Little Witch Academia

15. srpna 2018 v 21:03 | Naoki-Keiko |  FILM & SERIÁL
Noctu Orfei. Aude Fraetor.
Phaidoari Afairrynghor
Arae Aryrha.

Když šestiletá Atsuko Kagari viděla představení slavné čarodějky Shiny Chariot, rozhodla se, že se také stane mocnou kouzelnicí, která svým uměním bude roznášet radost všem lidem na světě. A měla štěstí. O několik let později umožnila kouzelnická škola Nova Luna vzdělání i pro dívky z nekouzelnického světa. A tak Akko, jak děvčeti všichni přezdívají, nastupuje na stejnou kariérní dráhu, kde kdysi začínala i její hrdinka.

Začátky nemá jednoduché. Vypadá to, že neoplývá skoro žádnou kouzelnickou mocí. Přesto si v nehostinných podmínkách najde přítelkyně. A také se jí dostane do rukou artefakt, který kdysi patříval samotné Chariot po které se před deseti lety slehla zem a už ji nikdo nikdy neviděl. Ale přijde na to, mocná čarodějka možná není tak daleko, jak by se na první pohled zdálo.

Jako by Little Witch Academia byla míchnutá světem Harryho Pottera a Boku no Hero Academia. A protože mám tahle univerza dost ráda, brzy jsem si s velkým překvapením, příběh zanícené a nešikovné Akko zamilovala.Seriál je založený na energickém zanícení a zároveň vášnivé nešikovnosti Atsuko, která se s klidem vyrovná kdejakému hlavnímu představiteli nejznámějších shounenovských seriálů (její pokřikování o tom jak se setká se Chariot je asi na tak otravné úrovni jako když Naruto křičí, že se stane Hokagem nebo když Luffy přísáhá, jak najde One piece, a v žádném díle to neopomene zmínit). Zároveň uniformičky studentek vypadají jako ohoz Krásnohůlek (kdo viděl/četl HP asi pochopí) a Rowlingová by si měla na svůj čarodějnický učitelský sbor HP zavést copyright, protože ta podobnost je do nebe volající.

Také se příběh vsazuje do Velké Británie (a Skandinávie a pravděpodobně i Francie, protože tam na pozadí hlavního příběhu probíhá jistý konflikt), ale v jakési pohádkové podobě, protože politickému a společenskému systému ve staré dobré Anglii se to nepodobá ani zdaleka. Je to taková ta klasická japonská míchanice alá "takhle by si tu Evropu Japonci rádi představovali". Na druhou stranu- komu to vadí?

Přes takový mišmaš univerz a jednoduchý kouzelnický fantasy příběh, je seriál Little Witch Academia obohacen o svoje hrdinky. Jsou to konstruované, smysl dávající a zároveň překvapující charaktery, které epizodu co epizodu dokáží nabídnout něco nového- tedy snad krom hlavní hrdinky, která na diváka svou osobnost vybafne už v pěti prvních epizodách.
Lotty, skandinávská čarodějka a velká fanynka knižní série na způsob "nikdy nekončícího Stmívání", Suzy oplývající nezdravou mykologickou vášní. Ustrašená, sympatická a také tajemná učitelka astrologie Uršula. Spolužačka Diana, geniální studentka pečlivě si skrývající své laskavé srdce. Energická a sportovně založená Amanda s rebelským duchem. Constanze, čarodějka vynálezkyně, která si rozumí spíš s nářadím než s kouzelnickou hůlkou, či Jasminka, studentka zaměřující se na magii kulinářství. Síla a kouzlo příběhu se skrývají právě v těchto postavách.

Seriál se skládá z jednoduchého námětu s nenadálými zvraty a humoru, který pochopíte i s poloviční kapacitou mozku. Přesto jsou hrdinky -takové blbé slovo- oduševnělé. Máme spoustu příběhů, které by se daly považovat za "hluboké", "citlivé", "filozofické" a jsou v něm ženské postavy, o kterých by se dalo říct, že jsou dobře zpracované, že si s nimi dal někdo práci. Ale přesto když se na to podíváte pozorněji, uvědomíte si, že bez nějakého mužského protějšku by tam stály jako kůl v plotě a i když není jejich funkcí zrovna fanservis, tak ta "podpora" hlavního mužské postavy, vychází pomalu na stejno (jen bez těch prsou venku).

Little Witch Academia je jeden ze snímků, kde se tohle neděje. Děj se skládá v podstatě ze samých žen a dívek, které jsou schopny spolu fungovat tak jako ty "pevné mužské interakce" se kterými se setkáváme v těch nejlépe zpracovaných příbězích. A pokud už tam nějaká ta hrstka mužských vystupuje, je jasné, že bez těch děvčat by neudělali ani krok vpřed a vůbec by se neposunuli. Ono to zní asi hodně nezdravě feministický (pořád používám "ženský", "mužský", "nezávislý"), ale myslím, že je to na celém LWA důležité.

Příběh by se dal rozdělit na dvě části. V té první, ryze epizodické a seznamovací, poznáváme Akko, její spolužačky, učitele a ostatní v Nova Luna. Zjišťujeme, jak se věci mají. Akko spolu se Suzy a Lotte zažívají jednorázová dobrodružství ať už na půdě školy, v různorodých magických krajinách či ve světě lidí. A objevují se první náznaky hlavní dějové linie. Nutno říct, že k velkým rozuzlením a odhalením typu "ach, tohle bych vůbec ale vůbec nečekal!" až tak nedochází. Více méně si dáte hned dohromady, kdo stojí na čí straně a ten kdo něco skrývá… no, je minimálně v každé epizodě zdůrazněno, že něco skrývá (a s trochou fantazie "to je ale nečekané!" diváku brzy dojde, o co jde).
Ve druhé polovině se děj naštěstí nestává ničím extra vážnějším. Stále si drží svou humoristickou nitku, vlastně až do konce. Toho si na seriálu nejvíc vážím. Přesto některé postavy, které se vyskytovaly předtím, už tolik nepřicházejí ke slovu- ale do popředí se dostávají jiné, většinou takové typy u kterých bychom si řekli, že tam akorát budou dělat už jenom křoví, protože už prostor dostaly. Další důvod proč si cenit LWA.

Závěrem se musím přiznat, že ve mně asi bude něco feministického. Protože krom veliké dávky humoru, srozumitelném univerzu se spousty možnostmi a neporušující svoje vlastní pravidla (i když jsme trochu vykradli Harryho Pottera) oceňuji všechny ty ženštiny a dívčiny. Pro tu nenucenost. Žádné "girl power" (nebo jak se tomu dneska říká), ale prostě příklad toho, jak vypadá postava něžného pohlaví, když jejím údělem není dělat "jenom podporu".***
Uf, když to po sobě čtu, začínám si připadat jako socialistický editor- takoví ti týpci, kteří dělali doslovy ke knížkám a občas se tam snažili vrazit něco, co s obsahem knihy nemělo nic společného. Příkladem za všechny může být doslov ke knize Džungle od Uptona Sinclaira někdy z roku 1969 ve stylu:

"...A přestože soudruh Sinclair vzal po Říjnové revoluci svá vyjádření zpět, že si takhle to ideové levičáctví tedy nepředstavoval, je pozdě. Je pozdě a už nemůže vzít zpět, co bylo vyřčeno. Je náš. JE NÁŠ! MUHAHAHAHA!"

-ne že by takhle to někdo přímo napsal, ale takhle to vyznívá. Většinou to ale socialističtí editoři berou s mírou, ale nějakou tu "čest práci" a "třídní boj" tam dostanou vždycky.

-tak mi prosím dejte vědět, až ve svých recenzích začnu něco "budovat", "bojovat za práva dělníků, případně dělnic" nebo kritizovat "buržoazii". Zkusím omezit slovo "oduševnělý" na jedno do dvou článků (max.) a zkusím pobojovat s těmi větami aby to neznělo jak od Marie Majerové. No a vidíte, už bojuju…

A co Little Witch Academia? Líbilo se?


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 9:35 | Reagovat

Přiznám se, že zatím jsem viděla jenom filmy, ale na seriál se chystám na podzim, k tomu se mi tématika čarodějnictví hodí tak nějak víc. :>

2 Aya Aya | Web | 16. srpna 2018 v 13:05 | Reagovat

Docela by mě tohle anime zajímalo, ale právě se bojím té oduševnělosti a i samotné atmosféry. :D

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 16. srpna 2018 v 19:35 | Reagovat

[1]: Upřímně, LWA mi moc do podzimní atmosféry nezapadalo. Má to celé takový jarní nebo letní nádech- pastelové barvy, všude květiny, modré nebe bez mráčků... a žádné dýně, spadané listí a málokdy výjevy strašidelných lesů nebo tak. Je to takové prosluněné.

[2]: Zkus pár dílů, za to nic nedáš. Spíš jde o to, že pokud jsou postavy ztřeštěné,  tak nekazí ten smysl toho co se tam děje. Člověk u toho nepronáší takové to sarkastické "wtf"

4 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 16. srpna 2018 v 20:16 | Reagovat

[3]: I tak. :-)

5 Pavlína Pavlína | E-mail | Web | 17. srpna 2018 v 9:36 | Reagovat

Já se přiznám, že anime nesleduji, ale myslím si, že bych mu mohla dát šanci. Popisově to nezní zase tak zle :)

6 Meyri Salywely Meyri Salywely | Web | 20. září 2018 v 14:13 | Reagovat

To vypadá dobře

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama