Co nabídnout

1. února 2018 v 11:38 | Naoki-Keiko |  STUDENT
Po zkouškovém období na mě upadá opět splín. Začínat články negativně se nevyplácí. Zkouškové skončilo průměrem excelentně, mám za jeden semestr lepší známky než jsem mívala na základce a střední dohromady. A není to tím, že bych se začala teprve teď učit (učila jsem se už dávno), ale spíš tím, že jsem získala osobní nezávislost a odpovědnost za své činy.


Nikdo na mě s ničím netlačí, já si to můžu rozvrhnout sama a i když je to někdy šílený, je pořád lepší, když to mám ve svých rukou, než aby mi stále někdo dokola opakoval, jak to musím dělat jinak. A nakonec jsem v tomto anonymním prostředí "vyučující-student" šťastná- unavená, ale šťastná. A také šikovná, inteligentní, ze strany spolužáků (pardon, totiž kolegů) "ta stráááááášně chytrá" a světe div se, i docela oblíbená a neustále zmiňována v kladném kontextu.

Kdybych na to měla čas, chtěla bych vidět ty ksichty těch vyučujících na střední, kteří mě upozorňovali, že tento obor, který dělám, je strašně těžký a že upřímně na něj nemám a měla bych jít dělat něco jako historii, estetiku nebo předměty patřící ke klasické filozofii.

Nakonec zjišťuju po těch letech trápení se s exaktními předměty, že jsem vlastně přírodně a technicky založená a že humanitní části v mém oboru, které tam stále jsou, mi buď dělají větší hlavu anebo starosti vůbec žádné a stačí prachobyčejný týden, abych do mozku obsáhla všechno na co se ostatní moří bůhvíjak dlouho a odnesla si po zkoušení domů Áčko aniž by to stálo velké nervy.

Jako pokazit se to může každým okamžikem, na to nezapomínám. Ale ten pocit, že si můžete rozvrhnout svůj rozvrh a stávat si, kdy se vám zamane, kdy se vám to hodí, je k nezaplacení.

Touto svou volností a zároveň velikým tlakem jsem si zvykla, že můj program je prostě plný- ať už jej zaplní výuka, ve zkouškovém zkoušky, nebo návštěvy fakultních knihoven kvůli povinné četbě (ale i té zájmové), cestování mezi kampusy, setkávání se kvůli společným úkolům, pokecy na chodbách, v aulách, vlastně kdekoliv, návštěvy výstav a různých akcí, které zjistíte díky letáčkům na nástěnkách nebo díky jiným vysokoškolským známým a mnoho mnoho dalšího. Najednou se ve vašem "světském" životě najde čas na staré známé, koníčky, které jste poslali do propadlišť dějin, procházky se psem či prostor k hledání si brigád. A i když toho máte podstatě víc než na nižších stupních vzdělání, záleží na tom čase, jak si ho rozhodíte. Protože, když jste někde od sedmi do čtyř od pondělí do pátku a víkend máte na to abyste se zvetili, tak je to na nic. Docházkou na VŠ si to můžu rozhodit tak, že zabiju celé tři dny od rána do večera školou a ty zbývající dva všední a dva víkendové mohu věnovat něčemu jinému (například učení se XD).

A v té plnosti svého programu se snažím neustávat ani teď, kdy mám více jak 14 dní volno než mi opět začne výuka (jako já mít jarní prázdniny nemám- protože teď stále běží zkouškové, ale když si ty zkoušky stihnete udělat co nejdřív, zbude vám nechutně velké množství volného času- a všichni středoškoláci, kterým jsem to řekla, mě proklínají…). Mám ale takový pocit, že je těžší na psychiku mít více volného času než když jej vyplňujete povinnostmi.

Upřímně dny, kdy je velmi škaredě (jako například dnes- v mém okolí) nevím co dělat. Psa vzít nemůžu, i pes má právo být ve špatném počasí schovaný v pelíšku, ne všichni známí na mě mají čas (i když si jejich přítomností vyplňuji své volné dny poměrně často). Takže občas podle chuti končím u čtení ve kterém mám opět co dohánět, trochu přelouskávám cizí jazyk, hledám si brigádu, dávám do pořádku svoje bydlení a tak nějak přežívám v nečinnosti. Protože občas mozek začne stagnovat s tím, že nic dělat nehodlá, protože potřebuje odpočívat. Tím odpadá veškerá chuť dělat cokoliv jiného než spát, jíst a možná poslouchat hudbu. Nanejvýš si pustit v televizi reprízy seriálu Teorie Velkého třesku, které dávají už několik let do zblbnutí.

Takový stav u mě naposledy nastal krátce po maturitě a obávám se, že budou existovat nadále, co někdy v mém bytí bude existovat něco jako volno po velkém vypětí. Ale co se dá dělat.

Tak nějak přemýšlím co dál se sledováním kreslených japonských seriálů (anime) a vedením blogu. Blogu se nevěnuju už vůbec- krom komentování cizích článků na cizích blozích a nějakou japonskou sérii jsem viděla naposledy před začátkem školy (takže srpen nebo září). Mám takové odpadlické období v tomto ohledu. Jsem natolik líná si pustit i obyčejný přehrávací program nebo nadatlovat něco do editoru na blogu.

Pozn. k té VŠ a jejím výhodám, nevýhodám a zkázonosným stavům- každý to má asi daným oborem, schopnostmi a tím jak už tam dřepí dlouho jinak. Naděje spočívá asi v tom, že všechno jednou skončí- nějak, ale skončí.

Takže se odtud vrhnu opět do svého "nicnedělání" a budu se těšit až na mě přijde chuť opět něco psát, něco zde na blogu tvořit a nějak zde vegetovat. A nadějí možná před lety bylo, dostat se do takového akademického prostředí a prostředí obecně ve kterém jsem teď.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jsi schopen (schopná) vyhodit knihu?

Ano
Ne

Komentáře

1 Victoria Victoria | Web | 2. února 2018 v 8:10 | Reagovat

Řekla bych, že tohle zná většina vysokoškoláků. Ale taky mi to víc vyhovuje, než na střední. Já jsem se toto zkouškové zbláznila a ještě v prosinci si našla brigádu, takže na tohle krátké období budu vzpomínat jako na jeden velký stres, kdy jsem byla unavená, vystresovaná a nestíhala jsem. Moje blbost. Ale zkoušky jsem dala všechny napoprvé, takže mi to zase vyšlo :-D. Teď ještě pár dní do práce a pak si užije těch posledních pár dní, kdy se budu jenom flákat. A moc se na to těším :-D.

2 The Box Woman The Box Woman | Web | 2. února 2018 v 11:32 | Reagovat

Vnímám to dost podobně, což mě stejně jako Victoriu vede k domněnkám, že takhle to má téměř každý vysokoškolák. :D
Jen ta medicína má oproti ostatním VŠ jednu nevýhodu a to tu, že rozvrh si sestavit sami nemůžeme. :D Takže chození na 8 se žádný medik nezbaví, což jsem trochu oplakala. Ale ono je to logické, nepotřebujeme si sestavovat rozvrh, když máme všichni ty stejné předměty ve stejný rok. :D
Co se týče mých ambiciózních blogových plánů, ty vzaly za své asi tak 2. týden školy a teď jsem ráda, že se vůbec stihnu naučit vše potřebné, abych prošla, jít si zasportovat a výjimečně na půl hodinky vzít do ruky knížku. :D Ale neměnila bych, VŠ je moc fajn. :)

3 Lenn Lenn | Web | 2. února 2018 v 11:37 | Reagovat

Ty delší pauzy, kdy člověk nemusí nic dělat, na to si na VŠ taky ještě zvykám. Mé první zkouškové bohužel na "áčka" není a u jedné zkoušky očekávám dost nepovedený výsledek, ale jen se modlím, abych to měla a měla už volno. Já většinou ten volný čas zabíjím právě psaní blogu a čtením ostatních :)

4 K. K. | Web | 2. února 2018 v 15:09 | Reagovat

S větší volnosti v plánování času souhlasím. Také mi to rozhodně vyhovuje víc, než na střední. I když mám teď v podstatě času méně, aspoň mám pocit, ze je to moje rozhodnutí :D Nicméně vysoká není jenom o získávání Aček.. ve finále se na známky nikdo neptá, hlavní je spis rozvíjet své myšlenky i mimo školu :)
Ať se ti ve studiu daří dal tak, jako do teď :)

5 Bára Bára | E-mail | Web | 3. února 2018 v 20:27 | Reagovat

Podle mě je na VŠ obrovsky důležité studovat něco, co tě baví, jinak je to jen dřina. Proto je nejlepší se tak jako ty vykašlat na to, co říkají učitelé na střední nebo kdokoliv jiný, a jít studovat to, co tě zajímá.

6 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 5. února 2018 v 15:51 | Reagovat

nojo ale všichni to právě nezvládnout to že si to organizuješ na výšce sám:)

moje učitelka angličtiny ze střední by asi taky čuměla kdyby zjistila že jsem učila angličtinu:-D

7 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 6. února 2018 v 12:36 | Reagovat

Ti učitelé, co říkali, že na to nemáš už mají špatné, to že jsou tak blbý, že to nepoznali! :) Ty seš chytrá a je super, že i někteří lidé tě mají rádi!!! :)

8 virtual-word virtual-word | Web | 6. února 2018 v 17:00 | Reagovat

Souhlasím s tebou v tomhle pro mě skok na vysokou byl taky úžasnej. Že si můžu sama naplánovat čas a mít školu třeba jen dva dny v týdnu? Skvělý! Já se volno snažím vyplnit akcemi s přáteli či přítelem a také brigádou protože money potřebuju :-D  ted jsem měla taky už dva týdny volno když jsem zvládla zkouškové, .. příští týden  mi sice zase začíná škole, ale dva dny v týdnu mě to nezabije :-D takže se ani nedá říct že bych se nějak netěšila...  vysoká je prostě super!

9 beepinka beepinka | Web | 8. února 2018 v 12:40 | Reagovat

Jn a přesně proto mi VŠ a zkouškové tolik vyhovuje. Člověk si to může nějak rozvrhnout a naplánovat si to (do určité míry) a má to fakt ve svých rukou. Nikdo tě nenutí. Je to celé na tobě jak si to uděláš, jestli tam půjdeš apod. A to se mi na VŠ fakt líbí. ^^ Už bych si třeba nikdy nedala znova maturitu (omg když jenom pomyslim na svaťák, je mi zle...už nikdy!:D). Každopádně to, že si s tím časem mohu naložit jak chci, to je naprosto skvělé. Je to fakt celé o organizaci volného času ^^.
Já mám teď taky už volno a mám to jako ty :D...dcl zevlím :D,ale ono je to čas od času potřeba. Aspoň si odpočinu. ^^

10 Péťa - Čtení pod lavicí Péťa - Čtení pod lavicí | Web | 15. února 2018 v 13:59 | Reagovat

VŠ a její systém člověka prostě změní. Je to na jednu stranu prostředí plné plodých myšlenek, akcí, různých vzdělávacích seminářů a výstav, na druhou stranu je ale světem tak nějak samo pro sebe. Člověk si to prostě uvědomuje, pořád se střetává s lidmi, kteří do nějak nepatří.
Mě osobně dělá problémy přepínat mezi tím. A nejhorší noční můra pro mě je, že bych měla přivést své kamarády ze školy mezi své kamarády odjinud. V každé parně se chovám jinak a nedokážu ty světy slučovat. A vlastně ani nechci.
Jinak já už teď dodělávám Mgr., chybí mi teď poslední semestr a státnice. A čím déle se učím, tím víc toho mám plné zuby. Vždy se těším, až si budu moc číst beletrii, vysávat a mýt okna a chodit běhat. Takže tvůj problém s volným časem fakt nemám. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama