikdo nemá rád, když nemůže jiným manipulovat. A s INTJ je vážně potíž. Každý INTJ, který se narodí do nějakého diktátorského zřízení a dostatečně se vzdělá, má odmalinka vážný problém. A stáří se dožít nemusí.
A v demokratických zřízeních to taky nemusí mít dvakrát růžové.

Jistě, jeho výhoda je, že ve světě přeplněném informacemi (v podobě reklam, veřejného mínění, názorů, všech těch bitek a blitek na sociálních sítích) v jisté výhodě, protože je jimi sice zahlcen, ale umí si udržet jasný úsudek a nenechá se jen tak zblbnout (lidově řečeno). Je to jako když máte AIDS a jedete do Afriky. Nic horšího už se vám tam stát nemůže, tedy krom malárie, eboly a těch každotýdenních státních převratech v banánových republikách. Ale to už je život.

Ale nezávislost v myšlení je dvousečná zbraň. Abych to ukázala na sobě-

Nedovedu si představit, že bych někdy z vlastní vůle pracovala v soukromém sektoru. Jako jsou soukromé podniky, továrny a jiné typy firem. Mnohem raději se vidím jako státní zaměstnanec. Přestože státní pole působnosti má taky své zájmy, má oproti soukromým sektorům jednu výhodu. Mohu tam provádět svou práci, mít klid a přetvařovat se jak je všechno skvělý jen před kolegy v práci a před šéfem. Nemusím nikoho přesvědčovat o úžasnosti nějakého výrobku nebo služby. Jedině stát.

Nejsem nacionalista. Ani náhodou, to by ke mně ani nepasovalo. Například nedokážu pochopit takové ty paní a slečny, které prodávají jiným paním a slečnám kosmetiku (takové to Avon lady, Oriflame a další) a vlastně nikoho, kdo prezentuje nějakou službu nebo výrobek. Prostě si nedovedu představit, že bych se dušovala o dokonalosti a hlavně nezávadnosti něčeho do čeho nevidím. Především jídla a kosmetiky. Nevím, jak bych se pak cítila, kdyby vyšly najevo nějaké nesrovnalosti s tím, co jsem rozhlašovala na všechny strany a jak bych se mohla podívat do očí těm, kterým jsem takhle nechtěně lhala. A nejhorší by bylo, že by to nebyla ani moje chyba.

Nejsem ale paranoidní, pokud mi někdo řekne, že nějaká značka nedělá pokusy na zvířatech, tak tomu budu věřit, protože jsem o žádné aféře neslyšela. Tedy do doby než se mi podaří sbalit pracovníka vědeckého pracoviště onoho podniku a jemu se pod tíhou mého kouzla (a alkoholu v krvi) nerozváže jazyk. Ale jo, jsem ochotna věřit do jisté míry lidem, kteří se domnívají, že to co obhajují/ snaží se vnutit, že tomu opravdu nějak rozumí- alespoň někteří. Ale sama bych se na jejich místo nedokázala postavit.

Ano, zajímám se a využívám spoustu věcí, které vytvářejí soukromé sektory. Jsem zákazník. Konzument. Tedy typ konzumenta, který jde většinou jenom po tom, co zná a má ozkoušené anebo si o něčem novém o co by mohl mít zájem, snaží sehnat nějaké informace nebo alespoň reference. Nestraním se tohoto aspektu života. Ale omezenost v mé nezávislosti spočívá v tom, že spoustu věcí nezkusím. Nikdy třeba nebudu svým kamarádkám prodávat kosmetiku, protože bych o ní musela tvrdit, že je úžasná a bezproblémová a i kdyby to byla pravda pravdoucí, nedalo by mi to spát, protože ALE a MOŽNÁ existuje vždycky. A vím, že takhle přijdu o hodně věcí. Třeba se ze mě nestane miliardář. Ale zase se nebudu muset stydět za svoji nevědomost, kterou jsem někoho možná poškodila.

Ale je to zase na jednu stranu škoda. Prý mám vypravovací talent, umím se vyjadřovat a přesvědčovat lidi. Kdybych chtěla, dokázala bych jim asi (s s trochou cviku) vnutit cokoliv. Třeba i plicní mor.
Dokonce i písemně, po pár letech blogování mi přistál ve schránce e-mail s nabídkou, že bych spolupracovala s nějakou firmou, že by do mých článků vkládali reklamy nebo tak něco. Nechala jsem to plavat. Zaprvé je tu reklam dost (už z blog.cz) a zadruhé, o tom je tenhle článek. Je to ve mně, buď je to otázka mé morálky anebo paranoie.

Neříkám, že pracovat pro stát je značka ideál. Problémy jsou všude. Ale klidně si zvolím nějakou nudnou práci kancelářské krysy než abych haněla nebo chválila něco, do čeho nevidím natolik, abych to ze svou náturou dělala přirozeně.

P.S: Stát, státní sektor- momentálně jedno z mála míst, které je pro INTJ ideální. Svým způsobem. Dělat neutrální administrativu od které se dokážete odprostit, inspektora nebo kontrolóra, který musí být trochu podezřívavý a skeptický (měl by), aby našel i dobře ukryté chyby a nedostatky. Anebo pracovat s lidmi ale vědět, že to co pro ně děláte by jim nemělo uškodit, protože jsou to občané a v rámci správně fungujícího státu by nemělo být zájmem občanům škodit. (velká diskuze)

Anebo dělat na vlastní noze, úplně. Ale to se každému nepoštěstí.

P.S.S: Brigády jsem vždy měla v soukromém podniku a musím říct, že jsem měla štěstí na charakter místa a spolupracovníků. A taky jsem nic nevnucovala. Jen si hleděla své práce, která zahrnovala jen fyzické úkony. Nikoho jsem nemusela k ničemu přemlouvat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 smartly smartly | Web | 11. září 2017 v 0:04 | Reagovat

Som INFP ale tento rys máme spoločný. Snaha akýmkoľvek spôsobom ma ovládať alebo mnou manipulovať je vôbec najrýchlejšia skratka k ukončeniu vzťahu - kamarátskeho, romantického, pozitívneho, neutrálneho, akéhokoľvek okrem negatívneho :D Horší pocit je asi už len, keď sám mám niekoho manipulovať :P

2 Alxemi Alxemi | Web | 13. září 2017 v 12:17 | Reagovat

Výsledky těchto testů na mě nikdy neseděly. Každý rok mi je někdo pošle, ať mu řeknu, co jsem a každý rok mi vyjde něco jiného. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama