Měl jsem hračku tygra, plyšového tygra

9. února 2018 v 13:16 | Naoki-Keiko |  TT
… umřel mi.

Od plyšových tygrů k opravdovým tygrům a pak dále a ještě dále až nepochopitelným a nelogickým zásadám, které ovlivňují naše vnímání volného času. Ale nejdříve k těm plyšovým tygrům-

Písničku Sandokan od BAREL ROCK znám odmala, jenom jsem si jako malá pozměňovala sama texty, když jsem si to broukala, takže ty chybné verze v hlavě zůstaly víc upevněné než původní text. Ale přestože mně plyšový tygr nechcípnul, ale umřel, neznamená to, že bych se s ním nějak mazlila. Proto také nebyl rychle rozpárán, nýbrž můj plyšový tygr zemřel na pomalé podřezání... I když ono je to vlastně jedno, ten text je celkově dost nesmyslný.
To jen pro vysvětlení toho vlastně nepřesného názvu. Vlastně se jedná o jakousi parodii na jeden seriál ze sedmdesátých let minulého století.


Svoje nezasloužené a setsakramentsky dlouhé jarní prázdniny, trávím všelijak, například jsem shodou okolností byla pozvána dvakrát na výlet do zoologických zahrad. Ačkoliv nejsem nadšenec pro zvířátka v klecích a zástupu rodičů s dětmi, které rády strkají ručičky tam, kam nemají (ne, že bych byla jiná… na můj pokus dostat se do výběhu ledních medvědů vzpomíná moje matka víc jak šestnáct let a velmi ráda to při každé příležitosti vytahuje), zimní procházka zoologickou zahradou mě mile překvapila.Jste tam sami:
Už to prozrazuje to minimum aut na parkovišti. Musíte sice "skousnout", že pokladna bude otevřena jenom jedna, stejně tak jeden jediný bufet v zoo a všechny stánečky a další atrakce budou zet prázdnotou s visačkou "Mimo sezónu uzavřeno" a některá ze zvířat budou zazimována, takže budete mít na ně smůlu a že to všechno musíte projít do 16:00, protože pak se zavírá. Odměnou za tuhle "oběť" je fakt, že se nebudete nikde s nikým tlačit, abyste viděli cokoliv, že nebudete stát žádné fronty na jídlo. A protože zvířata jsou na rozdíl od nás normální, bude pro ně méně otravné, když je tam bude očumovat jeden člověk místo padesáti a možná vystrčí čumák, packu, chapadlo ven.

Jsou venku:
Určitě znáte zdravé uvažování některých zvířátek, která nemají důvod se ukazovat se vám na odiv, když z toho nic nemají (teplo, stravu a střechu nad hlavou jim nikdo za nespolupráci neodebere) a tak zalezou do svých příbytků, budek a všeho dalšího. V zimě tomu tak není, díky tomu, že do zoo v zimních měsících lidé nepáchnou, si mývalové, oceloti, polární lišky, vlci a víceméně všechny možné šelmy chodí občas protáhnout packy ven. Takže je vážně můžete vidět naživo.

A tohle je věc, která mě stále na zoologických trápí- na fotografii pár dní staré je malá, dlouhosrstá čičina manul, v přírodě se vyskytující na v pustinách Nepálu, Ruska a Tibetu. Její území je tedy obrovské a potřebuje nadmořské výšky (klidně i 4500 metrů nad mořem. Tady přežívá na rozloze velké jako je předzahrádka jaké mají lidi před domem. To že manul patří mezi malé kočkovité šelmy neznamená, že žije na malém prostoru. Jako podmínky v zoo se vylepšují, od doby co jsem byla malá určitě- ale některá zvířata žijí stále takhle.

Ticho:
Nanejvýš uslyšíte vřískat nějakou opici nebo výt vlčí smečku. A máte několik hodin jenom pro sebe, abyste se mohli procházet v prázdné zoo, kde narazíte na větší počet ošetřovatelů než počet návštěvníků. Je tam klid a ticho. A možná si i odpočinete.

Fotografování:
Pokud někdo má potřebu fotografovat, je to jedna z mála příležitostí, kdy na fotografiích krom objektů, které máte v hledáčku, nebudou rušivé elementy v podobě davů.


V kraji, kde žiju jsou jarní prázdniny a zoologická zahrada se na rozdíl od kin, divadel, kluzišť a obchoďáků (vážně tam někdo tráví dobrovolně vzácný volný čas?) zdá jako výhodná alternativa, jak si odpočinout od lidí. Krom vstupného neplatíte za nic (všechno další je většinou uzavřeno) a když se nechcete stravovat v bufetu/restauraci nikdo vám termosku s čajem nevylije. A ve většině zoo České republiky jsou areály, kde se dá schovat pod střechou a jsou tam místa k sezení.Od obyčejného výletu v nezvyklou (ale vlastně strašně výhodnou) roční dobu po dlouhodobější trávení volného času mimo dobu, totiž dovolené.

Jsem stále člen společnosti, který má volno spojené s létem. A děsí mě, že takhle to má spousta lidí, kteří školu neviděli zblízka již pár desítek let.

Nějak máme zakořeněno, že dovolená je spojená s létem. Asi za to mohou ti žáčci školou povinní, strhávají jakousi lavinu nadšení, když padne 30. června, oni donesou vysvědčení a celá republika, aspoň ta část, která na to má, si začne balit kufry a vyráží ke Středozemnímu moři nebo do severní Afriky.

Přesto když chcete navštívit Itálii, Španělsko, Maroko, Tunis, Itálii, Sicílii a další v těchto oblastech, mluví se o březnu až červnu jako o nejideálnějším období (pro každé trochu jindy) a pak také, pro mnoho z nich platí, že i září je dobrá volba.

Hlavně pro ty rozdíly teplot, které nejsou najednou tak šílené.
Hlavně pro ten snížený výskyt turistů.
A také pro jiné ceníky mimo sezónu.

Dostala jsem se do fáze života, kdy mi škola nekončí 30. června a nezačíná 1. září. A vážně jsem z toho po maturitě měla radost. A začala jsem toho využívat. Například jsem si zarezervovala zájezd do Říma v polovině června. Jasně, už tam je teplo, ale pořád to není srpen. Srpen v Itálii je peklo. A ne proto, že všichni Italové jedou na dovolenou.
Jenže ouha, při rezervaci mi bylo řečeno, že pro nedostatek zájmu se termín ruší. Zbyl tedy termín v druhé polovině července. A trávit druhou polovinu července v Říme (a Vatikánu), kde je všechno z kamene nebo z asfaltu, je vážně masakr.

A nakonec z těch několik desítek lidí mezi námi byly zhruba dvě- tři rodiny s dětmi školou povinné. Ti ostatní- bezdětné páry, páry jejíchž děti už mají svoje děti, senioři si najednou stěžovali na to strašné horko a nekončící davy turistů.
Nejsem srdcař, neznám slovo klimatizace, jsem mladá a zdravá. Takže noci strávené v autobuse, římskou podzemku a šedesát stupňů v městě kde je jenom kámen a asfalt, pár dní vydržím. Ale přiznám se, že dokud budu moci (ať už finančně nebo jinak), v létě do takovýchto destinací jezdit nebudu.Přemýšleli jste někdy o tom, že to ani nemůže být pro tělo prospěšné? Ve chvíli, kdy se v celé odpoledne honíte za památkami nebo se pečete jiným způsobem a říkáte tomu rekreace, mají v těch zemích domácí siestu, protože jim to myslí a ví, že když se budou někde prohánět nebo dřít, že jim to počasí něco udělá. A to jsou zvyklí.
Jenže nikomu nevysvětlíte, že když nemá děti nebo je nemá školou povinné, že se může vykašlat na hlavní proud sezóny a odjet si do Chorvatska třeba v září. Že tam bude pořád teplo, ale ne vražedné, že tam nebude tolik turistů a že to půjde s cenami dolů.

Je to asi ten stejný problém jako když řeknete, že v ostatních zemích EU, mají vstupy do památek nezletilí zadarmo. Také vám to nikdo nevěří, protože to nikdy jindy než v létě nezkoušeli.

Já mám zkušenosti s ježděním mimo sezónu hlavně v mém předškolním období. Kdy jsme se sbalili v červnu a někam vyrazili. Anebo, když jsme to udělali na jaře. A známí to zase zkoušeli na podzim. A já, když o tom rodina mluví, že to bylo fajn, tak jim věřím. A i kdyby o tom nemluvili, tak by mi to přišlo logické.
Jako nikdy v Římě nebude vylidněno ani pobřeží Chorvatska ne. Ale pamatuji si, když jsem byla se školou před dvěma lety v u moře. Byl začátek června a nemusela jsem se na pláži s nikým mačkat. A ve vodě také ne. A bylo to skvělý.
Ale když se s tím někde vytasím, že tam bylo málo lidí, nižší ceny, nižší teplota, tak zase uslyším:

"Ne! To není přece možný!"


P.S: Je šílené jak se stále mění počasí. Fotky jsou pořízeny v průběhu jednoho jediného týdne v rozmezí několika málo dní. A člověk by nepoznal, že jsou pořízeny prakticky ve stejný čas a docela blízko sebe.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 20. února 2018 v 12:17 | Reagovat

Tyjo, v zoo už jsem dlouho nebyla, možná by bylo na čase se tam zase podívat a využít těch výhod, které jsi popsala. :-)

2 Weiler Weiler | Web | 4. září 2018 v 9:50 | Reagovat

Když ten tygr v Praze je taková herečka, že se bezostyšně ukazuje před celými davy lidí :D
Víc advokátů za mimosezónní dovolené :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama