FILM & SERIÁL

O nepochopení kontextu v mém oblíbeném měsíci

2. října 2018 v 8:37 | Naoki-Keiko
Někdy mám pocit, že velké mediální instituce (jako jsou třeba televizní stanice) nikdy neviděly diskuzní fórum. Staré dobré diskuzní fórum nebo fanouškovskou stránku. Asi proto vnikají veselé fanouškovské historky o tom, jak ta a ta stanice koupila a následně přerušila vysílání či přeskočila několik "nevhodných" dílů nebo řad jejich oblíbeného seriálu. Jako otaku (v tomto případě fanoušek japonské popkultury) jsem na to zvyklá. V českém prostředí docházelo a stále dochází k mýlkám, že co je kreslené je pro děti. Třeba jedna televize (jen si vzpomeňte) začala s velkou slávou (a příšerným dabingem) uvádět sérii Naruto než o dvě řady později zjistila, že je to o dětech, které se budou živit zabíjením lidí... A to jsem nikdy nechytla žádnou dětskou stanici, takže ti kteří jo, nosí po kapsách historek zřejmě povíc.
Protože je říjen, ráda bych se zaměřila na něco tématického a nejaponského.

Konečně se mi podařilo shlédnout tu dětskou, kreslenou alegorii na očistec (pokud nechcete spoiler oč jde, nerozklikávejte odkaz). Rozhodě jsem tím nijak neobjevila Ameriku, protože fanoušci téhle série si to většinou myslí taky, ale zarazil mě odkaz na Českou televizi "Déčko", kde byl tento samý pořad vysílán v listopadu minulého roku. Ono je to docela legrační, když státní televize ateistického národa pouští naším nejmenším plejádu pohansko-křesťanských výjevů deset dní po sobě v jedenáctiminutových dávkách.

Little Witch Academia

15. srpna 2018 v 21:03 | Naoki-Keiko
Noctu Orfei. Aude Fraetor.
Phaidoari Afairrynghor
Arae Aryrha.

Když šestiletá Atsuko Kagari viděla představení slavné čarodějky Shiny Chariot, rozhodla se, že se také stane mocnou kouzelnicí, která svým uměním bude roznášet radost všem lidem na světě. A měla štěstí. O několik let později umožnila kouzelnická škola Nova Luna vzdělání i pro dívky z nekouzelnického světa. A tak Akko, jak děvčeti všichni přezdívají, nastupuje na stejnou kariérní dráhu, kde kdysi začínala i její hrdinka.

Začátky nemá jednoduché. Vypadá to, že neoplývá skoro žádnou kouzelnickou mocí. Přesto si v nehostinných podmínkách najde přítelkyně. A také se jí dostane do rukou artefakt, který kdysi patříval samotné Chariot po které se před deseti lety slehla zem a už ji nikdo nikdy neviděl. Ale přijde na to, mocná čarodějka možná není tak daleko, jak by se na první pohled zdálo.

Jako by Little Witch Academia byla míchnutá světem Harryho Pottera a Boku no Hero Academia. A protože mám tahle univerza dost ráda, brzy jsem si s velkým překvapením, příběh zanícené a nešikovné Akko zamilovala.

Když "lást" tak "lást" aneb dojmy z filmu The Last: Naruto the Movie

15. června 2018 v 20:31 | Naoki-Keiko
Je otázkou jestli to hejtit anebo začít nahlížet na Naruta jiným způsobem než jako na shounen obsahující bandu řezníků uch, co to píšu- hrdinných ninjů, kteří sice měli vytyčený jakýsi krátký seznam neřestí, ale půlka z nich se tím stejně neřídila. Mluvili sprostě, nesnášeli se a velice chytlavým, emotivním způsobem vyznávali jakýsi manifest míru a cti, který už z principu byl prostě padlý na hlavu, protože se všichni živí zabíjením lidí. Ale více méně jsme to proto milovali, četli to, sledovali to, psali na to povídky, zakládali webové stránky a pořádali srazy. A teď je to jiné. Ale horší?

Živá a stereo...

25. června 2017 v 17:45 | Naoki-Keiko
Seriál "13 reasons why" zachvátil blogovou komunitu a celkově pubertální sféru. O jeho existenci jsem se dozvěděla na blogu. Vskutku říct, je to zajímavý seriál. Ale asi to píšu proto, že po letech dekády "čínských pohádek" je to moje první puberťácká, americká premiéra.

Seriál líčí o životě, lépe řečeno, o sklonku života, středoškolačky jménem Hannah Bakerová (doufám, že nevadí to skloňování, ukamenujte mě), která si jednou vlezla do vany, pustila vodu, vyhrnula si rukávy a pořezala se do žil tak šikovně až o většinu krve přišla. A umřela. Ještě před tím si ale dala práci s nahráním třinácti audiokazet se třinácti důvody, proč k výše vypsanému aktu, došlo.

Hlavním (živým) hrdinou je Hannin spolužák Clay Jensen. Po smrti dívky se mu dostane do rukou balíček s třinácti magnetofonovými kazetkami a mapou. A protože je Hannah tak strašně "hodná" prozradí hned na úvod, že každý, kdo tohle poslouchá je odpovědný za její sebevraždu. Tím pro chudáka Claye začíná cesta očistcem. Každá kazeta je totiž věnována jednomu člověku (a důvodu) který Hannah navedla na cestu sebevraha. A tak se nejinternější tajemství o třinácti důvodech (a lidech) se dostávají ke sluchu ostatním Hanniných domnělých vrahů. A to nemůže skončit dobře.

Fantastická zvířata a kde je najít

26. listopadu 2016 v 14:05 | Naoki-Keiko
V průběhu roku dva tisíce šestnáct, se tento film objevil v mém zorném poli asi jen jednou a to prostřednictvím nasdíleného traileru na Facebooku. Od toho jara nebo konce zimy jsem jej ale nechala plavat. Rowlingonovské čarodějnické univerzum nikdy nebyla moje parketa.

A pak mě v první polovině listopadu vzal do kina bratr, protože samotnýmu se mu nechtělo. A mě došlo, že to Rowlingovské čarodějnické univerzum se nevztahuje jen ke hranicím Bradavic a na "chlapce, který zůstal naživu" jak se bije do prsou, že v průběhu osmi let oddělá "Vy-víte-koho".

Abych začala nějak slušně a výstižněji, Fantastická zvířata a kde je najít pochází z pera slavné autorky Harry Potterovských sérií J. K. Rowlingové. Původně to byl takový bonus k HP univerzu v podobě učebnice-encyklopedie ze které se Harry učí v Bradavicích. Předmětem této "literatury faktu" je magiozoologie (zoologie- nauka o fauně, magiozoologie-nauka o magické fauně) v různých oblastech čarodějnického světa. Protože se jedná o speciální vydání v mudlovském světě (našem, bez čar a kouzel) mezi léty 2001-2002 nemá kniha víc jak sedmdesát stran. Do postu autora Rowlingová vsadila fiktivní postavu Newtona Artemise Fida Scamandera (na obálce knihy a v dalším zmiňování Newta Scamandera, v českém vydání Mloka Scamandera), významného magiozoologa, který se zasadil o to, aby jeho encyklopedii o magické fauně měla každá čarodějnická domácnost v knihovničce.

O patnáct let později byla drobná encyklopedie vyhrabána z propadliště dějin a začal se točit příběh o okolnostech kolem jejího napsání.

Psycho-pass: film

11. září 2016 v 7:55 | Naoki-Keiko
Řetězy spravedlnosti nerezaví. Sybila funguje i nadále. Těmito slovy končí první série dystopického, detektivního sci-fi a hororu Psycho-pass vytvořeném studiem I.G. v roce 2012. Osudy vyšetřovatelky Cunemori a jejích nadřízených i podřízených jsme mohli sledovat ještě v druhé sérii. Jenže ta skončila otevřeným koncem, co bylo tedy dál?

Joker Game

7. července 2016 v 12:19 | Naoki-Keiko
V roce 1937 už všichni na světě tuší, že se něco chystá. Ví to i japonské císařství a tak začíná mezi své občany propagovat vlastenectví, respekt k armádě a absolutní oddanost státu. Ne všichni si ale myslí, že to stačí. Chtělo by to i výzvědnou službu, ať víme, co se kolem nás děje. Už tak jsme dost odtržení od světa. A tak v područí císařské armády vzniká první špionážní skupina- Agentura-D. Neskládá se však (k nelibosti některých) z vojáků. Velitel Yuuki totiž nepotřebuje vlastence, kteří položí život za svou vlast. On chce informátory, kteří plní své mise a pronesou odkudkoliv cokoliv. Mottem organizace je proto "nezabíjet ani se nenechat zabít". A tak zvenčí, z řad civilistů nabere osm vysoce inteligentních, schopných, elegantních mužů, nezávislých na morálce státu a na čemkoliv jiném. Karty jsou rozdány.

Higashi no Eden

3. ledna 2016 v 12:48 | Naoki-Keiko
Noblesse Oblige, prosím, pokračujte ve své práci spasitele
Morimi Saki se na konci studia vydá se svým ročníkem do USA, přesněji New Yorku, ale ke konci výletu se od zbytku oddělí a zajede si do DS k Bílému domu. Věří, že se dostala do centra světa a zároveň centra jejích i světových problému (svým způsobem je toto smýšlení dost zavádějící). Přes plot sídla nejmocnějšího muže planety začne házet mince se snahou strefit se do fontány, která se nachází v zahradě a protože je zde každé špatné šlápnutí považováno za terorismus je po malé chvilce obklopena policií. Může to být snad ještě horší? Může. Ve chvíli, kdy už to vypadá na zatykání se mezi auty vyjeví mladík, který drží v ruce mobil a pistoli a to je jediné, co má při sobě, oblečení včetně kalhot nebo spodek nikoliv. Strhne se veliká mela a Saki se podaří zbavit nechtěné pozornosti, brzy na to se ale s neznámým nudistou setkává znovu. Šokem, ale i solidaritou mu věnuje svůj růžový kabát, šálu a čepici a rychle se z "centra světa" klidí. Čeká ji cesta na letiště a pak rychle domů, doufá, že jí tento exes nezpůsobí žádné další problémy, pas v kapse kabátu je taky nějaká jistota…

Ao Haru Ride

17. dubna 2015 v 20:22
Jako malá pubescentní školačka, přišla ještě dětská Futaba o všechny své kamarádky. Za všechno mohly obyčejné pomluvy. Dívce to však dalo do života takovou lekci, že se rozhodne udělat vše aby se to již nikdy neopakovalo. Na nové škole se hladce usadí na příhodném místě v hierarchickém žebříčku kolektivu a snaží se tuto pozici si udržet. Je aktivní, přívětivá a v určitých situacích dělá, že nevidí a neslyší, stejně jako ostatní. Přece se neohrozí. Na druhou stranu se tato čestná dívka pozastavuje nad svým chováním, jestli to co dělá, je správné. Nakonec se přemluví, že musí myslet na sebe a jde si koupit hromadu svačin aby tímto způsobem odradila kluky, kterým by se mohla potencionálně začít líbit, což byl v minulosti onen důvod, proč se stala terčem pomluv a posměchu.
Vše se změní v okamžiku, kdy se na nové škole střetne se starým spolužákem z bývalé nižší střední. Tanaka, student ke kterému kdysi dávno cítila víc než jen obyčejné dětské přátelství, s jejím postojem vůči kolektivu nesouhlasí. Jakou to má cenu se přetvařovat, když je v jádru lepší než celé stádo? A tak Futaba chtě nechtě přehodnotí veškeré své dosavadní chování a činy.

Psycho-pass 2

30. prosince 2014 v 22:05
The law doesn't protect people;
people protect the law

 
 

Reklama