STUDENT

Na cestě za bakalářem: Rok jedna

28. července 2018 v 13:51 | Naoki-Keiko
Už nejsem úplným nováčkem na vysoké škole (i když si tak budu připadat ještě hodně dlouho). A jaké to bylo? První rok?
Musíme začít ještě dobou předmaturitní….

KVĚTEN 2017
Svaťák (volný týden před ústními maturitními zkouškami ve kterém se maturant připravuje) byl v plném proudu a já se ve svých šatech se zebřími vzory dostavila do velké auly jedné fakulty se kterou nemám nic společného, abych si napsala přijímací test. Doporučeny byly náramkové hodinky sebou- na rozdíl od písemných maturitních zkoušek, kde hodinky být nesměly- kdyby se nám náhodou chtělo podvádět. Seděla jsem úplně nahoře v prosklené místnosti a za mnou seděla dozorčí. Bylo to trochu nepříjemné, jsem člověk, který se často vrtí a vypadá to všelijak. Naštěstí k žádným nedorozuměním nedošlo a test jsem napsala. Chvílemi jsem měla pocit, že tipuju a matematické věci jsem úplně vynechala. Viděla jsem to nerůžově, spíše tmavorůžově až černě. Domů jsem se vrátila úplně vyhaslá a šla dělat maturitu.

Co nabídnout

1. února 2018 v 11:38 | Naoki-Keiko
Po zkouškovém období na mě upadá opět splín. Začínat články negativně se nevyplácí. Zkouškové skončilo průměrem excelentně, mám za jeden semestr lepší známky než jsem mívala na základce a střední dohromady. A není to tím, že bych se začala teprve teď učit (učila jsem se už dávno), ale spíš tím, že jsem získala osobní nezávislost a odpovědnost za své činy.

Pohádka o tom, jak si všichni dávají všechno na plochu

28. prosince 2017 v 18:43 | Naoki-Keiko
Když nainstaluju hru, dám jejího zástupce na plochu
Když nainstaluju kdejaký šílený program, dám jej na plochu.
Když mám složku s videjky, které chci v nejbližší době vidět, dám ji na plochu.
Když napíšu motivační dopis, dám jej na plochu.
Prezentaci do školy, kam s ní? Na plochu.


A tak znělo heslo Informační společnosti 2.0., která se rozhodla masochisticky ovládnout počítači, které měli původně sloužit ony jí. Ale o tom by byla zase jiná pohádka ve které by zazněla posvátná listina Vannevara Bushe "Jak si lze myslet" (v originále "As we may think").

Zabiju se protože….

10. července 2017 v 22:22 | Naoki-Keiko
Po shlédnutí seriálu 13 reasons why o kterém jsem již napsala recenzi, jsem tušila, že to bude mít jistý dopad. Příběh o sedmnáctileté holce, která se zabije, ale dřív vyzpovídá svůj začátek konce do kazet a označí tak své důvody, své vrahy, kteří ji navedli na cestu sebevraha, má jasnou pointu- šikana je všude kolem nás, dělá s námi špatný věci ať už stojíme na jakékoliv straně barikády (oběť, agresor, přihlížející…) a bohužel některé už nejdou napravit, pokud budeme příliš otálet. Ok. Jo, super, edukativní myšlenka jak vystřižená z krizové intervence.

Maturita

31. května 2017 v 18:41 | Naoki-Keiko
Odmaturovala jsem minulé pondělí. A ani jsem z toho neměla radost.


Ne, že by moje výsledky v konečných zkouškách byly žalostné. Byly spíš více než skvělé. Ani se mi nestala žádná katastrofa. Nikdo na mě nekřičel a nikdo na mě nebyl zlý. Vlastně jsem před maturitou ani nebrečela.

Pro ty, kteří nevědí, maturitní zkouška se skládá ze tří dílčích částí pro každý předmět.
Př. Český jazyk se skládá z didaktického testu, slohové práce a ústní zkoušky. Stejně tak cizí jazyk.
Pak následuje školní část. Pro odborné školy jsou to například odborné předměty apod. Stejně jako státní, je též povinná.
Pak jsou nepovinné, zvolené dle vlastního uvážení. Pokud je neuděláte, projdete stejně. Pro někoho je to příprava na oborové testy na VŠ, pro jiného více učení zbytečně.

Patří na blog politika?

12. října 2016 v 19:29 | Naoki-Keiko
-už dopředu podotýkám, že každý si má právo psát na blog co chce a komentovat si co chce, do tohoto principu se vážně navážet nechci

-ale jestli smím citovat jeden článek z časopisu Reflex "Nic jako "internetová diskuze" totiž v podstatě neexistuje".

Žiju v Kocourkově.- To někdy my všichni ale zrovna se mi to hodí na nadpis

5. října 2016 v 13:52 | Naoki-Keiko
Nedávno jsem neudržela jazyk za zuby a díky chování své třídy k jedné z vyučujících jsem prohlásila (asi dost nahlas), že jsem ráda, že mám vychování jaké mám a jsem na to pyšná.

Byl z toho značný rozruch jak jsem povýšenecká a myslím si o sobě kdesi cosi. Ale tak co, přijde mi ironické, že mi jedna milá vyučující řekla: "Naoki, ty se nemusíš tak stydět a bát. Jsi šikovná, chytrá, hezká holka u které je škoda, že nemá sebevědomí. Co se stane, když Naoki vystrčí růžky? Je to povýšenecká flundra, která si o sobě myslí něco víc.

Bouře se přehnala, ale v úterý po dvou týdnech mi jeden spolužák vytkl, že se ho má poznámka ohledně mých "lepších rodičů" (takhle jsem to ani neformulovala) dotkla, protože jeho rodiče prý mají sotva základku. Ehm, kdybych už měla tendenci dělit lidi na horší a lepší, nebude to na základě dosaženého vzdělání, ale podle chování, zachování se v krizových a stěžejních situací apod., ale dělit lidi na lepší a horší přímo nejde. Navíc moji rodiče jsou obyčejní lidé, žádná lúza nebo elita národa.

Ještě mi byla udělena dlouhá přednáška o tom, že mohu být pyšná jenom na to, co jsem sama dokázala a ne být pyšná na někoho. A že když jsem tento "přešlap" udělala jenom jednou, tak mi to tedy "odpouští". Jako wtf? Je snad bůh nebo co? Nejbolestivější na tom je, že jsem byla odmalinka skromná a zakřiknutá, dennodenně jsem měla na talíři, že bych se měla snažit abych se vyrovnala těm "úspěšnějším" kteří uměli jenom mluvit a neudělali nic anebo jsem byla popoháněna k tomu abych byla sebevědomá. A tak jsem poslední dva roky sebevědomá být začala, protože když se neozvete, bude to v mnoha případech jen ke škodě.

Kluk ze zídky

2. září 2016 v 21:44 | Naoki-Keiko
Po shlédnutí filmu Jana Hřebejka Učitelka a jeho následném okomentování jsme se s kamarádkou nějakým zázrakem (tj. jako obvykle) dostaly k probírání holocaustu, o tom, že Merle ve své knize "Smrt je mým řemeslem" využil spíše postup popisný než vyprávěcí k popsání zvýšení produktivity v Osvětimi začátkem čtyřicátých let. Myslím, že pod postupem popisným si každý vybaví "Jak postavit ptačí budku", ale už ne "Jak zvýšit výkonost svého tábora". A protože k letošní (mé) maturitě jsou slohové postupy nepostradatelným prvkem ústní zkoušky z češtiny, bude to s myšlenkami na tyhle "návody" krapet zábavné morbidní.
S těmito asociacemi jsme na závěr naznaly, že ty černý uniformy Huga Bosse jsou vlastně strašně sexy. A pak nadešel čas vrátit se domů.

Teď přemýšlím, jestli jsem svými úvahami o slohových postupech a poděděným citem pro módu svého chlebodárce (matky, která se v módní brandži kdysi pohybovala) nazavinila genocidu. Sice k ní došlo šedesát let před mým narozením, ale to by pro pseudo ochránce lidských práv nebyl žádný problém. Nedělajíc rozdíl mezi ostrovtipem a fanatismem by mě upálili zaživa. To přeci fanatické vůbec není.

Ale já tu nechci mluvit o tom, jak si někdo udělal jméno na druhém světovém konfliktu (otázka za tři bludišťáky- pro koho asi dělalo Adidas svoji první velkou zakázku?) ani o maturitě z češtiny prostřednictvím slohových postupů. Nastal čas se vrátit domů a pro mě to znamenalo čekat tři čtvrtě hodiny na zastávce autobusu (můžu si za to sama, diskuze o Merlem byla příliš dlouhá a já nestihla spoj).

Stala jsem se svědkěm mi (nedobrovolně) moc dobře známé scény.

Šikanování.

"Zpátky do školy" aneb Naoki není holčička

30. srpna 2016 v 13:35 | Naoki-Keiko
Všímám si toho na blozích často, hlavně těch dívčích. Jsou to takové ty chlubící články před začátkem školního roku, po Vánocích, po narozeninách, po dovolené a u některých i po obyčejném nákupu. Je to takové to "podívej co jsem si koupila, heč". Není na tom nic špatného. Dělaly to určitě i naše maminky a babičky, jenom s jiným zbožím a jiným způsobem sdělení (telefon, dopis, ústně…), tak proč bychom to nemohly dělat i my?

Jen když někdy procházím některé články (teď začne škola, nové vybavení) se mi zdá, že kupovat si některé věci je zbytečnost. Například nové notesy a sešity. Jsem trochu ekolog a myslím, že některé věci by se neměly vyhazovat dřív než splní svůj účel (např. sešit- když mi na konci roku nedojde, pokračovat v něm ten příští anebo zbývající bílé stránky využít na něco jiného) a teprve pak koupit nový.

~tak a odteď to berte s nadsázkou, text, ilustrační doprovod, prostě všechno~

I navzdory nadpisu jsem holčička, která má ráda roztomilé věci- králíčky, další ťuťuňuňu zběř v zálivu pastelových barev a ani já někdy neodolám a něco si koupím. Jsem osobně vysazená na sešity, deníčky, polštářky, tužky, baťůžky a tak dále. A tak se musím hlídat.

Ale tento článek nemá být moralizující o ekologii a plýtvání. Je přede mnou snad poslední rok na střední škole a tak si udělám první i poslední středoškolský chlubící článek.

Ale než k tomu přistoupím, je důležitá jedna věc, proč tak mohu postupovat-

Bod jedna:
Na rozdíl od základky na mě nikdo neklade většinou důraz jak má přesně mé vybavení vypadat. Občas jen nějaké upřesnění, ale už nemusím mít přesná čísla sešitů jako to bylo na základní škole

Bod dva:
Jsem znamením rak. To jsou šetřílci a někdy i dost praktičtí lidé. Jsem též racionalistka pro kterou je důležitější praktičnost a funkčnost než-li vzhled (ale neznamená, že se spokojím kde s čím).

Začnu tím jak jsem to nafotila. První fotka…

Děcka, nezapomeňte si umýt packy

20. února 2016 v 10:32 | Naoki-Keiko
Je mi z toho zle, dokonce tak zle, že jsem ochotna na takové lidi, kteří si po záchodě neumyjí ruce do konce života nepromluvit a ani se jich nějak dotknout. Jo, divíte se? Jaktože se mezi námi najdou tací, kteří neovládají tento základní návyk, kterému se učí každé malé dítě a ve školce se kvůli tomu honí na pranýř? No, neovládá. Fuj.
 
 

Reklama