Když "lást" tak "lást" aneb dojmy z filmu The Last: Naruto the Movie

15. června 2018 v 20:31 | Naoki-Keiko |  FILM & SERIÁL
Je otázkou jestli to hejtit anebo začít nahlížet na Naruta jiným způsobem než jako na shounen obsahující bandu řezníků uch, co to píšu- hrdinných ninjů, kteří sice měli vytyčený jakýsi krátký seznam neřestí, ale půlka z nich se tím stejně neřídila. Mluvili sprostě, nesnášeli se a velice chytlavým, emotivním způsobem vyznávali jakýsi manifest míru a cti, který už z principu byl prostě padlý na hlavu, protože se všichni živí zabíjením lidí. Ale více méně jsme to proto milovali, četli to, sledovali to, psali na to povídky, zakládali webové stránky a pořádali srazy. A teď je to jiné. Ale horší?Sice jsem se s Narutem docela důstojně rozloučila (aneb Kde cesta ninji končí, jedna z posledních jiskřiček aktivity na tomto zmírajícím blogu), ale kvůli jistému videu, jsem nad tím nějak opět pozastavila, přečetla si své oblíbené pasáže mangy, shlédla několik konečných epizod anime, které mě už dlouho ale dlouho nebralo a v neposlední řadě se podívala na ten geniálně pojmenovaný poslední Naruto film.
Ale ještě předtím než se do toho zkázonosného díla pustím, musím sem vložit takovou poznámku, která je dle mého velmi důležitá.

Před týdnem (a spuštěním filmu) jsem si přečetla kapitolu mangy 383 ve které na sedmnácti stránkách stihne umřít Jirarya, Uchihovic bráchové si vjet (naposledy) do vlasů a také čtenář zjistí, že Tobi není jenom maskot Akatskuki, a že skrývá mnohem víc. Asi si pamatujete, jak tyhle části měly na psychiku fanouška vliv a nedivím se, že to bylo na vrcholu své slávy. Oproti válce, která se vleče, dokázal kdysi Kishimoto natěsnat do jedné kapitoly tolik informací, které byly pilíře příběhu a bylo to dynamické, chytlavé a prostě skvělé. A tak nějak si to jeho fanoušci zapamatovali.

Asi si tak nějak uvědomujeme, že se to změnilo. A podle toho taky vypadá i ten film. A bylo by správné se na kvalitu snímku dívat z pohledu aktuální způsobu vyprávění děje a ne porovnávat s minulostí.

Problém je, že když z patnácti let dlouhého vyprávění je dvanáct o absolutně něčem jiném, než ty zbývající tři- čtyři, tak to jde bohužel těžko, ale pusťme se do toho:

Příběh nás nezavádí nikam jinam než do Skryté Listové, uběhly asi tak dva roky od války. Pátá Hokage se vzdala svého postu, nastoupil po ní Kakashi Hatake (ano, to je věc ke které se ještě dostanu), všechny vesnice ninjů jsou teď skvělými kamarády, vlastně se nic moc neděje a to ani v mezilidských vztazích. A už jsme u jádra pudla- Hinatiny city k Narutovi jsou stále veřejným tajemstvím, jen se Hinata ještě nezmohla na to se Uzumakimu vyznat.

-technicky vzato to už jednou udělala, ale jak každý správný narutofil ví, když se Naruto dostane do bijuu módu, tak moc nevnímá co se s ním děje ani co se dělo krátce před "proměnou". Ano, on na to zapomněl. Což je tak trochu pro Hinatu sh*t, ale je to jediné logické vysvětlení, které do reálií příběhu velice dobře pasuje…

Celé to víceméně začíná jako žánr seinen life. Hinata se po večerech baví tím, že plete Narutovi šálu, kterou mu možná dá nebo nedá. Všichni se oddávají vzpomínkám na dětství. Narutovi spolužáci se poflakují po ulicích. Náš hlavní hrdina se stále k Hinatce nemá, přestože i když na její první vyznání zapomněl, tak asi zapomněl i na to, jak mu pomohla ve válce- ale tohle už bude otázka Narutovi krátké paměti, která vše, co se netýká Sasukeho vypouští z hlavy ven.

Tak takhle nějak probíhá prvních patnáct minut filmu a protože už v ninja zemích žádní záporáci nežijí, musíme hlavního bídáka vzít odjinud- například z měsíce.

-tohoto nápadu vnímat ninja univerzum v meziplanetárním rozsahu jsem se bála, ale nakonec to nedopadlo katastrofálně.
Abych to tak nějak zkrátila a neštvala se s popisem děje se svými uštěpačnými poznámkami- film je více méně jednou velkou FANFICTION, ale tentokrát od samotného autora, který chtěl svým fanouškům udělat radost a dát oficiálně Naruta a Hinatu dohromady.

A jestli jsem toto v oficiální verzi někdy chtěla, tak bych své mladší já měla jít asi zabít. Možná toto mělo zůstat opravdu jen na hracím poli fanouškovské komunity. A vlastně by mi ani nevadilo. Nějaké "náznaky" v manze zazněly, pak stačilo ukázat, jak spolu postavy sdílí domácnost a mají kupu dětí- to co se dělo mezitím bych nechala na zvrhlé představivosti čtenářstva. A více méně to Kishi ze své strany udělal. Dílo bylo dokonáno.
Hledala jsem nějakou pointu příběhu, kterou Naruto (a vše okolo něho) míval. Ale nenašla jsem ji. Je tam jen nějaký příběh a nějaké postavy a nějaká akce. Všichni víme, že Hinata miluje Naruta, ale žádný zásah do fanouškovského srdce mého to nemělo.

Když si oproti tomu vezmete předchozí film Road to ninja- byl kolem toho velký humbuk a nakonec to ke konci zas takový nářez nebyl, ale mělo to pointu. Sakura s Narutem se dostali do světa ve kterém si vyměnili místa (a nejenom oni)- ona byla dcerou hrdinů, kteří zachránili vesnici a položili za to život, a Naruto byl najednou synem žijících obyčejných ninjů a je zde zdůrazněno, že Narutovi by v jeho opravdovém světě stačilo, kdyby byli jeho rodiče živí a ne hrdinové. Nakonec to ale uzavírá tak, že co se stalo, stalo se, a že je na své rodiče pyšný a neměnil by, protože i když je nepoznal, byli prostě skvělí. Ta pointa tam je, je dobře vybraná z repertoáru všech dojáku které Kishi stihl do svého dílka napasovat. A dá se to omílat pořád, minimálně Narutovými rodiči vždycky někoho rozplačete.
The last do shounenovského kabátku ale napasoval průměrnou fanfikci puberťačky. Ale má to i své výhody. A já to tu nechci jenom kritizovat, takže pozbytek článku se dozvíte jenom o plusech filmu:

Shikamaru je přirozený vůdce skupiny, je tam pozitivní změna od jeho pubertálních let, kdy mu bylo tak trochu všechno jedno a začal se hledat, až když musel. Teď je taková autorita, která se nebojí čas od času někoho seřvat (třeba Naruta). A spolu se Saiem tam fungují jako starý, dobrý ninjovský základ.


Velké plus je, že v tomto díle mi Sakura vůbec, ale VŮBEC nevadí. Fakt, přestává tak nějak všechny okolo sebe mlátit. Měla svůj akční bojový výstup (naposledy… naposledy… naposledy… první kolo vlastních chunninských zkoušek???!) a věnuje se tomu co jí jde- léčitelství.

Hinata je aktivní hlavní hrdinka, která aspoň část filmu jedná než se nechá zachraňovat. Proč ne.

Nasmála jsem se u Killer Beeho sedícího u "stroje", jak držel ty páčky a vypadal jako bagrista. To nezklamalo.
Maito Gai vypadá pěkně vitálně a stále plný energie i když si nese zdravotní následky z války. Byla radost vidět Rocka Leeho- i když jen na chvilku.

Do doby než se všichni navlečou do ninjovského pracovního oblečení, se oblékají, tak jak by se lidé v zimním období oblékat měli- hlavně u žen a slečen, kdy nikde netrčí žádná holá kolena a krátké sukýnky. Záhadou mi stále ale zůstává ta jejich pracovní obuv- sandály ze kterých trčí prsty a paty ven- jako kdybych v tom měla běhat a skákat, tak si ty prsty asi všechny polámu, ale člověk by si na jinou obuv už u Kishimotovských ninjů nezvykl.

Líbí se mi postup děje, který se čas od času vrací do něčích vzpomínek. Vypadá to složitě, ale je to dost dobře udělané. Mělo to takový nádech genjutsu.

Přestože do ninja světa začala pronikat elektronika ve větší míře, stále je to takové ninjovsky osobité. Bylo fajn vidět, když Kagove spolu komunikovali pomocí bedniček s tlustým sklem ke kterým vedlo snad miliarda objemných kabelů a nedalo se to asi dobře přenášet. Tady ta hranatost, neskladnost a nepatřičnost techniky do ninja světa prostě patří.
Hudba nezklame.

A bohužel to jsou veškerá plus, která zde za sebe mohu uvést. Výčet mínusů si odpustím. Jen podotknu, že je mi líto, když jsou najednou všichni ninjové mezi vesnicemi takoví velcí kamarádi a stává se to tam takové multikulti (tohle není narážka na dnešní negativní pojetí multikulturní společnosti), proč se k Narutově záchraně světa nepřipojí i ninjové z jiných vesnic (které aspoň nějak známe z mangy -a nebylo jich málo)? Proč to zase dělá jenom Konoha, když se to vlastně týká všech?

A abych nezapomněla na Kakashiho u kterého jsem slíbila, že se němu vrátím. Celou jeho situaci (od toho jak se stal dalším Hokagem až po film) zreflektovala docela trefně jedna pisatelka fanfikcí Kakari


Tohle jsem si nemohla nechat ujít... jinak zdroj zde

A co vy? Je to už dlouho, co film spatřil světlo světa- jak jste se s ním poprali vy? A co na něj říkáte? 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nauesin Nauesin | Web | 16. června 2018 v 9:00 | Reagovat

Já osobně jsem film neviděla, Naruta jsem naposledy viděla na začátku války :D Jako pro většinu, Naruto býval velkou částí mého dětství a dospívání, ale ta éra už je u konce.

2 Aya Aya | Web | 22. června 2018 v 12:04 | Reagovat

Jedna velká Kishi fanfiction, oh jak výstižné. :D Pořád si stojím za tím, že to je nejlepší Naruto film z těch předchozích, na Boruta se chystám, viděla jsem z něj jen půl hoďky, ale překvapivě mě to nadchlo. Ale musím taky říct, že tento ship mě nikdy nenadchnul a ani film to nezměnil. XD To AMzone video o pádu fenoménu mě zaujalo, o víkendu na něj mrknu. :D

3 naruto-vs-sasuke naruto-vs-sasuke | Web | 22. června 2018 v 23:02 | Reagovat

Vdaka za koment, obrázky nevyrabam sama, taky skill nemam a časovo by sa to snad nedalo ani stihat :D Odkaz na toho kto robil design je v menu, má aj volne designy popripade sa da u nej objednat, robit pekne designy :)
Čo sa týka písaného textu menšie pokusy boli ale na temu naruto sa toho vela nenajde boli pokusy aj o poviedky ale nie je to zrovna moj šalok kavy

4 flymanthy flymanthy | Web | 24. června 2018 v 19:43 | Reagovat

ahoj mas krasny blog a preco smutne kukas O_O

5 Joina Joina | Web | 25. června 2018 v 15:25 | Reagovat

Naruto u mě skončil už  před několika lety. Co jsem vyspěla, zjistila jsem že už takové věci pro mě nejsou a je to škoda.
Nikdy mě tedy nenapadlo něco řešit podle animovaného seriálu. A co se týče filmu, ani nevím, že se něco natočilo a ani mě to už neláká se na něj podívat. Je vidět, že už jeho fanda nejsem :(

6 Hizaki Chan Hizaki Chan | Web | 27. června 2018 v 9:35 | Reagovat

To jsem neviděla

7 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. června 2018 v 11:01 | Reagovat

[6]: O nic nepřicházíš :)

[2]: Pro mě byl asi nejlepší Road to ninja. Nevymýšlelo se tam příliš nových postav A pokud ano, neměly žádné nudné srdceryvné příběhy, které by ti stejně byly k ničemu. Pracovalo se tam s tím co fanda zná.

[1]: Myslím, že jsi s Narutem skončila v té správné chvíli. Ta válka se vážně nevyvedla. Možná její začátek (možná), ale pak už to šlo z kopce.

8 Aya Aya | Web | 27. června 2018 v 12:00 | Reagovat

[7]: V Road to Ninja se mi teda dost nelíbily ty  OOC postavy. :D Ale jako co se Naruto filmů týče, jeden lepší jak druhej.

9 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. června 2018 v 18:45 | Reagovat

[8]: Ono je to kapitola sama o sobě :D nejlepší je asi se jim vyhnout na sto honů XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama